26.06.2014
Masarykův okruh se připravuje na zcela nový závodní víkend pojmenovaný Brno Grand Prix Revival. 4. – 6. července se do Brna sjedou legendární vozy napříč automobilovou historií a s nimi i žijící legendy - piloti, kteří ve zlaté éře závodění patřili mezi světovou elitu.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

 

Závodní víkend Brno Grand Prix Revival zaštítí především závody sérií HGPCA a FIA Masters. V nich v několika samostatných závodech startují meziválečné závodní vozy až po první formule 1 z padesátých a raných šedesátých let a dále prototypové a GT vozy. Tím divácky nejzajímavějším ze série FIA Masters je bezpochyby závod třílitrových historických formulí 1 do roku výroby 1985.

 

 

Všechny vozy v šampionátu FIA Masters jsou autentické, nejde o repliky. „Stejně tak závod je skutečný a vozy při nich plně využívají svého potenciálu,“ vysvětluje Karel Kupka ze sdružení Československý autoklub pro Moravu a Slezsko, která závod spolupořádá. Všechny vozy jsou navíc lakované v dobových barvách a sponzorských dekorech, diváci si tak užijí dobovou podívanou se vším všudy.

 

 

Masarykův okruh bude pro veřejnost otevřený v sobotu a v neděli, závodní program probíhá od osmi hodin ráno až do podvečerních hodin. Série FIA Masters na okruhu doprovodí série FIA Lurani Trophy vozů Formule Junior, prezentační jízdy českých historických formulí a historických motocyklů, éru závodění za železnou oponou pak připomene série HAIGO, ve které startují historické vozy značek Škoda, Lada a další.

 

 

Brno Grand Prix Revival je novou akcí v kalendáři Masarykova okruhu. Automotodrom Brno se na ní podílí s obnoveným Československým autoklubem pro Moravu a Slezsko, jehož předchůdce se v meziválečném období zásadním způsobem podílel na vzniku původního Masarykova okruhu. „Věřím, že tímto víkendem se nám podaří nastartovat tradici špičkových závodů na novodobém Masarykově okruhu a že budeme legendy motoristického sportu vídat na naší trati pravidelně,“ říká výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

 

 

Během několika dnů budou na webech www.brnogp.cz a www.automotodrombrno.cz zveřejněny startovní listiny všech závodních sérií. Už nyní je ale jasné, že na Masarykově okruhu se představí několik legendárních vozů i jejich pilotů.

 

 

Maserati 4CLT

Závodní vůz Maserati 4CLT je „strůjcem“ jednoho z největších příběhů Masarykova okruhu. Právě na tomto předchůdci formule 1 startoval v Brně v roce 1949 Guiseppe Farina. A právě s ním v levotočivé zatáčce ve stoupání do Kohoutovic vyjel z trati a těžce havaroval. Následky byly tragické – vůz zabil dva diváky. Farina vyvázl bez zranění, šokovaný jezdec ale vyběhl na trať a jen zázrakem jej neusmrtilo jiné závodní auto. Po tragické nehodě se zatáčce začalo říkat podle Fariny. A „Farinka“ dnes patří k nejznámějším úsekům původního okruhu. Již v roce 1950 vznikl šampionát F1, ve kterém startovaly prakticky stejné vozy jako o rok dříve v Brně. Na Masarykově okruhu – za čerstvě zavřenou železnou oponou – už se ale nejel.

 

Arturo Merzario

Dnes sedmdesátiletý italský pilot se o víkendu Brno Grand Prix Revival posadí za volant prototypového speciálu Lola. Právě s prototypy dosáhl Merzario nejlepších výsledků – v roce 1977 za volantem legendární Alfy Romeo Tipo 33 suverénně opanoval většinu nejslavnějších evropských vytrvalostních závodů. Před „vytrvalostní“ kariérou startoval v F1. V pětaosmdesáti závodech získal jen 11 bodů, přesto je jeho jméno v historii F1 zapsáno navždy. Právě Merzario byl spolu s dalšími třema jezdci první u těžké nehody Nikiho Laudy na Nürburgringu v roce 1976, při které pilot málem uhořel. S nasazením vlastního života Merzario vytáhl Laudu z hořícího vozu a zachránil mu tím život. Poté, co se Niki Laudovi narodil syn, vzkázal Merzariovi, že je to díky němu a jeho odvaze.

 

Lola T70

Na startu závodu historických prototypových vozů při Brno Grand Prix Revival budou stát hned tři exempláře jedné z největších legend vytrvalostních závodů – vozu Lola T70. Nepřeslechnutelný stroj poháněný pětilitrovým osmiválcem Chevrolet řídila v automobilové historii řada legendárních pilotů včetně „univerzálního závodníka“ Johna Surteese, jež se prosadil nejdřív v motocyklovém mistrovství světa, a pak i ve formuli 1. Nejslavnějším pilotem je ale bezesporu závodník a filmový herec Steve McQueen. Muž, který si na začátku sedmdesátých let prosadil natočení filmu dnes klasického závodního filmu Le Mans, a také si v něm zahrál hlavní roli. A hlavní role se zhostila i Lola T70, byť poněkud nevděčné. Tyto vozy, původem už z roku 1965, totiž štáb „převlékl“ do barev vozů Gulf Porsche 917 a Ferrari a použil je pro natočení dramatických sekvencí havárií.

 

Jim Redman

Motocyklové legendy přijede na Brno Grand Prix Revival na přímé pozvání primátora Statutárního města Brna Romana Onderky reprezentovat Jim Redman. Dvaaosmdesátiletý závodník, který svých nejlepších výsledků dosáhl v první polovině šedesátých let. V Brně startoval několikrát, naposledy v roce 1965, kdy se závod na Masarykově okruhu jel poprvé jako mistrovství světa. Redman tehdy zvítězil ve třídě do 350 ccm. Ve čtvrtlitrech dojel třetí.

 

 

Zdroj: TZ AMD Brno
28. 6. 2014

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.