27.05.2014
Mezinárodní mistrovství ČR Mogul Supermoto 2014 se přesunulo na písecký okruh. Zatímco sobotní počasí bylo velmi proměnlivé a na trať zapršelo sotva ji trochu vysušilo slunce, v neděli nepadla ani kapka i přesto, že si nejeden návštěvník přál, aby slunce na chvíli zakryl mrak.

Nicméně i mraky byly ty tam, a tak obavy z nuceného přezouvání na mokré gumy nebyly na místě. Už v úvodních warm upech startovní rošt nasadil vcelku svižné tempo, a to zůstalo zachováno i v průběhu kvalifikací, kdy byl otevřen terénní úsek. Přestože výjezd z terénu byl celkem ostrý a bláto se drželo na asfaltu ještě desítky metrů po změně povrchu, naštěstí nikdo neletěl dolů ze sedla a všichni zdárně absolvovali kvalifikace.

S4

Ve čtyřkolkách se na pole kvalifikoval jako nejrychlejší v čase 1:01.688 Jindřich Petlach na KTM. Něco málo přes jednu vteřinu pak dělilo Martina Lišku od vedoucího jezdce a se stejným rozestupem dojel třetí Petr Polák. Všech deset jezdců kategorie se s časy vešlo do cca 9 sekund a protože se na okruhu těžko předjíždí na motorce, pak v S4 quad platí dvojnásob, že o konečném pořadí bude rozhodovat rychlý start či jezdecké chyby v průběhu jízd.

Hned první rozjížďku zajeli první tři jezdci shodné pořadí z kvalifikace a Jindřich Petlach se ujal vedení. Nebýt hodin Martina Lišky, které si v průběhu závodu “vytočil” hned dvakrát, byl by to jistě napínavý souboj. Nicméně se nezadařilo podle představ a nakonec tedy dojel se ztrátou 9.783 s druhý a bylo to dost, aby za sebou udržel Petra Poláka.

1. rozjížďka S4: 1. Jindřich Petlach KTM 12:48.318; 2. Martin Liška CanAm 12:58.101; 3. Petr Polák KTM 13:05.268

Napínavý souboj z první rozjížďky tentokrát vyšel a Martin Liška zabojoval a ve druhé jízdě zvítězil velmi těsným rozdílem o 581 tisícin sekundy. Společně s Jindřichem Petlachem jeli svůj závod a třetímu Petru Polákovi chybělo na vedoucího jezdce 32 sekund.

2. rozjížďka S4: 1. Martin Liška CanAm 12:34.014; 2. Jindřich Petlach KTM 12:34.595; 3. Petr Polák KTM 13:06.024

Celkově S4: 1. Martin Liška; 2. Jindřich Petlach; 3. Petr Polák ; 4. Miroslav Stupka; 5. Vít Krejča; 6. Vladimír Bouška; 7. Jan Toman; 8. Milan Piskáček; 9. Martin Živnůstka

S3 MX, Veteran

S velmi podobným časem jako nejrychlejší quad, 1:01.707, si první místo vybojoval Jiří Lovětinský na Hondě a ovládl tak kvalifikaci sloučených kategorií. Všech 28 jezdců se vešlo do bezmála čtrnácti sekund a první tři závodníci zajeli dokonce časy v jediné sekundě. Za Jiřím Lovětinským dojeli Pavel Kajgr a Roman Majer.

Sloučené kategorie S3 MX, S3 Veteran 35 a S3 Veteran 40 odjely první rozjížďku ve svižném tempu s výsledky:

1. rozjížďka S3 MX: 1. Pavel Kajgr Yamaha 12:29.312; 2. Roman Majer Suzuki 12:54.852; 3. Libor Machát Yamaha 13:00.108

1. rozjížďka S3 Veteran 35: 1. Libor Machát Yamaha 13:00.108; 2. Jan Vajsejtl Husqvarna 13:22.777; 3. Jan Barnik KTM 13:25.930

1. rozjížďka S3 Veteran 40: 1. Jiří Lovětinský Honda 12:29.595; 2. Roman Majer Suzuki 12:42.393; 3. Bohuslav Vaňous Yamaha 12:52.424

Druhá runda nepřinesla v MX žádné změny, naopak v ostatních kategoriích dojeli jezdci jinak. Jan Barnik dojel na třetím místě a místo něj v kategorii Veteran 35 dojel třetí Roman Potenský. Pořadí v kategorii Veteran 40 se zamíchalo ještě o něco víc. Jiří Lovětinský se propadl na třetí místo a vyměnil se tak s Bohuslavem Vaňousem, který ve druhé jízdě zvítězil. Na druhém místě dojel Miroslav Starý.

2. rozjížďka S3 Veteran 35: 1. Libor Machát Yamaha 13:12.641; 2. Jan Vajsejtl Husqvarna 13:15.459; 3. Roman Potenský Honda 13:21.136

2. rozjížďka S3 Veteran 40: 1. Bohuslav Vaňous Yamaha 12:49.920; 2. Miroslav Starý Husqvarna 12:50.861; 3. Jiří Lovětisnký Honda 12:58.038

Celkově S3 MX: 1. Pavel Kajgr; 2. Roman Majer; 3. Libor Machát; 4. Jan Berger; 5. Lukáš Želiska; 6. Luděk Buček; 7. Václav Kadlec; 8. Ladislav Havej; 9. František Klicpera

Celkově Veteran 35: 1. Libor Machát; 2. Jan Vajsejtl; 3. Jan Barnik; 4. Roman Potenský; 5. Jan Toman; 6. Tomáš Zeidler; 7. Karel Smílek; 8. David Řezáč; 9. Michal Horálek

Celkově Veteran 40: 1. Bohuslav Vaňous; 2. Jiří Lovětinský; 3. Miroslav Starý; 4. Roman Majer; 5. František Filinský; 6. Daniel Hrubý; 7. Radek Žitník; 8. Pavel Maxa; 9. Jiří Štancl; 10. Petr Vavrečka; 11. Petr Dojelš; 12. Vít Kramář

S2

Nejpočetnějším startovním polem se pro podnik v Písku stala kategorie S2, kde startovalo 32 jezdců. Martin Marx se svým osobitým jízdním stylem zajel doposud nejrychlejší čas jednoho kola a se svojí KTM si zajistil pole v první rozjížďce. Do jedné sekundy se vešli hned čtyři jezdci, a tak máme kompletní první řadu na startu ve složení Martin Marx, Michal Solík, Matěj Lakomý a Jan Kašparec.

Hned první rozjížďka jezdců z “es dvojek” odhalila první nedostatek na trati, který se pořadatelům nepodařilo úplně eliminovat až do konce závodního dne, přestože na to byli upozorněni. Problém nastal v okamžiku dojíždění o kolo pomalejších jezdců, kdy pořadatelé nemávali včas modrými vlajkami. Rychlejší jezdce tak dojeli další a už se měnilo pořadí.

1. rozjížďka S2: 1. Matěj Lakomý Honda 17:20.029; 2. Michal Solík Honda 17:21.471; 3. Radoslav Grulich Yamaha 17:35.489

2. rozjížďka S2: 1. Matěj Lakomý Honda 17:11.900; 2. Michal Solík Honda 17:12.565; 3. Martin Marx KTM 17:26.403

Celkově S2 top 10: 1. Matěj Lakomý; 2. Michal Solík; 3. Radoslav Grulich; 4. Martin Marx; 5. Jan Kašparec; 6. Sándor Vermes; 7. Tereza Hallová; 8. Zdeněk Zpěvák; 9. Jiří Kelich; 10. Filip Neuvirt

Po druhém podniku sezóny bodově odskočili Matěj Lakomý a Michal Solík zbytku bodovaných jezdců a vytvořili si těžko smazatelný náskok na třetího Radoslava Grulicha. Zajímavé souboje o body budou probíhat od pátého po sedmé místo, kde jsou v pětibodovém rozestupu hned tři jezdci, a to Tereza Hallová, Sándor Vermes a Jiří Kelich.

S1

První měřený čas pod jednu minutu padl v kvalifikaci královské kategorie S1 a zajelo jej hned deset jezdců. Už v kvalifikaci bojovali o nejrychlejší čas Milan Sitnianský a Pavel Kejmar. Zajeli bezmála o dvě sekundy rychlejší čas než třetí Vít Janoušek. Na grid do první řady nastoupili v sestavě Milan Sitnianský, Pavel Kejmar, Vít Janoušek a Zdeněk Jaroš.

Pavel Kejmar nenastoupil sobotní tréninky kvůli bolestem zad po pádu na motokrosu, nicméně i přes tento hendikep obhájil průběžné vedení a stal se tak favoritem šampionátu. Za těmito mistrovskými body však stála pěkná dřina, neb mu hned v první rozjížďce dýchali na záda Milan Sitnianský a Vít Janoušek. Všichni tři jeli zpočátku svůj vlastní závod, ale nakonec si náskok přibližně dvaceti osmi sekund najeli Sitnianský a Kejmar. V souboji do posledního metru byl nakonec tím rychlejším Kejmar. Vít Janoušek dokončil rozjížďku na třetím místě se čtyřsekundovým náskokem na Erika Provazníka.

1. rozjížďka S1: 1. Pavel Kejmar Husqvarna 17:09.554; 2. Milan Sitnianský TM 17:09.752; 3. Vít Janoušek Honda 17:37.804

I druhé kolo jízd se neslo v duchu individuálních soubojů na prvních pozicích. Pořadí se nezměnilo, ale rozdíly časů se zkrátily. Kejmar se Sitnianským dojeli s rozdílem kontaktních 3 sekund, ale větší boje probíhaly mezi Janouškem a Provazníkem. Ti projeli s rozdílem tří desetin sekundy v pořadí Janoušek a Provazník.

2. rozjižďka S1: 1. Pavel Kejmar Husqvarna 17:03.215; 2. Milan Sitnianský TM 17:06.284; 3. Vít Janoušek Honda 17:20.423

Celkově S1 top 10: 1. Pavel Kejmar; 2. Milan Sitnianský; 3. Vít Janoušek; 4. Erik Provazník; 5. Zdeněk Jaroš; 6. Lukáš Ducháček; 7. Miloslav Řihák; 8. Petr Pinc; 9. Pavel Kajgr; 10. Lukáš Tůma