27.07.2014
Loket, 27. 7. 2014 – Čtrnáctý závod FIM Mistrovství světa v motokrosu včera zapsal další kapitolu, ve které se rozhodovalo o postavení na startu v rámci kvalifikačních rozjížděk a na konta jezdců EMX125, EMX150 a závodnic WMX už se sypaly první světové a evropské body. Přečtěte si, jak viděli čeští a slovenští jezdci jejich sobotu.

Jezdecké ohlasy po sobotě na Loketských serpentinách...

Tereza Hromková (ČR, WMX) – v 1. jízdě 29.
"Do závodů mistrovství světa jsme se společně s Luckou vracely po zranění. Vzhledem k tomu, že jsme měly takový výpadek, bereme účast v Lokti víceméně jako tréninkovou přípravu na závod evropských družstev žen v Pacově a také na další zbývající podniky Mezinárodního mistrovství ČR žen pod AČR. Tím, že je to poslední závod a ještě na domácí půdě, chtěly jsme se ukázat i domácímu publiku. Konkurence je opravdu velká a nebudu předstírat, že je pro mě trať opravdu velmi náročná. První tréninky jsem vnímala dobře, ale závod byl pro mě dost obtížný, co se týkalo fyzičky, kterou se mi po zranění ještě zcela nepodařilo získat zpět. V neděli bych se ráda pár kol udržela se závodnicemi na bodovaných pozicích, ale jak už jsem řekla, uvidíme, co na to moje fyzička."

Martin Michek (ČR, MXGP) – v kvalifikační rozjížďce 15.
"Z mého pohledu se pro mě sobota vyvíjela dobře. Sice jsem musel v kvalifikačním tréninku vystřídat motorku, protože se projevily technické problémy, ale všechno jsme odstranili. Patnácté místo v kvalifikační rozjížďce je super. Ve startovní dvacítce jsou jen kluci, kteří něco znamenají a nejsou to žádná ořezávátka. Jsem s patnáctkou spokojený. Podařilo se mi předjet Seewera a byl za mnou i de Dycker. Ve skrytu duše doufám, že bych mohl atakovat pozice těsně za TOP 10, protože jsem byl v průběhu dne schopný držet s nimi krok. Rád bych lépe odstartoval a pokud se mi to podaří, budu moct pomýšlet na lepší pozice. Od 8. do 22. místa jsme všichni jezdci naskládaní ve vteřině. Starty hrají všeobecně velkou roli, ale v případě MS je to ještě o to důležitější, protože to představuje osmdesát procent úspěchu."

Richard Šikyňa (SVK, EMX125) – v 1. závodě 7.

"Závod v Lokti je mým prvním v seriálu EMX125. Minulý rok jsem byl jen na jednom závodě, kde se mi nepodařilo kvalifikovat. Tento podnik beru jako přípravu na nadcházející MS juniorů, které se jede v Belgii a kam jsem nominovaný. V měřeném tréninku jsem skončil 11. s malou ztrátou na prvního. V závodě mi start nevyšel, pohyboval jsem se někde kolem 20. pozice, ale během rozjížďky jsem se prodíral dopředu a nakonec z toho bylo 7. místo v cíli. V neděli bych byl rád za ještě o pár pozic lepší výsledek, ale budu považovat za úspěch, pokud se mi podaří zajet i srovnatelně se sobotou. Mým viděním jsou důležitá především závěrečná tři kola, kdy se ukazuje fyzický fond závodníků, z nichž většina může opravdu získat."

Petr Smítka (ČR, MXGP) – v kvalifikační rozjížďce 24.

"Kvalifikační rozjížďka byla náročná. Nepodařilo se mi vůbec odstartovat a nebyl jsem schopný chytit tempo rychlejších závodníků, a tak jsem se držel na předposlední pozici od začátku až do konce. Naše kategorie je natolik našlapaná, že nás přibližně deset jezdilo ve vysokém tempu v houfu za sebou. Zítra bych byl rád, kdyby se mi podařilo odstartovat a pohyboval jsem se kolem 20. místa."

Tomáš Kohút (SVK, EMX125) – v 1. rozjížďce 10.

"Kvalifikace mi nevyšla, skončil jsem 18. a musel jsem naskočit do poslední šance. V ní se mi podařilo dobře odstartovat a finišoval jsem 4. V prvním závodě jsem odstartoval kolem 20. pozice, jelo se mi celkem dobře a v závěru z toho bylo 10. místo, za což jsem rád."

Kryštof Kouble (ČR, EMX125) – 1. jízdu po pádu nedokončil

"Sobota v Lokti se pro mě zpočátku vyvíjela dobře. Ve své kvalifikační skupině jsem skončil 11., což mě příjemně překvapilo. Na závod jsem se těšil a šel jsem do něj s nasazením, že na něj mám jak fyzicky, tak i rychlostně. Odstartoval jsem kolem 12. místa. To jsem udržel 15 minut, pak došlo ke střetu s jiným jezdcem a upadl jsem. Podařilo se mi motorku hned zvednout, nacházel jsem se okolo 20. místa, ale bohužel mi odešly ruce a začal jsem padat víc. Po jednom z pádů jsem se rozhodl, že rozjížďku vzdám a zajel jsem do depa. Přestože je v Lokti velká konkurence, jsem si jistý, že se dá udržet i s těmi nejlepšími. Na neděli se těším a budu se snažit zajet co nejlepší výsledek.

Václav Kovář (ČR, MX2) – v kvalifikační rozjížďce 21.

"V trénincích jsem se cítil dobře a zajel jsem hned několik rychlých kol. Kvalifikační závod jsem neodstartoval zrovna ideálně, ale snažil jsem se bojovat, přestože konkurence byla obrovská a všichni jezdci jeli opravdu velmi rychle. Ze dvaadvacátého místa po startu jsem zvládl stáhnout pouze jednoho jezdce a skončil jsem 21. Jsem tu však především proto, abych sbíral zkušenosti, protože na ambice je ještě čas. V neděli bych rád atakoval body, které ale nebudu brát, protože bych rád jel příští rok Youngster Cup stejně jako letos."