05.09.2014
A je to tu! Posledný závod Medzinárodných majstrovstiev Slovenska sa odohral na trati Beckov 30. 8. - 31. 8. 2014 v sobotu i nedeľu. Skvelo upravená trať, zrovnaný povrch, pokropená ako aj prerobená čakala už na netrpezlivých jazdcov, kedy si zrovnajú sily na svojich dvojkolesových „tátošoch“. Na Slovensko zavítalo veľmi veľa nie len tých domácich, ale aj zahraničných ľudí už v sobotu.

Depo bolo vyčlenené, opáskované na konci príjazdovej cesty, blízko trate a nebolo možné prehliadnuť ako sa postupne napĺňalo. A to ani v neskorých večerných hodinách, keďže tesne po 22:00 hodine nám Beckovský areál osvetlil krásny ohňostroj. Radovánky pre niektorých trvali až po tie skoré ranné hodiny, ale to pssst.

Ranný budík nešlo prepočuť už od siedmej rána, kedy bola nie len prebierka, ale aj rozcvičky jazdcov. Už o 8:00 hod. na trati bolo počuť zvuk motoriek, ktoré ovládali práve jazdci skupiny hobby a hneď po nich nasledovali juniori, MX65-MX85 a tá najzaujímavejšia kubatúra MX1-MX2 na koniec. Celý deň bola atmosféra veľmi napätá, ale nie len úžasnými súbojmi , ale bohužiaľ aj pádmi, ktoré nám práve tento pretek doniesol. Trať sa s pribúdajúcimi rozjazdami postupne ničila, začali vznikať seky, čo bol pre jazdcov veľmi ťažký terén. To si odnášalo neustály pozor záchranárov ako ich prvé pomoci, ktoré podávali nejednému.

V triede hobby bol jeden z prvých jazdcov , ktorý tak nešťastne spadol, že bol do hodiny prepravený vrtuľníkom do najbližšej nemocnice v Trenčíne. Jedno z vážnejších zraní bolo keď pretekár v triede MX1-MX2 v prvej zákrute po štarte neudržal motorku v rýchlosti, keď sa mu predné koleso zapichlo o sek trate. Silný náraz ho vyrazil od miesta pádu niekoľko metrov, kde ho už zastavil len plot a za ním vyľakaní diváci. Okamžite dostal prvú pomoc a bol prevezený do nemocnice. Pri náraze utrpel otras mozgu pri čom mu jeho prilbu rozbilo na polovicu. Ďalším jazdcom bol Honza Brabec, ktorého nakopla motorka a citujem „hájsájdr jako prase“ čo odnášalo utŕžený ramenný kĺb od lopatky a kľúčnej kosti, roztrieštená lopatka, zlomená kľúčna kosť, zlomené rebrá, ktoré mu na viac urobili dieru do pľúc a jedna z nich mu následne kolabovala. K tomu odtok z pľúc. Teraz už leží v nemocnici v Brne, kde podstúpi následné operácie. Bez pádov sa neobišli ani jazdci Marcel Hornáček #25, Michal Novocký #74 po dlhej pauze kvôli zraneniu ako aj Tomáš Kohút #2 , ktorý bojoval tento deň o titul majstra Slovenskej republiky. Všetkým prajeme skoré uzdravenie a mnoho šťastia v ďalších závodoch.

Teraz tá lepšia stránka závodu a to práve naši víťazi, ktorí si vybojovali svoju cieľovú vlajku. Každá rozjazda bola dramatická, napínavá a bolo čo pozerať.
V triede MX65-MX85 to boli práve jazdci, Šimon Jošt #124, Jozef Posluch #52 po zranení zlomenej kľúčnej kosti a Klimo Ján #533, ktorí pretekali po celý priebeh závodu.

V triede MX Junior to bolo skutočne napínavé od štartu až po cieľovú vlajku, kde dvaja súperi bojovali o titul majstra SR. Denis Poláš #97 , ktorý svoj pretek odštartoval na motorke KTM 250SX 2015 a Tomáš Kohút #2, ktorý po nedojazdenej rozjazde v Šenkviciach chcel dohnať stratené body. Po veľkom náskoku bol za nimi už len Paľo Repčák, ktorý po návrate do sezóny predviedol super výkon. Nikto totiž nečakal, že po vedúcej pozícii Tomáša Kohúta v oboch rozjazda Tomáš spadne v poslednom kole na lavici, kde jeho motorka nie len vystrelila mimo trať, ale aj jazdec Marcel Hornáček vzápätí preletel skrz Tomášovu motorku a spadol. Pričom rýchli šprint Tomáša k motorke už nestačil, aby ho Denis Poláš neobehol. Stratu nebolo možné dobehnúť, keďže si pri páde odtrhol koncovku a motorka nemala výkon. Víťazom bol Denis Poláš, ktorého už čakal jeho „fanklub“. Neskôr sme sa dozvedeli, že keby Tomáš vyhral obe rozjazdy závodu, jeden bod by mu stále chýbal k titulu majstra SR.

V triede MX1 bolo čo pozerať a to už na štarte, keď sa na rampu postavili skúsení jazdci. V oboch rozjazdách získal „ holenshot“ Martin Kohút #105, ktorý bohužiaľ po niekoľkých kolách v oboch rozjazdách odstúpil z pretekov, keďže mu to jeho fyzický stav nepovoľoval. Prvé miesto patrilo Filipovi Neugenbauerovi #134 , ktorého jazda bola ukážková , keďže tento jazdec jazdí iba v zahraničných nemeckých závodoch ADAC. Na druhej priečke to bol Marek Sukup #123 a na tretej Michalec Petr #67.

V triede MX2 to bolo rovnako napínavé. Tomáš Šimko #50, v ten deň vyhral titul majstra SR.
Všetkým gratulujeme k úspešným výsledkom a jazdám. Prajeme veľa ďalších víťazstiev, menej pádov a trpezlivosti dosiahnutia úspechov. Ďakujeme divákom, ktorí prišli pozrieť a povzbudiť práve v areály v Beckove, rovnako ako, že stále motocrossový šport je športom, ktorí ľudia majú radi.

16 ročný Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia je vicemajster Slovenskej republiky

V nedeľu sa konali v Beckove posledné tohtoročné preteky Medzinárodných majstrovstiev SR v motokrose. Len 16 ročný Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia znovu predviedol všetkým svoju chuť a odhodlanie víťaziť a medzi seniormi obsadil 2 krát 2. miesto a rovnaké umiestnenie mu patrilo aj na stupni víťazov. Okrem českého reprezentanta Milana Špičáka dokázal poraziť všetkých svojich oveľa starších konkurentov, pripísal si 44 bodov do celkového hodnotenia seriálu a v sezóne 2014 sa stal vicemajstrom Slovenskej republiky v triede MX2.

Kompletní tisková zpráva týmu MX Slovakia je přiložena.