13.09.2014
Tak na mě zapůsobila sobotní kvalifikace 13. 9. 2014 ve francouzském Vesoul, kde se koná předposlední závod MS side. Do zdejšího letoviska dorazilo 43 posádek s největšími esy, kromě několikanásobného mistra světa Willemsena, který se lečí po operaci nohy.
sidecarcrossSidecarcross

Naše posádky dorazily pouze dvě a obě z Moravy. Nechyběli samozřejmě Rozehnalové a Vejchodové. První jmenovaní skončili v kvalifikační skupině B a Vejchodové v A.

KVALIFIKACE A: Raketový nástup Stenborga

Předkvalifikační časy naznačovaly, kdo bude vládnout zdejší trati. Po startu první skupiny nejlépe vypálil Stenborg před Adriaenssenem a Giraudem. Našim start ze druhé řady vůbec nevyšel a pohybovali se čtvrtí od konce. Během jízdy se ale ještě zhoršili a jezdili na předposledním místě. Za to Giraud se nechtěl s třetí pozicí smířit a již v prvním kole se dostal do čela. Na domácí trati nasadil takové tempo, že ani dotahující se Adriaenssen neměl sebemenší šanci ho dostihnout, natož předjet. Za nimi se to postupně roztrhávalo a o souboje se postaraly posádky Millard a Wilkinson, kteří sváděli souboj kolo na kolo. Drzejší v této bitvě byl Millard. Na chvostu se bojovalo o poslední 12. postupové místo, které pro sebe urval po špatném startu, ale s houževnatostí sobě vlastní Devoldere se svojí stařičkou Hondou 500, za což mu patří můj obdiv.

Vejchodové se stále nemohli dostat do tempa a kroužili na předposledním místě. Až 5 minut před koncem zjistili, že jsou na závodech a začali tahat. To už jim ale v cíli nestačilo na lepší než 16. pozici. "Vůbec se mi nepovedl start a pár drobných chyb nás rozhodilo z tempa,"  řekl nám Tomáš Vejchoda. Tímto výkonem tak spadli do tzv. poslední šance.

KVALIFIKACE B: Útočný Hermans a obdivuhodný výkon van Calster

Skupina B - to bylo jiné kafe. Start patřil jednoznačně Baxovi a jen Brown stíhal jeho tempu. Po prvním kole všem ostatním cuknul o 20 m. Rozehnalům patřila osmá pozice. Dobře též odstartoval Satermans, který se dlouho držel na krásné třetí pozici, ale v  jednom místě trati udělal chybu, takže v cíli mu patřilo 9. místo. Rozehnalové se prali s van Wervenem o šestou pozici, ovšem bezúspěšně. V závěru měli navíc co dělat s mladistvým Hermansem, jenž na ně nebezpečně útočil. Jeho dravá jízda se našim ani trochu nelíbila. Václav Rozehnal je ale starý mazák a nenechal se jím rozhodit, a tak mu v cíli nakonec patřil šestý flek. Dopomohlo k němu i odstoupení van Daeleho před ním, který měl pád a spolujezdec si zlomil nohu. A jak to celkově dopadlo? Suverénně vyhrál Bax před druhým Brownem a třetím Jarvisem z Británie. Za zmínku stojí i počínání divoženky Sabriny van Calster, která dojela jako desátá. Patří jí tak velké uznání, jak se dokáže prosadit mezi pány.

Poslední šance: GP bez Vejchodů...

Poslední šance byla až do samotného závěru tak vyrovnaná, že nebylo jasné, kdo postoupí do hlavního závodu. Naši Vejchodové se drželi na osmé pozici, když 10 minut před koncem jim motor řekl dost a bylo tedy po nadějích na lepší umístění. Ani našim protinožcům se po solidně zajeté kvalifikaci, kde byli první nepostupující, nepodařil postup do hlavního závodu a nedělní dění budou sledovat jen jako diváci. Závěr patřil parádně jedoucí posádce Sanders-Boxtaele, která vyhrála poslední šanci a 30., kdo se zítra postaví na start, bude domácí Briens-Blanco. Ani Closemu se zde nevedlo a jeho výkon byl oceněn prvním náhradníkem.

Kompletní výsledky naleznete pod článkem!

Text a foto: Zdeněk Růžička