07.09.2013
Uplynulý víkend se v Melku odjel poslední podnik série rakouského mistrovství. Dvoudenní akce se zúčastnily i české týmy Region RT, Hardbike RT a 2WS RT. Cílem bylo urvat body, ale také se zrychlovat i mimo domácí tratě. Nakonec nám rakouští rideři ty naše závodníky slušně potrápili.

Už v průběhu sobotních tréninků se ukázalo, že místní trať je velmi rychlá, terén záludný a šotolina klouzavá. Středním průměrem nejrychlejšího kola se stal čas kolem 1:28, ale nejrychlejší kolo obou dnů zajel už v prvním měřeném tréninku Lukas Höllbacher časem 1:21.736. Tomuto výsledku se dokázali vyrovnat jen Tomáš Trávníček ve warm upu (1:21.978) a Rudolf Bauer v druhé rozjížďce (1:22.171). Všichni tři jezdci jsou pochopitelně z královské třídy S1.

Lukas Höllbacher

Pro mě osobně bylo celkem překvapením, že rakouští komisaři si troufli upravovat trať po odjetí kvalifikačních jízd zejména z toho důvodu, že posunuli asi o metr do strany výjezd z terénu a vyskládali kužely vnějšky některých zatáček. Zavření vnitřku v terénu po skoku mi přišlo logické, protože šlo o nejrychlejší stopu, která se ale vůbec neměla jet a místo ní bylo na výběr ze dvou malinkých tobogánů. Ten vnější byl pochopitelně delší a ten vnitřní na konci hodně nakopával, ale nakonec se ukázal být o něco rychlejším.

Ještě v sobotu odpoledne se jely některé první jízdy. Z nich nelze vynechat kategorii Ladies, která byla v Melku vypsána historicky poprvé a hned se na gridu objevilo jedenáct závodnic. Nejrychlejším kvalifikačním časem 1:26.899 se pyšnila teprve šestnáctiletá Laura Höllbacher. Tereza Hallová (Region RT) se kvalifikovala čtvrtým časem 1:31.468 ke své spokojenosti, protože si vybojovala místo v první řadě na startu, což považuje za výhodu díky svým rychlým startům. Naneštěstí v zahřívacím kole přejela tobogán v terénu a pád ji vyvedl z koncentrace. V první zatáčce po startu došlo ke kontaktu mezi Terezou a Yasmine Poppenreiter. Yasmine jela dál, ale Tereza zpomalila a vyjela na kačírek za vnějším okrajem zatáčky společně s další závodnicí na vnějšku. Po ztracené pozici ale následovala divoká stíhací jízda, která Tereze přinesla alespoň šesté místo jednu desetinu sekundy za Stefanie Köberle. Druhý den si Tereza spravila náladu a po rychlém startu si udržela druhé místo až do konce rozjížďky. Třetí dojela Kim Adlhart.

Tereza Hallová

Nedělní harmonogram ostrých rozjížděk otevírala kategorie S Junior. Tady úřadoval Robert Gattinger. V průběhu první rundy na něj Erik Provazník (Region), využívající poslední šance startovat v Juniorech, nenašel recept a inkasoval 11 sekund za celou rozjížďku. Druhá rozjížďka juniorů vedla celé startovní pole k výměně pneu na mokrou sadu, protože se přes trať přehnal silný déšť. Na mokru předvedl Erik Provazník doslova dechberoucí stíhací jízdu a po několika kolech předjel Roberta Gettingera, který projel cílem jen sedm setin sekundy za Erikem. V rakouském rozhodování v případě shodného počtu bodů nerozhoduje druhá rozjížďka, ale rychlejší čas, a tak se Erik Provazník umístil na stříbrném místě.

S Junior absolutně
1. Robert Gattinger
2. Erik Provazník (Region)
3. Andy Buschberger

Erik Provazník

V kategorii S Open spolu soupeřili dva čeští závodníci ve středu startovního pole. Z dvojice Lukáš Ducháček (2WS) a Miloš Řihák (Hardbike) byl v první rundě rychlejší Lukáš a český „tandem“ se umístil na jedenáctém a dvanáctém místě v kategorii kde vládl trojlístek Hiemer, Hagleitner, Höllbacher. V druhém kole projel dřív cílem Miloš Řihák na desátém místě a Lukáš Ducháček na jedenáctém.