17.06.2014
Příznivcům jezdců na závodních motocyklech ČZ a i ostatním, kteří mají rádi motocyklový sport připomínám, že v pondělí 16. 6. 2014 oslavil narozeniny legendární soutěžák, motokrosař a konstruktér pan Zdeněk Polánka ze Strakonic.

Zdeněk Polánka se stal továrním jezdcem ČZ Strakonice v roce 1947 a účastnil se tak všech možných domácích i mezinárodních soutěží a závodů, kde získal mnoho vavřínů a zlatých medailí v jednotlivcích. Startoval celkem 13 x v SIX DAYS – z toho 4 x byl členem vítězného týmu o „Mezinárodní trofej“ a 1x jako vítěz „Stříbrné vázy“. Také startoval v Alpských soutěžích, kde v roce 1959 získal Alpský pohár jako nejúspěšnější jezdec všech objemových tříd – neuvěřitelně na stroji ČZ 125 ccm!! Velice úspěšně také absolvoval „Skotskou šestidenní“.

Přišla však doba, kdy po direktivním rozhodnutí zeshora a zrušení vývoje a výroby soutěžních motocyklů v ČZ Strakonice, přesedlal na stroje motokrosové, kde také dokázal být několikrát mistrem republiky ve tř. 175 a 250 ccm. Účastnil se Mistrovství světa, trofeje má i ze závodění v Americe a byl velmi úspěšným konstruktérem.

Důležitou vlastností Zdeňka bylo, že v téměř 20leté závodnické kariéře vždy zůstal věrný značce ČZ! Nelze při této příležitosti opomenout, že v minulých dobách, před 45 lety se musela skončit i éra velice oblíbené a úspěšné Mezinárodní motocyklové soutěže Šumavou, která se vždy každoročně jela právě v těchto dnech, ať už jako dvoudenní nebo i třídenní, také nazývaná jako „Malá šestidenní“, kde Zdeněk vždy jako domácí startoval o hlavní „Boubínskou trofej“ nebo „Šumavskou vázu“. Tratě této známé soutěže se startem ve Strakonicích zaváděly jezdce z mnoha evropských zemí až na Javorník, Churáňov, Kvildu, Helfenburk nebo také Sušici, se závěrečným motokrosem ve Vimperské rokli. Nutno dodat, že tento podnik byl také velice oblíben širokou diváckou veřejností.

Na snímku z dnešních dnů je Zdeněk s vítězným pohárem třídy do 175ccm ze SIX DAYS v Ga-Pa 1962, když mu bylo třicet.

Tímto připomenutím chci Zdeňkovi jako soutěžácké legendě popřát v jeho tvůrčím životě mnoho dalších úspěchů a hlavně pevné zdraví do dalších let.