18.08.2014
Doslova skandálním výsledkem skončila Grand Prix České republiky 2014. Dosud suverénní vítěz všech letošních závodů MotoGP Marc Márquez dojel až čtvrtý, po dvou letech v Brně opět zvítězil Dani Pedrosa před Jorgem Lorenzem. Třetí dojel Valentino Rossi, který se na brněnské podium vrátil po pěti letech. Grand Prix České republiky letos navštívilo celkem 240 695 diváků.
silniceSilnice

Návštěvnost

Už výsledky předprodeje ukazovaly, že návštěvnost Grand Prix České republiky by měla jít v letošním roce nahoru. Díky relativně příznivému počasí se pak podařilo potvrdit tento trend i o samotném závodním víkendu. „Máme za sebou nejvydařenější závodní víkend možná za posledních sedm let. Skvělá návštěvnost, vrtošivé, ale ve finále příjemné počasí, zajímavé závody s výsledkem, který překvapil snad úplně každého. Věřím, že na tento ročník budeme vzpomínat jako na jeden z nejpovedenějších,“ zhodnotila závodní víkend ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

240 695

Nárůst návštěvnosti se projevil nejvíc v pátek a v sobotu. „Odpovídá to nárůstu prodeje vstupenek v předprodeji, kdy nabízíme výhradně třídenní vstupenky,“vysvětluje marketingový ředitel Automotodromu Brno Michal Klouda. Vyšší návštěvnost v nezávodních dnech se projevila i na odhadu počtu zaparkovaných automobilů a motocyklů v okolí okruhu. Policie hlásila meziročně významný nárůst.

240 695

Během víkendu v okolí Masarykova okruhu zaparkovalo podle odhadu Policie ČR téměř osmnáct tisíc osobních automobil a 4 870 motocyklů.

Nové rekordy Masarykova okruhu

Další rok po sobě přepsali jezdci ve všech třech kategoriích oficiální traťové rekordy Masarykova okruhu. V královské kubatuře MotoGP drží nově oficiální rekord Dani Pedrosa s časem 1:56,027, v Moto2 vylepšil Esteve Rabat oficiální a dokonce i absolutní rekord časem 2:02,383, resp. 2:01,911. Ve třídě Moto3 je nově nejrychlejším jezdcem okruhu Romano Fenati s časem 2:08,064. K útoku na traťové rekordy panovaly v neděli ideální podmínky – poměrně chladný vzduch spojený s ideální teplotou trati a suchem.

Překvapení v MotoGP – suverén Márquez dojel až čtvrtý

Letošní ročník Grand Prix České republiky se do historie zapíše jako závod, který utnul neuvěřitelnou sérii Marca Márqueze, který desetkrát za sebou nenašel v MotoGP přemožitele. V Brně se ale musel úřadující šampion sklonit nejen před vítězem a týmovým kolegou Danim Pedrosou, ale i před dvojicí továrních motocyklů Yamaha pilotovaných Jorge Lorenzem a Valentinem Rossim.

Legendární "The Doctor" Valentino Rossi předjíždí Marca Marquéze, a dostává se tak na třetí pozici. Foto: Václav Volf

Desátá domácí Grand Prix v kariéře vyšla Karlu Abrahamovi. V závodu se mu opět podařilo dosáhnout na body za čtrnácté místo, o které se porval s dalším jezdcem na produkčním motocyklu Honda Leonem Camierem. „Máme body z Brna, to je samozřejmě skvělé. Bohužel jsem se zdržel po startu za Camierem a pak už jsem nemohl bojovat s Aoyamou. Je to škoda, protože na konci jsme zajížděli stejné časy,“ poznamenal Karel Abraham.

Neúspěchem skončila domácí Grand Prix pro Jakuba Kornfeila. Je to obrovské zklamání. Závod se jel v neuvěřitelně velké skupině. Chtěl jsem všem ukázat, že s nimi umím bojovat, jenže co jsem předvedl, tomu moc nenasvědčuje. Když jsem někoho předjel, okamžitě jsem byl předjetý zpátky, a tím pádem jsem toho fakt moc neukázal,“ připustil český jezdec Moto3, který si před závodem pomýšlel až na stupně vítězů. Nakonec skončil čtrnáctý.

Hned za ním projel cílem další domácí jezdec Karel Hanika. Ten svůj výkon na domácí trati okomentoval: „Jsem spokojen, poprvé v Brně a hned jsem bodoval. Navíc jsem byl schopen závodit v první skupině celý závod a na vítěze jsem měl opravdu minimální ztrátu. Nechci se na nic vymlouvat, ostatně to není můj styl, ale měli jsme problémy s motorkou. Samozřejmě, udělal jsem já sám během závodu několik chyb a kvůli tomu jsem se propadl o něco dozadu. Nechápu, proč se Kornfeil rozčiloval, byla to poslední zatáčka a šlo o P14, trochu jsem do něho žduchl, ale je to jediný domácí závod. Prostě jsem to zkusil a měl jsem dobrý výjezd, ale on mě pak předjel. Byl to můj první závod v Brně a nyní víme, že zde příští rok můžeme vyhrát“. Miroslav Popov startující na divokou kartu v Moto2 po pádu závod nedokončil.