22.04.2014
Ve dnech 19. a 20. dubna 2014 se sešli na Masarykově okruhu v Brně převážně jezdci Road Racingu, aby si mohli poprvé rozdělit body do poháru přírodních okruhů. Závod byl pořádán pod záštitou Českomoravské asociace motocyklového sportu (CAMS) a ujal se ho pan Petr Civín, který má již zkušenosti s pořádáním podobných podniků ze Dvora Králové nebo z Dymokur.

Sobotním tréninkovým jízdám přálo počasí. Na trati se objevili piloti, kteří neokusili brněnský asfalt již několik let, neboť se věnují pouze podnikům na přírodních okruzích. Na malé účasti jezdců se zřejmě podepsal i neustálý boj mezi oběmi motocyklovými organizacemi. Zahraniční jezdce, pokud nebudeme počítat s našimi sousedy ze Slovenska, bychom napočítali na jedné ruce.

V neděli po ranních warm-upech se postavilo na start do úvodního spojeného závodu celkem 5 kategorií klasiků a 2 třídy 250. Celkově nejrychlejším byl Saša Vysloužil před Lukášem Walterem a Petrem Kolářem. V jednotlivých třídách vystoupali na nejvyšší stupínek Zdeněk Hrnčál (250GP), Saša Vysloužil (250SP), Antonín Plevák (Klasik 175), Milan Bango (Klasik 250), Václav Prokeš (Klasik 350), Milan Horák (Klasik 500) a Petr Kolář (Klasik 750).

Následoval další spojený závod 125GP, 125SP a Moto3. Třída Moto3 byla zastoupena bohužel pouze jedním strojem a zároveň jedinou dámskou účastnicí Romanou Tomáškovou, která se v minulém roce ucházela o místo v seriálu Red Bull Rookies Cup. V tomto závodě vyhrál Rakouský pilot Christopher Eder na stroji KTM s náskokem téměř 10 vteřin na Romanu Tomáškovou, která po boji s Oldřichem Podlipným zdolala i třetího v pořadí Němce René Lohseho. Kategorii SP pro sebe rozhodl pěknou jízdou Radek Lamich na Aprilii. O druhou příčku sváděli tuhý boj Marek Zima s Markem Hrubošem, kterého však v předposledním kole postihl pád a z boje odpadl. V posledním kole se dokázal ještě na Marka Zimu dotáhnout Ital Pierre Coppa a dokonce ho i závěru předjel. Na Marka tak zbylo třetí místo.

Další závod byl opět spojený, a to z kategorií supermono, twin a supersport 400.  Závodu twinů naprosto dominoval Michal "Indi" Dokoupil, který nadělil druhému v pořadí Marku Němečkovi necelou minutu. Na třetím místě dorazil do cíle Marián Blažek. V kategorii supermono, kde startovaly pouze 4 stroje, jsme sledovali litý souboj o první pozici mezi Liborem Kamenickým a Honzou Pavlíčkem. Druhý jmenovaný byl nakonec v cíli o 4,912 vteřiny rychlejší. Na stupních vítězů je doplnil Josef Svoboda. Kategorii 400SS pro sebe rozhodl Slovák David Hanzalík opět s velkým náskokem 15 vteřin na druhého Dana Vysloužila a třetího Michala Šlezara.

Nejvíce očekávaným závodem byly šestistovky. Už během tréninkových jízd dával najevo svou převahu Igor Kaláb na Triumphu a v závodě také přesvědčivě zvítězil způsobem start-cíl. Bohužel ani v tomto závodě jsme neviděli extra souboje. Jezdecké pole se brzy roztrhalo, a tak se na dalších příčkách postupně usadili Marek Červený, Michal Dokoupil, Josef Pončík, Michal Vecko a další.

Posledním započítávaným závodem byl závod litrů. Těsně před startem se nad Masarykovým okruhem zatáhlo a spustil se celkem vydatný déšť. Start byl odložen a poté byl vyhlášen mokrý závod, ke kterému nastoupilo pouze 10 jezdců. S mokrým povrchem trati si nejlépe poradila trojice Nechvátal, Zajíc a Čech. Po startu šel do čela Alda Nechvátal a vytvořil si nepatrný náskok. Na druhé příčce si nekolikrát vyměnili pozici Tomáš Zajíc se Zbyňkem Čechem a s menším odstupem za nimi kroužil Petr Bičiště. Déšť ustal a Tomáš Zajíc vycítil šanci na svůj první velký úspěch. Nejprve se odpoutal od Zbyňka Čecha a v závěru předjel i zkušeného Aleše Nechvátala. Po závodě se přiznal k tomu, že to byl vlastně jeho první závod na vodě.