09.09.2014
Po delší přestávce se opět roztočil kolotoč světového Superbikového šampionátu.

Na španělském okruhu Jerez de la Frontera se vrátil světový šampionát Superbiků WSBK. Superbikové týmy absolvovaly svůj poslední závod 13. července v americké Laguna Seca. Jezdci obou Stockových tříd a Supersportů naposledy závodili dokonce ještě o týden dříve v portugalském Portimau, tedy před dvěma měsíci.

Superstock 600 - závod

Jediný závod, který byl na programu již v sobotu, byl závod Superstock 600. Po startu ve druhé zatáčce havarovala skupinka čtyř jezdců (Julian Puffe, Niki Tuuli, Stefano Casalotti, Giuseppe De Gruttola). Po úvodních kolech jel na čele Marco Faccani z týmu San Carlo) před Caricasulou a Duwelzem. Posledně jmenovaný měl plné ruce práce s Andrea Tuccim. Třetí místo v cíli nakonec Duwelz uhájil. Jako druhý proťal cílovou pasku Federico Caricasulo a vítězem se stal Marco Faccani, který tak získal titul evropského šampiona ve třídě Superstock 600 pro rok 2014.

Výsledky: závod Superstock 600

Superbike - 1. závod

Brzy po startu se na čelo závodu dostal pilot tovární Aprilie Sylvain Guintoli před svým stájovým kolegou Marco Melandrim a nejrychleším mužem Superpole Lorisem Bazem. Naprosto skvělý start se povedl Alexi Lowesovi startující z 11. pozice, a při průjezdu prvním kolem byl klasifikován na druhém místě. Po několika kolech vystřídal Guintoliho ve vedení poleman Baz. Třetí místo stále držel Lowes před dvojicí Ducati Giugliano s Daviesem. Vedoucí muž šampionátu Tom Sykes nestačil nasazenému tempu vedoucích jezdců a v 5. kole ho předjel tovární pilot Hondy Jonathan Rea. Do tempa se naopak dostával Marco Melandri, který se postupně propracoval před dvojici jezdců Ducati a přilepil se na zadní pneumatiku Lorise Baze jedoucího v té chvíli na druhé pozici. Přichází však pád sympatického Francouze Baze a Melandri se už tlačí na Guintoliho. Toho překonává tři kola před cílem a ihned si získává menší náskok. Cílem prvního závodu v Jerezu prolétl vítězně Ital Melandri před Guintolim a Daviesem.

Výsledky: 1. závod Superbike

Supersport - závod

Nejlépe odstartoval vítěz kvalifikace a vedoucí muž šampionátu Michael van der Mark, ale své snažení přehnal hned v první zatáčce a pustil tak před sebe Floriana Marina z týmu Intermoto Ponyexpres. Van der Mark se díky své chybě propadl až na 7. pozici. Po úvodních kolech se k vedoucímu jezdci připojil jeho stájový kolega Patrick Jacobsen a pro šéfa týmu Pepu Kubíčka tak nastaly hodně infarktové chvíle. Vedoucí dvojice z českého týmu za sebou držela Cluzela, Zanettiho i van der Marka. Téměř v polovině závodu již neudržel Jacobsen svou pozici a pustil před sebe oba aspiranty na titul. Jules Cluzel šel tvrdě za vítězstvím a dostal se do čela závodu před Marina. V jedné ze zatáček byl však příliš dlouhý a ztrácí vedení. Na čele je opět Marino s van der Markem. Skvělý závod měl však trochu smutný konec. Cluzel to zkusil v posledním kole na oba vedoucí závodníky a padá. Marino musí hodně na brzdy a musí tak přenechat vedoucí pozici lídrovi šampionátu van der Markovi i svému kolegovi z týmu Jacobsenovi. Vítěz závodu Michael van der Mark se tak stal předčasně Mistrem světa pro rok 2014 ve třídě Supersport.

Výsledky: závod Supersport

Superbike - 2. závod

Z poleposition nejlépe odstartoval Loris Baz následován dvojicí továrních Aprilií Melandrim s Guintolim. Tom Sykes se zařadil na 5. příčku. Po úvodních kolech převzal vedení Guintoli, který je stále ve hře o titul, když ztrácel po prvním závodě na obhájce titulu Sykese 35 bodů. Ten si však Francouze dobře hlídal a zavěsil se za něho na druhé místo. Třetí příčku držel vítěz prvního klání Melandri. V polovině závodu zaútočil Melandri na Sykese a na čele byly znovu obě Aprilie. Čtyři kola před cílem dokonce vybrzdil Ital Guintoliho a je opět ve vedení závodu, které si už nenechá vzít. Na okruhu v Jerezu tak získal dvojnásobné vítězství. Druhý dojíždí Guintoli a třetí je Tom Sykes.

Výsledky: 2. závod Superbike

Superstock 1000 - závod

Na startu velkých Stocků nechyběl opět český jezdec Ondřej Ježek z týmu Barni Racing. Bohužel se mu v kvalifikaci příliš nezadařilo, když měl technické problémy se svou Ducati, a tak startoval až z 8. pozice. Krátce po startu došlo k havárii dvou jezdců a závod byl zastaven. Protagonisty byli Maďar Nemeth a Australan Metcher. V restartovaném závodě se ujal vedení Leandro Mercado před Lorenzem Savadorim. Český zástupce Ondra Ježek poskočil na 5. příčku. V polovině závodu je na čele stále Mercado. Na druhou pozici se probojoval Kyle Smith, který nejprve udolal Fabia Masseie a následně i Savadoriho. Ve stejném pořadí projeli jezdci i cílem. Ondra Ježek získal další body za 5. místo a v celkovém hodnocení se posunul na 3. příčku.

Výsledky: závod Superstock 1000

Text:  Miloš Rejman