29.06.2013
S motocyklem Jawa 350 z roku 1978 na cestě kolem planety! Jeden stroj, jeden muž, jeden směr, osm měsíců a 45 000 kilometrů za řídítky motocyklu, který předchozích 35 let sloužil jako cvičební pomůcka autoškoly.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Historicky první JAWA s českým jezdcem na cestě kolem světa. Symbolická podpora stále žijícímu českému motoprůmyslu ve světě i na domácí scéně s aktivní účastí továrny JAWA i předních mediálních a komerčních subjektů české motoscény.




Proč by měl být tento projekt úspěšný?

Předně navrhuji vyjasnit si pojem úspěch. Přestože díky zapojení dlouhé řady partnerů a sponzorů jde o záležitost komerční a patřičně medializovanou, autoři projektu nemají v popředí zájmu vlastní komerční cíle. Pro nás úspěch znamená zapojit do projektu maximum českých firem a s jejich podporou akci úspěšně završit – tedy v první řadě dojet, objet Zeměkouli kolem dokola a dokázat, že to jde za poměrně malé peníze a s motocyklem, který je dostupný prakticky každému, ukázat, že sny se dají plnit i v dnešní době.

Úspěch pro nás rovněž bude, když se nám podaří vás, veřejnost, pravidelně a poutavým způsobem informovat o vývoji jednoho z nejbláznivějších motocyklových projektů. Čím toho chceme dosáhnout? Realizační tým je složen z lidí, kteří mají podle svého zařazení buď letitou technickou či mediální zkušenost. Minulost většiny z nás je nějakým způsobem spojena se solidními projekty a prakticky všichni máme s moto cestováním bohaté či ještě bohatší zkušenosti. Jezdec, na kterém bude většina zátěže, je zkušeným novinářem (od roku 1998), cestovatelem i motocyklovým jezdcem (přes 500 000 km v jedné stopě) o svých šancích sám říká: „je to z velké části sázka na Štěstěnu, protože věcí, které se mohou cestou podělat, je nekonečně. Věřím ale, že když se štěstí jde trochu naproti, dá si říct. Lidé, kteří se do projektu zapojili, vědí dobře, co dělají a proč to tak dělají. A ode mě se očekává a bude očekávat totéž. Nemůžu je zklamat.“

Autor a jezdec


Pavel Suchý- 39 let
Dlouholetý technický redaktor a později šéfredaktor renomovaného magazínu Supermoto v letech 1998 – 2012, spoluzakladatel a první šéfredaktor časopisu MotorB!KE (2012-2013), aktivní novinář a v současnosti spolupracovník motoportálu Motorkari.cz. Během své praxe najel již přes 500 000 kilometrů v sedle více než 700 motocyklů, aktivní enduro jezdec, milovník historických motocyklů a automobilů a cestovatel. Na svém kontě má motocyklové výpravy do Afriky (1994/96/98), cesty po celé Evropě a evropské části Ruska i výpravy na Sibiř (2004, s motocyklem Ural), na Krym (2003, 2005, 2007, 2008, 2010 a 2011), na ruský sever (2006) a do republik Dagestán, Čečensko, Tatarstán a Marij-El (2008 a 2010). K jeho motorkářským zkušenostem rovněž patří Austrálie a JAR (2004/2005).

Cesta kolem planety

Cesta, kterou má zdolat 35 let starý motocykl, je kompromisem možného a chtěného. Nikdo a nic není bez limitů, přesto nejde o primárně nejjednodušší možnou variantu. Zvolená trasa vede východním směrem přes Slovensko, Ukrajinu a Rusko do Mongolska, kde má Jawa po přejezdu Altaje dosáhnout pouště Gobi. Další část vede znovu Ruskem do Vladivostoku. Odtud (Zarubino) pak trajektem do jihokorejského Pusanu a z Koreje pak do USA (Seoul – Seattle). Amerikou je trasa plánována po západním pobřeží z USA do Mexika, Guatemaly, Hondurasu, Nikaragui a Kostariky. Odtud, případně z Panamy bude třeba stroj transportovat do Ekvádoru. Základní varianta počítá s cestou dolů přes Peru, Chile a Argentinu do Ushuai v Ohňové zemi a odtud zpátky do Buenos Aires. Záložní varianta zohledňuje možný časový limit (motocykl MUSÍ být zpátky v ČR tak, aby stihl prezentaci na výstavě Motosalon 2014) a vypouští téměř 6000 km zajížďku zkratkou přímo do Buenos Aires. V obou případech bude z B.A. organizován závěrečný přesun do Evropy. Celková délka trasy v kompletním provedení vychází na přibližně 45 000 km, se čtyřmi přesuny přes oceány a moře, protíná hranice šestnácti států.
 


 

O motocyklu

Nejbohatší zkušenosti s Jawou mám ze sedla 350/640, se kterou jsem procestoval celou západní Evropu i kus Afriky. Byl to tehdy nejmodernější „twin“ z Týnce a na okrese jsem byl s její modrou metalízou Frou Frou, kdežto v cizině za podivína, co při každém tankování rituálně kvedlá motorkou u stojanu a občas se rejpe v mechanickém zapalování. Než jsem jí po více než 40 000 km prodal, svezl jsem se na starší 350/632. Možná tam se tehdy zrodil můj vztah k motoru 634, který považuju za nejpovedenější třistapadesátku Jawy – jednoduchá, spolehlivá a hlavně klidná. A navíc, tohohle modelu je plné Rusko, kde mívaly Jawy příchuť tuzexového zboží. Jenže kupte „čtyřku“ nenapadenou kutilem! Budete mít co dělat. Tahle autoškolácká chuděra má dodnes odřenej lak a chrom nádrže od druhých řídítek, její motor nikdy nezažil pořádnou dálniční vypalovačku, takže byl plnej černýho mazutu, gumy na placáka, spojka po smrti, ložiska řízení zamčená v poloze Vpřed!... Vzhledem k tomu, že motor je typ 633 (ex Bizon) a nesedí ani číslo typu v techničáku, nebyl to asi rozumnej kup. Ale co je vůbec rozumnýho v projektu JAWA KOLEM SVĚTA?! Střih. Estetiku jsme příliš neřešili, motorka stejně dostane za uši, tak proč dávat třeba sedmičku za nové chromované laufy, které pak následně budu tahat kamením a blátem? Motor šel na ponk a zbytek motorky se atomizoval do krabic. Kromě čištění a lakování rámu jsou na šasi nová ložiska řízení a lehce zrepasovaná vidlice, u které kovové krycí trubky nahradily gumové harmoniky. Rám je v zadní části vyztužen kvůli schopnosti unést náklad kufrů. V přední části jsou namísto klasických padacích rámů nosiče dvou bočních schránek.

Motor prodělal celkovou GO, při které zůstala nedotčená jen holá převodovka. Původní ojnice s pístními čepy na jehlách jsou přestavěny na bronzová futra, a to především s ohledem na případnou „polní demontáž“. Drobnými úpravami je mírně navýšen výkon na standard tehdejších strojů exportovaných do SSSR, kde se nemusely tak striktně dodržovat hlukové předpisy. Odvzdušnění převodovky je vyvedeno do airboxu kvůli brodivosti. Ze stejného důvodu jsou použity vodotěsné koncovky zapalovacích kabelů. Nejzásadnější změnou je náhrada původního dynama 6V/75W generátorem VAPE 12V/150W s bezdotykovým zapalováním. Výrobcem veškerých nosičů a schránek je firma GRAVE. Zadní boční kufry mají objem cca 47 l každý. Přední schránky jsou schopné pojmout 2x 3 dvoulitrové PETky, čímž zásoba benzínu stoupne na celkových 25 l a dojezd na více než 500 km. Tam, kde je dostatečně hustá síť benzínek, jdou PETky do koše a ve schránkách o objemu 2x 10 l je možné vézt cokoliv jiného. Je to mnohem praktičtější systém, nežli jednoúčelové kanystry, které polovinu cesty vezete úplně zbytečně.



Realizační tým

Úspěšnost projektu JAWA KOLEM SVĚTA je jištěna zkušenostmi členů týmu a pečlivým výběrem partnerů projektu. Lidé v týmu v čele s autorem projektu se v sedlech svých strojů i na mediální scéně pohybují dlouhé roky a mohou se pochlubit viditelnou a úspěšnou prací na jiných motocyklových projektech.

Jezdec a autor projektu: Pavel Suchý (39 let)
[email protected]
, +420 602 391 735

Dlouholetý technický redaktor a později šéfredaktor renomovaného magazínu Supermoto v letech 1998 – 2012, spoluzakladatel a první šéfredaktor časopisu MotorB!KE (2012-2013), aktivní novinář a v současnosti spolupracovník motoportálu Motorkari.cz. Během své praxe najel již přes 500 000 kilometrů v sedle více než 700 motocyklů, aktivní enduro jezdec, milovník historických motocyklů a automobilů a cestovatel. Na svém kontě má motocyklové výpravy do Afriky (1994/96/98), cesty po celé Evropě a evropské části Ruska i výpravy na Sibiř (2004, s motocyklem Ural), na Krym (2003, 2005, 2007, 2008, 2010 a 2011), na ruský sever (2006) a do republik Dagestán, Čečensko, Tatarstán a Marij -El (2008 a 2010).K jeho motorkářským zkušenostem rovněž náleží Austrálie a JAR s motocykly Yamaha XT a BMW GS.).

PR manažer: Lucie Moravcová
[email protected]
, +420 773 969 007

Mediální scéně se věnuje 8 let, té motocyklové 4. Jako marketingový manažer a pravá ruka autora projektu absolvovala cestu motocyklovými médii od magazínu Supermoto, přes časopis MotorB!KE až po největší motocyklový portál Motorkari.cz, kde působí v současnosti. Kromě public relations se stará o marketingovou část projektu a komunikaci s obchodními partnery. V sedle svého endura procestovala více jak 17 zemí včetně tří velkých „výletů“ (Normanské ostrovy 2008, Dagestán - Tatarstán 2010, Krym 2011).

Konzultant: Michal Vičar

Spoluautor a úspěšný realizátor projektu „S embéčkem kolem světa“ (2008), autor stejnojmenné knihy vydané nakladatelstvím JOTA. Jako polovina dvoučlenné posádky objel svět ve voze Škoda 1000MB z roku 1968.

Produkce: Aneta Šmídová Vojtěchová

Režisérka, scénáristka a odbornice ve věcech „televizních“. Své profesi se věnuje 8 let, režíruje dokumenty, reportáže a zpravodajství pro státní i nestátní televizní stanice. Se svým natáčecím štábem bude důležitou součástí mediálního obrazu před startem i v konečné fázi cesty kolem světa. I ona poznává krásy jedné stopy ze sedla svého motocyklu.

Technická podpora: Jan Hofmann, David Patočka
Webové stránky projektu: www.jawakolemsveta.cz

Facebook: https://www.facebook.com/jawakolemsveta?ref=ts&fref=ts

Zdroj: www.jawakolemsveta.cz

29. 6. 2013

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.