14.07.2012
Miroslav je malé městečko mezi Znojmem a Brnem, v dnešní době mezi příznivci motorismu známé především díky nové motokrosové trati.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

"Ovšem i mě překvapila skutečnost, že odsud pochází i jedna veliká osobnost československých silničních motocyklových závodů a také pozdější ředitel a víceméně i spoluzakladatel novodobé VC Brno – pan Miroslav Čada. Rád bych se s vámi touto cestou podělil o krásný článek ze života a kariéry tohoto významného miroslavského rodáka. Autorem je pan Martin Plechatý, kterému velice děkuji za poskytnutí materiálu."

První závod ve Znojmě roku 1950 v šestnácti letech

V měsíci dubnu jsem navštívil v Brně pana Čadu, který se v době velkého sportovce a celoživotního bojovníka za motocyklový sport zapsal nesmazatelně do historie Miroslavi. Jako úspěšný závodník a později ředitel Velké ceny Brna se stal osobností nepřehlédnutelnou v celé Evropě. Do dnešních dnů je podepsán pod vším, co přineslo vybudování a provozování nového autodromu Masarykova okruhu v Brně na Kývalce.

Nejsem přímý pamětník úspěchů pana Čady, ale jeho životní kariéru jsem sledoval od dětství prostřednictvím mého dědečka Františka Plechatého. Z vyprávění o Miroslavi a její historii mi dědeček při vzpomínkách na úspěšné „Miroslaváky“ nezapomněl vzpomenout Mirka Čadu. Patřil do velké party poválečných občanu Miroslavi, která se svojí prací a reprezentací nesmazatelně podepsala při budování města a propagací dobrého jména městečka.

Závod na Hluboké 1957 třída 500 ccm 1. Čada, 2. Šťastný, 3. Helikar

Mirek měl k motorismu blízko již od dětství. Tatínek totiž vlastnil autodopravu (svážel mléko). Narodil se a vyrůstal v Brně. Shodou okolností se za války vrátila celá rodina na Znojemsko do Horních Dunajovic (rodiště jeho maminky). Po roce 1948 se vyučil ve Znojmě automechanikem u firmy Lengál. Zde se potkal s panem Františkem Jelínkem. Toto setkání bylo pro Mirka osudové a nastartovalo růst budoucího úspěšného motocyklového závodníka. Pan Jelínek pracoval jako automechanik v Miroslavi u Plemenářské (inseminační) stanice. V této stanici se jezdilo hlavně na motocyklech a díky zručnosti Mirka při opravách motocyklů prosadil pan Jelínek přijetí nového mechanika do Miroslavi.

Závod v Jihlavě na stroji JAWA 500

Začátky závodění Mirka byly na motocyklu Jawa pérák na závodě ve Znojmě v roce 1950. V té době mu bylo šestnáct let. Dalším závodním strojem byl Walter 350, který zakoupil od Bohumíra Lengála. S tímto strojem úspěšně závodil a vyhrával. V roce 1953 při závodech v Brně na Slatině za účasti nejlepších závodníků republiky jeho stroj Walter již nestačil na stroje Bartoše, Havla, Šťastného, Paruse, Makovičky. Před Mirkem bylo další důležité životní rozhodnutí koupit moderní a silný stroj. Souhrou náhod se naskytla možnost zakoupení stroje Norton 350 od slavného poválečného závodníka Antonína Vitvara. Díky nadšení pro Mirkovy úspěchy a odvaze vedení STS došlo k půjčce 10.000,- Kč z pokladny traktorové stanice. V roce 1955 se stal mistrem republiky a na Velké ceně Brna byl na Nortonu druhý. Tento úspěch Mirka katapultoval do státní reprezentace, kde pokračoval ve své kariéře v Dukle Praha na strojích ESO 350 a JAWA 500. V roce 1956 byl vicemistr republiky v třídě 350 (zvítězil G.Havel) a i v pětistovkách (zvítězil F.Šťastný). Závěr kariéry prožil v Brně na stroji Vostok, na kterém v roce 1964 dojel na Velké ceně Brna na třetím místě (vyhrál Standa Malina a druhý byl Franta Boček). Posledním závodem Mirka Čady se stal závod ve městě jeho začátku kariéry, ve Znojmě. Tento poslední závod vyhrál a skončil svoji motocyklovou kariéru protkanou řadou velkých vítězství a úspěchů.

VC Brna 1961

Konec kariéry motocyklového závodníka byl předzvěstí nového závodu velkého bojovníka na poli motorismu. V roce 1967 se stal instruktorem pro motorismus, který byl zastřešen městským výborem svazarmu v Brně. Z této funkce byl jen krůček na ředitelství Velké ceny Brna, kde pod vedením Mirka proběhlo 22 velkých cen. Nadšení pro závody v Brně byly splněným životním snem a posláním bývalého závodníka. Vše vyvrcholilo blížícím se koncem pořádání mistrovství světa motocyklů v Brně (trať se stala nebezpečnou), kdy si Mirek nenechal ani na setinu vteřiny připustit, že by Brno přišlo o tak velkou prestiž a svátek motorismu, jakou je Velká cena Brna. Své vítězství korunoval prosazením nelehkého úkolu - vybudováním nového moderního závodiště na Kývalce, které v těchto dnech slaví již 25. narozeniny.

Jsem rád, že takový člověk žil v Miroslavi a s hrdostí mohu říct, že kamarádství, pomoc a nadšení mnoha přátel a spoluobčanů vyneslo Miroslava Čadu k velkým vítězstvím, při kterých nikdy nezapomněl na svoji Miroslav a vždy se k ní hrdě hlásil.

Přeji mu jménem všech obyvatelů Miroslavi, kamarádů a příbuzných po zesnulých přátelích pevné zdraví a krásné vzpomínky na velká vítězství.

 

Miroslav Čada

Narozen: 4. července 1934 v Brně

Sport: bývalý motocyklový jezdec

Největší úspěchy: 1955 mistr Československa ve třídě do 350 ccm, 2x 2. místo (1955, 1959) a 2x 3. místo na Velké ceně v Brně (1960, 1964), vítěz Velké ceny Finska 1961, 1956 17. místo na MS v Assenu

Rodina: vdovec, synové Miroslav a Rostislav

Zajímavost: významně se zasloužil o vybudování Masarykova okruhu v Brně

 

Zdroj: Miroslavský zpravodaj 3/2012 – článek od pana Martina Plechatého,  webové stránky Brněnského deníku

Foto: Archiv jezdce

(vvf)

13. 07. 2012

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.