02.09.2021
Na druhý závod rakouského mistrovství čekali jezdci a příznivci motokrosu tři měsíce, třetího se dočkali po týdnu. Na hlinité trati v dolnorakouském Seitensettenu se v neděli jely třídy Open - MX1, MX2 a juniorské osmdesátky. A přestože se sešlo méně závodníků, než před týdnem v Riedu, bylo se na co dívat. Díky živým kontaktům mezi rakouským a českým motokrosem mohou být výsledky závodu zajímavé i pro naše fanoušky.

Juniorské osmdesátky jely svůj první závod ještě na blátivé trati, rozmáčené nočním deštěm, s jednou vyjetou stopou. A na ní se po startu objevili jako první bratři Erneckerové. A jako  vedoucí ne čtrnáctiletý Max, ale ten mladší, jedenáctiletý Moritz. Suverénně odkroužil pod dohledem staršího bráchy celou jízdu a odpoledne si oba dali repete. „Benzinbrüder Ernecker“ jsou velkou nadějí mladého rakouského motokrosu a letos slaví úspěchy na více frontách. Obstáli na juniorském mistrovství světa a zajistili si postup do finalového závodu mistrovství Evropy z Jihozápadní zóny. Dobře si vedou i v našem juniorském přeboru – Moritz sekunduje Aaronu Katonovi v šedesátkách a dík jeho jedné absenci vede mistrovskou tabulku této třídy, Max figuruje na čtvrtém místě v průběžném pořadí dvoutaktních stopětadvacítek.

Startovní pole rakouských osmdesátek dostává každý rok novou podobu. Letos se zdá, že v horní polovině výsledkových listin se budou objevovat vedle bratrů Erneckerových jména Stingl, Schmidt, Ehrenhöfer, nebo Michel. Uvidíme.

Výsledky - třída Jugend 85 ccm: 1. Moritz Ernecker (HUS) 50 b., 2. Maximilian Ernecker (HUS) 44, 3. Oliver Schmidt (HUS) 38, 4. Matthias Stingl (KTM) 36, 5. Elias Ehrenhöfer (HUS) 34, 6. Marc Michel (KTM) 29.

Pořadí po 2 závodech: 1. Mor. Ernecker 63 b., 2. M. Stingl 61, 3.O. Schmidt 58, 4. E. Ehrenhöfer 56, 5. M. Marc 47, 6. Max Ernecker 44.

Do třídy dvěstěpadesátek MX2 se letos po dlouhé zdravotní přestávce vrátil trojnásobný šampion Roland Edelbacher – a opět vyhrává. Ne už tak suverénně, vyrostli mu dva vážní soupeři, Marcel Stauffer a Markus Rammel. S oběma se utkal také v obou jízdách v Seitenstettenu. V první jízdě doháněl zpoždění, zatímco v čele jeli Stauffer, který jede letos na dvoutaktní dvěstěpadesátce, s Rammelem. Rammela překonal v závěru jízdy, na Stauffera mu chybělo pět sekund. Začátek druhé jízdy patřil Rammelovi, Stauffer šel přes něj do čela, zdržel se ale lehkým pádem a dopředu šel Edelbacher. Celou jízdu pak vzdoroval Staufferovi, který mu byl v patách, ale jeho tlaku odolal a lepším výsledkem z druhé jízdy se stal i celkovým vítězem. Markus Rammel byl třetí, čtvrtý dojel po bojovném výkonu junior Florian Dieminger. Dobrý výsledek zajeli i další junioři na stopětadvacítkách, Matthias Karl a ve druhé jízdě Maximilian Ernecker.

Výsledky – třída MX2: 1. Roland Edelbacher (KTM) 47 b., 2. Marcel Stauffer (KTM) 47, 3. Markus Rammmel (HUS) 40, 4. Florian Dieminger (GAS) 36, 5. Alex Pölzleithner (HUS) 32, 6. Christoph Zeintl (KTM) 30, 7. Mathias Karl (HUS) 27.

Pořadí po 3 závodech: 1. R. Edelbacher 141 b., 2. M. Stauffer 131, 3. M. Rammel 98, 4. Ch. Zeintl 94, 5. F. Dieminger 94, 6. O. Reichenpfader 63.

Nejsilnější třída Open – MX1 byla v Seitenstettenu ochuzena o několik favoritů – jezdci MXGP Hofer a Sandner už nepřijeli, nedostavil se ani Pascal Rauchenecker a po tréninku odstoupil i Lukas Neurauter. Nejvýše nasazeným se tak stal Michael Kratzer, v kvalifikaci těsně sledován domácím Manuelem Perkhoferem, který se předvedl v dobré formě, a naším Rudolfem Plchem. Následovali Alex Banzirsch a další náš zástupce, Dušan Drdaj.

Michael Krazer pokračoval ve svých letošních dobrých výkonech a vyhrál s přehledem obě jízdy. Za ním se o druhé místo přetahovali Ruda Plch a Manuel Perkhofer – Ruda byl lepší v první jízdě, Manuel ve druhé a při bodové shodě byl druhý i celkově. Bodový příděl za první letošní pódiové vystoupení posunul Rudu Plcha opět mezi špičkové jezdce rakouského seriálu a do druhé poloviny mistrovství jde jako třetí nejlepší.

Druhý náš zástupce Dušan Drdaj nebyl tentokrát v Rakousku tak slavný, v první jízdě začínal z posledního místa a dotáhl se až na deváté, ve druhé začal lépe a skončil pátý. Celkově se v závodě umístil na sedmém místě. Jen dvě místa za ním skončil vrstevník našeho Petra Bartoše, někdejší výrazná postava rakouského motokrosu, Michael Staufer.

Výsledky – třída Open (MX1): 1. Michael Kratzer (HON) 50 b., 2. Manuel Perkhofer (GAS) 47, 3. Rudolf Plch (SUZ) 47, 4. Florian Hellrigel (KTM) 33, 5. Andreas Schmidinger (HON) 31, 6. Lukas Hirsch (HUS) 29, 7. Dušan Drdaj (GAS) 28.

Pořadí po 3 závodech: 1. M. Kratzer 124 b., 2. R. Hofer 97, 3. R. Plch 89, 4. M. Perkhofer 84, 5. P. Rauchenecker 74, 6. Fl. Hellrigel 74, .. 10. D. Drdaj 55.

Třetím závodem v Seitenstettenu se rakouské motokrosové mistrovství dostalo do své poloviny.

Po další pauze bude seriál pokračovat v rychlém sledu závěrečnými třemi závody, nejprve v Hochneukirchenu třetího října.

Připravil: Petr Starý

Zdroj: crossnews.at