05.12.2012
Oblíbený slogan malé vísky s podivuhodným jménem Ouběnice, kde před pětačtyřiceti léty odstartoval první terénní závod motocyklů. Málokdo očekával, že zde bude zahájena éra světových závodů, které se stanou středem zájmu jezdců i diváků. A přeci! Ouběnice získaly věhlas i v zahraničí!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Kdy se vůbec vzal nápad jezdit motokros v Ouběnicích, se přikrášleně píše v časopise Zápisník z roku 1985: „Před léty prý se v rodině Hejnalů připravovali na zabíjačku. Když hospodyně zjistila, že jí chybí majoránka, poslala pro ni narychlo svého syna Františka do vedlejší vsi. Ten skočil na motorku a cestou i necestou, přes les i pole ujížděl pro koření. Když se vrátil, zvolal: „S klukama budem jezdit motokros!“ Jak řekl, tak také provedl. I když pravdivý příběh byl spíše prozaičtějšího rázu. Vše odstartovala sázka u píva tehdy třiadvacetiletého Františka Hejnala.


František Hejnal na dosud panenské půdě v Ouběnicích, 1964

Osedlal si Jawu 350 a začal s ní trénovat na ouběnických „drahách“ u říčky Kocáby. Řev motoru probudil zájem zvědavců. Mezi prvními se vyřítil Petr Růžička, kterého vzápětí následovali i další. Postupně jejich motokrosová kola přetvářela terén k obrazu svému. Netrvalo to ani tak dlouho, když dali hlavy dohromady a na podzim léta Páně 1966 se rozhodli založit Motocross club Ouběnice při základní organizaci Svazarm. U zrodu stálo tehdy sedm statečných s iniciativním a energetickým Františkem Hejnalem.


První zápis ve fotokronice AMK Ouběnice, psáno rukou Františka Hejnala

Ten svým zápalem pro věc podnítil i další domorodce a lidi z okolních vesnic. Na první oficiální pořádatelství motokrosového podniku nečekali ani rok. Jejich intenzivní a činorodá práce přinesla své ovoce, když v roce 1967 uspořádali vskutku výstavní závod s pěknou diváckou kulisou. Vyhrál ho domácí závodník a předseda klubu František Hejnal. Členové pilně pracovali i nadále a dařilo se jim každý rok uskutečnit dva motokrosové závody. Odměnou jim bylo přidělení mistrovství ČSR do 250 ccm na 9. srpna 1970. Nestačilo jim to a dočkali se i atraktivních zimních motokrosů, které snímala Československá televize pro miliony diváků u obrazovek.


Historicky první vítězná trojice, zleva Fr. Hejnal, F. Donát a J. Čvančara, 1967

Ani tisku neuniklo, že v Ouběnicích se prohání československá motokrosová špička. Níže se můžete začíst do reportážních úryvků o zimních motokrosech v Ouběnicích v letech 1971 a 1973:

„Desátý ročník motokrosu Na Kocábě, který se jel v sobotu o Velkou cenu Čs. uranového průmyslu, se nesporně vydařil. Přispěla k tomu nejen účast mistra světa z let 1966-68 P. Fridrichse z NDR, ale také výborná organizace, přímý televizní přenos a záštita, kterou nad závodem převzal Čs. uranový průmysl. Jezdci na těžkém, bahnitém terénu nešetřili silami. Žel, těžký terén byl i častou příčinou poruch strojů. Mezi postiženými byli také naši jezdci – zakladatel a organizátor závodu František Hejnal a Jaroslav Peták. Dramatičnost mnohých jízd uspokojila jistě nejen přes 3000 přítomných diváků, ale jistě i ty statisíce či miliony televizních...“
(„Velká cena ČSUP kořistí Vlastimila Válka“, periodikum nezjištěno, 1971)

Výsledky: 1. Válek, 2. Homola, 3. Falta ... vyhrál sice Fridrichs, ale startoval mimo soutěž


Slavný motokrosař Jaroslav Falta, zimní motokros Na Kocábě 1971

„Sobotní motokros v Ouběnicích se jel současně o Cenu Uranového průmyslu a přihlíželo mu téměř 3000 diváků. Sítem rozjížděk a dvou semifinalových jízd se do finále probojovalo 12 nejlepších závodníků, mezi nimiž byli všichni čs. reprezentanti... Na rozbahněné, velmi obtížné trati se již od začátku uplatnila technická jízda Stodůlky. Brzy po startu se dostal do čela závodního peletonu a svůj náskok před svými soupeři neustále zvyšoval. Hamršmídovi se nevydařil začátek, ve čtvrtém kole měl pád a ze závodu odstoupil..."
(„V Ouběnicích a v Poříčí nad Sázavou opět Stodůlka“, periodikum nezjištěno, 1973)

Výsledky: 1. Stodůlka, 2. Strnad, 3. Toman, 4. Válek, 5. Falta, 6. Halm, 7. Churavý, 8. Velký


Start druhého zimního motokrosu v Ouběnicích, 1973

… Konec první části seriálu na pokračování z historie motokrosu a zejména sajdkárkrosu v Ouběnicích. Příště se můžete těšit na malou fotogalerii ze zlomového ročníku 1972, kdy se poprvé Na Kocábě objevily terénní motocykly s postranním vozíkem. Seriál budeme publikovat každý týden a je volným pokračováním knihy „AMK Ouběnice 1965-1995 – Anabáze Františka Hejnala“. Vše, co se nevešlo do knihy, naleznete na našich stránkách.

Kniha s dvěma dvd ze závodů v Ouběnicích je pořád k mání! Z 500 ks zbylo již pouze 40. Kdo nemáte, neváhejte s koupí! Můžete udělat radost i svým blízkým krásným dárkem k Vánocům. Viz: http://www.motolevel.com/clanek-2713-sajdkarkros-v-oubenicich



(joh)
Foto: archiv Františka Hejnala


5. 12. 2012

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.