10.08.2014
Je doba dovolených a také letních pauz v mnoha závodních seriálech, a proto vám přinášíme tip na další zajímavý výlet s motoristickou tématikou. Dnes vás zavedeme do Velkých Hamrů, kde se v bývalé textilce Seba skrývá depozitář Muzea socialistických vozů.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Po chvíli čekání na otevření výstavy slyším z dálky povědomý zvuk – ano je to klasická stodvacítka a v ní sám pan majitel sbírky. Krátce se pozdravíme a vcházíme do jeho veteránské pokladnice – v budově bývalé textilky se totiž skrývá několik desítek automobilů, které ještě před nedávnou dobou běžně brázdily naše silnice a na které mnozí dodnes nostalgicky vzpomínají: naleštěné škodovky všech řad od šedesátých do osmdesátých let, wartburgy, žigulíky, ale také Tatra 603 či malý polský fiátek, známý pod přezdívkou Maluch a naproti nim pro porovnání jejich konkurence ze Západu – Ford Escort, Volkswageny Passat a Scirocco nebo například BMW. To vše a ještě mnohem více je k vidění ve Velkých Hamrech.

 

Expozice je zároveň jakýmsi depozitářem sbírky pana Hrubého a celkem čítá na sto vozů – sám Hrubý je také majitelem většiny z nich a téměř 90 procent exponátů je bez problému provozuschopných. Ke každému automobilu se většinou váže i nějaký zajímavý příběh, jenž opravdu stojí za vyslechnutí. „Tato tuningová úprava byla takovým hříchem mládí,“ povzdychuje sběratel nad naleštěnou zelenkavou Škodou 120, která je typickým reprezentantem úprav vozů v devadesátých letech, kdy se staré modely doplňovaly díly z těch novějších, apod.… Dále se dozvídám například příběh nádherné Škody 100 v neobvyklé modré metalíze, která si cestu do Krkonoš našla až ze Slovenska a tak bych mohl pokračovat dál a dál…

 

Největší chloubou pana Hrubého je dvoudvéřový model Škoda 1000 MBX, který byl vyroben pouze v sérii 2500 kusů a v dnešní době se řadí mezi velmi ceněné veterány. „Tento vůz jsem sehnal kdysi náhodou v jednom autobazaru ve stavu skoro totálního vraku,“ vypráví sběratel svoje seznámení s tímto jedinečným kouskem. Nyní je z tohoto vraku nádherný veterán a pravidelně se zúčastňuje srazů MBX klubu.

 

 

 

Nesmím zapomenout zmínit skutečnost, že vozidla v depozitáři pouze nestojí, ale jsou různě půjčována na natáčení dobových filmů či pořadů. Například dobře známá dodávka Škoda 1203 (ta je v muzeu k vidění hned v několika specifikacích, od pohřebního vozu po sanitku) si zahrála v seriálu České televize Vyprávěj, během jehož natáčení prošla dokonce dvěma úpravami – nejprve se představila jako již zmíněný pohřební vůz a později byla přestavěna na obytnou verzi, nacházející se nyní v Hamrech.

 

Dále zde nechybí ani několik vozů, dokumentujících vývoj československé, respektive české policie od šedesátých do devadesátých let – například Škoda 1202, Škoda 120 či Vaz 2011. Nezapomnělo se ani na motorsport, který reprezentuje trojlístek ve složení Škoda Felicia, Škoda 110 R a Škoda 1000 MB – všechny prošly nezbytnými úpravami pro závody. Pro dotvoření té správně atmosféry let minulých je výstava mimo jiné doplněna i o věci denní potřeby v době socialismu (spotřebiče, obrazy, nábytek, doplňky k automobilům)…

 

V muzeu mají otevřeno během letních prázdnin od úterý do neděle (kromě pondělí) od 10 do 16 hodin a za vstupné zaplatíte 60,- Kč.

 

Poloha GPS: 50°43'19.9"N 15°19'01.9"E

 

Autor: Václav Volf (vvf)
10. 8. 2014

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.