07.03.2014
Drahý sport, u nějž šplhají náklady do milionů. Takovou pověst má silniční motocyklové závodění v České republice. Projekt Malminibike akademie Masarykova okruhu dokáže rodičům opak. Děti si mohou sport vyzkoušet na začátku jen s minimálními náklady a i v dalších letech je finanční náročnost odstupňovaná. Takový systém práce s mládeží je v České republice ojedinělý.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Na minibikové dráze Masarykova okruhu začínali pod patronátem Autoklubu Masarykův okruh jezdit všichni úspěšní čeští jezdci. Karel Abraham i Jakub Kornfeil na asfaltu na Kývalce „dorostli“ k dospělým motorkám, stejně jako nováček v seriálu mistrovství světa Karel Hanika. Ten dokonce dodnes drží traťový rekord minibikové dráhy.

„Lidé, kteří by chtěli děti k motorkám vést, mají obvykle strach, že i u minibike budou na sezonu potřebovat stovky tisíc korun. My jim naším projektem chceme ukázat, že to tak není,“ vysvětluje Petr Klug, vedoucí projektu Malminibike.

 

Cílem je přitáhnout k motorkám víc dětí, tak aby vznikla kvalitní členská základna, ze které mohou růst nové talenty pro „dospělé“ motorky. „Dnes máme ve světovém šampionátu tři jezdce. Na zemi naší velikosti je to zázrak. Pokud to tak chceme udržet i do budoucna, je nutné s mládeží systematicky pracovat a přitáhnout ke sportu nejvíc dětí právě v době, kdy mají vrcholoví čeští jezdci úspěchy,“ vysvětluje motivaci pro vznik projektu Malminibike akademie výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

Do minibikového světa může díky Malminibike akademii naskočit prakticky každé dítě školního věku. „Na začátku je systém nastavený tak, že děti trénují za poplatek 800 korun měsíčně a nemusejí mít žádné vybavení, ani minibike. V této ceně jsou zahrnuté čtyři devadesátiminutové tréninky na minibike a samozřejmě i další příprava,“ vypočítává Klug.

Pokud dítě motocyklový sport chytí a rodiče souhlasí, může naskočit do celé sezony. Opět není nutné mít vlastní vybavení, rodiče za celou takovou sezonu zaplatí dvacetitisícovou částku. Až druhý rok, kdy jsou si jistí, že dítě chce ve sportu pokračovat a že jej baví, začínají nakupovat vlastní vybavení. „Věříme, že motocyklový sport je pro mnoho dětí – a nejen kluků – sen, od kterého je rodiče zrazovali, protože vůbec nevěděli, jak začít a nechtěli riskovat, že až nakoupí drahé vybavení, přestane sport jejich potomka bavit. Právě proto jsme minibikovou akademii nastavili takto,“ vysvětlil Klug.

Úplně první seznámení s minibike mohou děti úplně nezávazně vyzkoušet při náborových dnech na Masarykově okruhu, které jsou naplánované na 28. a 29. března od 11 do 16 hodin.

Celoroční program Malminibike akademie samozřejmě nestojí jen na ježdění na motorkách. „Jde o sport jako každý jiný. Děti mají i přípravu „na suchu“, spolupracujeme s odborníky na fyziologii, výživu i rehabilitaci. Cílem je etablovat silniční motorky jako jakýkoliv jiný sport. Tak aby jej děti mohly dělat rekreačně, a ti nejtalentovanější a nejvytrvalejší postupně mohli přesednout na velké motorky a začít se sportu věnovat vrcholově,“ uzavírá Klug.


První seznámení s minibike? Na veletrhu Motosalon.

Úplně první zkušenost s minibike mohou děti nabrat už na veletrhu Motosalon. Na ploše přiléhající ke stánku Masarykova okruhu v pavilonu P budeme celý víkend několikrát denně pořádat ukázky jízd s našimi jezdci a vyzkoušet si minibike budou moci i malí návštěvníci veletrhu. „Půjčíme jim kompletní vybavení včetně oblečení, helmy a rukavic a za asistence instruktorů si budou moci projet malou dráhu, kterou jsme pro ně připravili. Vše samozřejmě zadarmo,“ nastínil Klug. Na všechny jízdy je nutné se předem zapsat u hostesek na stánku Masarykova okruhu.


Zdroj: TZ - AUTOMOTODROM BRNO

7. 3. 2014

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.