18.04.2014
Vlak Mezinárodního mistrovství ČR 2014, které letos opět nese název BUKSA/ADOS MOTOKROS, se nám rozjel uplynulou neděli, tentokráte netradičně v Kaplici, ale na tradiční trati Blanská kotlina. Ve třídách MX1 i MX2 udávaly rychlost francouzské mašiny Richier s Jaulinem. A jak se dařilo dalším týmům a jezdcům, kteří se neváhali podělit o své postřehy a výsledky?

... report Evžena Zadražila z Motosportu Chýnov

Nechci se tu rozhodně detailně rozepisovat o průběhu jednotlivých rozjížděk, to jste ostatně mohli sledovat online na serveru czechmx.cz přímo v den závodu. Závod se pokusím zhodnotit trochu z jiného úhlu pohledu.

Do Kaplice to nemám až tak daleko, a tak jsem se tam vydal až ráno. Drobně pršelo, byla zima a v poslední zatáčce těsně před Českými Budějovicemi (tzv. Marešova zatáčka, Leoš tam kdysi rozbil své Ferrari) vidím auto nehezky hozené na boku ve škarpě, nebo jak se zde regionálně říká „v talutě“. A on to známý MX fotograf Míra Jireček s Votroubkem seniorem, kteří chvátali do Kaplice... No naštěstí se jim nic nestalo, což je nejdůležitější.

Při příjezdu na závodiště mě zaujaly plné louky karavanů a stanů vlevo i vpravo před vjezdem do depa. Vypadalo to na pořádný počet závodníků, ale záhy jsem zjistil, že depo jako takové je téměř poloprázdné. Asi se nikomu nechtělo do toho svahu, navíc když bylo mokro. Reklamu závod v regionálních médiích neměl žádnou slavnou, a tak jsem se trochu obával divácké návštěvnosti. Dopoledne bylo závodiště poloprázdné, ale odpoledne se tam pak diváci přeci jen objevili, odhadem tak do dvou tisícovek, což je na Kaplici ještě slušná divácká kulisa. Přihlížející fanoušci se tentokráte roztáhli i do zadní části tratě, kde se mohli kochat výkony jezdců na nově vytvořených proskakovácích, umístěných na rovince hned za rychlým step-upem..."

Celý Evženův report si můžete dočíst ZDE.

Jirka Čepelák, MX1:
"Úvodní závod Mezinárodního mistrovství ČR se jel v jihočeské Kaplici, kde nás čekala pěkně připravená trať. Kaplická trať je známá svou náročností a i tentokrát nás prověřila po všech stránkách. Sjela se velmi silná konkurence, kdy se ke kompletní české špičce a loňskému mistru republiky F. Richierovi přidali ještě rakouští reprezentanti.

V kvalifikaci jsem obsadil 8. místo s odstupem 2,8 s na vítěze. V první jízdě jsem odstartoval jako osmý a i když jsem neměl nijak agresivní úvod, podařilo se mi dostávat se dopředu na páté místo a tři kola před cílem jsem se propracoval na místo čtvrté, které jsem již udržel až do cíle. Do druhé jízdy jsem do zatáčky najížděl jako třetí, ale po drobném zaváhání jsem se propadl na sedmou příčku. V průběhu jízdy jsem se posunul na místo páté a na něm vydržel až do cíle. Celkově jsem skončil v Kaplici na pátém místě. S výkonem jsem byl spokojen, protože v již zmiňované silné konkurenci je tento výsledek pro mne úspěchem.

O následujícím víkendu, přesněji velikonočním pondělí se zúčastním závodu rakouského mistrovství nedaleko Grazu v Paldau.

Jiří Čepelák

MoToman Team

V neděli 13. 04. 2014 odjel MoToman team první letošní závod prestižního domácího šampionátu Buksa/Ados motokrosu. Kolotoč závodů rozjela trať v jihočeské Kaplici. Na poměrně dobře připravené trati s lehce upravenými pasážemi se sjela velká mezinárodní konkurence a v obou naším teamem obsazených třídách byl plný startovní žebřík. Díky malé vzdálenosti od rakouských hranic přijelo bojovat o mistrovské body několik zkušených a rychlých jezdců, mezi které patřil i člen MoTomanu, mistr světa Matthias Walkner. Náš team, přijel do Kaplice se třemi jezdci, chyběl zraněný Miroslav Jiránek. Ten kvůli pádu musí podstoupit operaci kolene. Ve třídě MX2 tedy startoval zkušený Matthias Walkner #52 a mladý talent z Maďarska Erik Hugyecz #141. Ve třídě MX1 nastoupil Michal Votroubek #44.

Den před závody trať pořadatelé příliš nenakropili, ovšem vše spravil večerní déšť, díky čemuž se na trati vytvořil velmi dobrý podklad. Pořadatelsky byly závody v Kaplici zvládnuté poměrně dobře, i když téměř celý nedělní den nefungující el. proud v depu závodníků, není moc dobrá vizitka.

Dopolední program zahájily volné tréninky, důležitější pro nás byla ovšem kvalifikace, rozhodující o postavení na startu. První na řadě byli jezdci MX2, Matthias Walkner, jedna z opor teamu, dokončil na 5. místě, s jen malou ztrátou na jezdce před ním. Erik Hugeycz obsadil 15. místo. V silnější třídě MX1 zajel Michal Votroubek stejně jako Erik 15. místo.

Po polední pauze a první jízdě třídy 85 ccm se seřadili jezdci MX2. Matthias po nepříliš povedeném startu, ale vyrovnaném výkonu, dojel na 4. pozici, celou jízdu se však potýkal s problémy výkonu jeho stroje. Týmový kolega Erik byl v cíli jako 13. Následovala jízda MX1, ve které obsadil Michal Votroubek v nabité konkurenci 12. místo.

Ve druhé jízdě MX2 obsadil Matthias opět 4. místo. Celkově skončil těsně za nejlepší trojicí jezdců na 4. místě. Erik si ve druhé jízdě polepšil a dokončil jako 8. v cíli. V celkovém umístění uzavřel první desítku. Jeho výsledky jsou pro team trochu za očekáváním, protože kvůli studiu má omezenější čas na trénink. Michal Votroubek ve druhé jízdě dojel na 13. místě a celkově si z Kaplice veze body za 12. místo.

Seriál MMČR pokračuje 4. 5. 2014 v Pacově.

Report 101 Underground Riders

"MČR v Kaplici je asi nejtěžší závod v republice. Proto byl celkem vodvaz ho zařadit na úplnej začátek sezony, kdy na tom ještě spousta jezdců sedí obráceně. Nebylo tomu tak ale u prvních dvou dávačů frantika Florana Richiera a místňáka Martina Michka. Ty fakt dýkovali moc a proto máme radost, že jedinej, kdo s nima dokázal držet jakžtakž krok, byl x101x kruťák Jára Romančík, kterej až jednou dokáže celou rozjížďku nespadnout, tak asi vyhraje. To že letí palbu na 3tim fleku apak upadne v nulový rychlosti, ho sere ještě teď, ale my máme radost, že má takovou rychlost a můžem se těšit jak bude zabíjet na dalších závodech. Další x101x kazatel Franta Smola, na tom byl dost podobně jako Jára, takže pokud chcete vědět, jak mu to šlo, přečtěte si ještě jednou to o Járovi. Celkově luxus 4. flek zalít x101x vladař Jirka Čepelák, tomu se zdá se povedla letošní zimní příprava a letí jak kráva. Petr Bartoš tam taky byl ňák docela vpředu, ale nevíme přesně na jakym. Koho to ňák zajímá tak se koukněte někam do výsledků. Hlavně tam nehledejte krále MX2 z minulýho tejdne Rudu Weschtu, kterej držel kudlu jak na rovnym, akorátže trať byla rozbitá a Rudu to dycky vyslalo někam do chroští a závody celkem posral. Jinak startovní listina byla nabytá asi nejvíc ze všech závodů MČR, co se tu kdy jely, takže určitě bylo na co čumět. Navíc trať byla fakt technická se skokama, kde mělo hodně jezdců I diváků staženou prdel. Obzvlášť když to někdo nedolít... http://issuu.com/101riders/docs/101_2014 "

O zákulisním dění čtěte víc na FB 101 Underground Riders.

SMRŽ MOTO MX Team

Jezdec SMRŽ MOTO MX Teamu Zdeněk Blábolil se zúčastnil prvního Mezinárodního Mistrovství České Republiky v prestižní třídě MX1, které se jelo v jihočeské Kaplici ve dnech 12. a 13. dubna. Ve velmi nabité konkurenci okořeněné kvalitními jezdci z Mistrovství světa se tento jezdec po loňské nepovedené sezóně plné zranění neztratil. V první jízdě vybojoval 16. místo a ve druhé jízdě po nevydařeném startu dojel na 19. pozici. Bez možnosti absolvování kompletní fyzické přípravy a pravidelného tréninku je SMRŽ MOTO MX Team spokojen s bodovanými výsledky, na které bychom rádi navázali v dalším podniku Mistrovství ČR v Pacově, který se koná 4. května.

"Výsledek nevypadá vůbec tak, jakou má váhu. Ale abych řekl pravdu, tak jsem to vůbec nečekal. Poslední měsíc byl dost náročný, protože jsem chodil do dvou prací (místo táty, který byl nemocný). Nemohl jsem pořádně trénovat a i poslední dny byly hodně hektické. Vše se dělalo na poslední chvíli, takže tento výsledek má cenu zlata. Navíc v této konkurenci, kde minimálně 15 jezdců se motokrosem živí a mají to jako práci. Škoda druhé jízdy, protože jsem měl špatný start a vyjížděl jsem okolo 35. místa. Každopádně je to slibný start do nové sezony a slušný příslib do dalších závodů."