16.02.2015
Uplynulý víkend vyvrcholilo Mezinárodní mistrovství České republiky v motoskijöringu, které se také letos odjelo pod názvem "ORION - SHIVA KTM CUP 2015". Třetí díl hostily Martinice v Krkonoších, kde musel být kvůli oblevě navezený sníh ze širokého okolí. Závěrečný díl seriálu si vzali na svá bedra pořadatelé z Dobřan v Orlických horách. O tom, jak vše dopadlo, se dozvíte z reportů Josefa Vašíčka.

Rychlá mobilovka z Martinic by Luca

Tisková informace k 3. závodu seriálu MČR 2015 v motoskijöringu

Když odjížděli účastníci 2. závodu Mistrovství České republiky v motokijöringu „ORION - SHIVA KTM CUP 2015“ z bohatě zasněženého Klášterce nad Orlicí, netušili, jak velké zvraty opět připraví matka příroda. Během týdne všude rychle mizel sníh, a tak obětaví pořadatelé z Martinic naváželi sníh na svoji trať ze širokého okolí.

Už během kvalifikačních jízd se sníh vyjížděl až na hlínu a trať byla stále obtížnější. Ale s jejími nástrahami se jezdci i jejich lyžaři statečně prali. V kvalifikaci potvrdili svoji letošní vynikající formu úřadující mistři ČR Mohaupt s Hotovým. Ani v jedné z jízd je jejich soupeři nedokázali porazit. 2 bonusové body za 2. místo získali předloňští mistři Mňuk s Langerem a 1 bod mistři z roku 2012 Sládek s Čížkem.

Ve finálové jízdě začali nejlépe Mňuk s Langerem, ale Mohaupt s Hotovým i Sládek s Čížkem se nechtěli smířit s místem za nimi. Brzy se první 3 jezdci vzdálili svým dalším soupeřům. Až do poloviny závodu Mňuk s Langerem odolávali všem útokům Mohaupta s Hotovým. Ale v 5. kole už byli letošní suveréni mistrovství na čele a dokázali tak vyhrát i 3. letošní závod. V posledních kolech se ještě Sládek s Čížkem snažili dostat na 2. pozici, ale Mňuk s Langerem svoji pozici uhájili.

Pořadí závodu:
1. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion-RS Petrol Team, Honda 450 4T, 10:19,35
2. Josef Mňuk – Filip Langer, Mňuk Racing Team, Yamaha 450 4T, 10:22,80
3. Josef Sládek – Petr Čížek, Orion-RS Petrol Team, Honda 450 4T, 10:25,51
4. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, SMK Klášterec nad Orlicí, Honda 500 2T, 11:00,23
5. Václav Malkus – Ondřej Fanta, SMS Jižní Čechy, Yamaha 450 4T, 11:07,47
6. Michal Plíhal – Radim Faigl, SMS Pardubice, Suzuki 450 4T, 11:19,68

V seriálu MČR si Mohaupt s Hotovým upevnili vedení v tabulce s 66 body a měli tak dobře nakročeno k obhajobě loňského titulu. Za nimi byli před posledním závodem Mňuk s Langerem s 53 body a Sládek s Čížkem s 50 body.

V doplňkovém závodu „Orlického poháru„ kvalifikaci překvapivě vyhráli Matyk s Poulem. Ale finále už bylo ve znamení úspěšných jezdců Poháru. Od startu jeli na čele Kavka se Sabotou a dokázali finále vyhrát s nepatrným náskokem před dalšími posádkami.

Pořadí závodu Orlického poháru:

1. Jiří Kavka – Pavel Sabota, SMK Klášterec nad Orlicí, Honda 500 2T, 6:51,68
2. Zdeněk Vetešník – Jaroslav Procházka, MX Dalečín, Honda 250 2T, 6:52,76
3. Tomáš Krejsa – Jaroslav Brůna, SMK Klášterec nad Orlicí, KTM 450 4T, 6:53,82

V Orlickém poháru je pořadí stejné jako v martinickém finále. Vedou Kavka se Sabotou (50 bodů), na 2. pozici jsou Vetešník s Procházkou (47 bodů) a Krejsa s Brůnou (40 bodů).

A tak až poslední závod v Dobřanech definitivně rozhodl o pořadí v seriálu.

Josef Vašíček

Tisková informace ke 4. závodu seriálu MČR 2015 v motoskijöringu

Hned další den seriál MČR v motoskijöringu „ORION - SHIVA KTM CUP 2015“ pokračoval závěrečným závodem v Dobřanech v Orlických horách. Zatímco v Martinicích se potýkali pořadatelé i jezdci s nedostatkem sněhu, v Orlických horách ho bylo dost. Jezdce tak čekala rychlá a skvěle připravená trať v autokrosovém areálu „U hradu“.

Už jízdy Orlického poháru v motoskijöringu dokazovaly, jak atraktivní může tento ryze zimní sport motorkářů a lyžařů být. Šanci na celkové vítězství měli hlavně Kavka se Sabotou a Vetešník s Procházkou. Kvalifikaci ale ovládli Rous s Regnardem, kteří ale nemohli promluvit do celkové pořadí v seriálu, protože neabsolvovali první závod v Horním Městě. Kavka se Sabotou byli v kvalifikaci 2., ale Vetešník s Procházkou až 8. (poslední přímo postupující do finále).
Startovní manévr nejlépe zvládli Rous s Regnardem, ale Kavka se Sabotou jim nic nedarovali. V polovině závodu se dostali do čela a svým těsným vítězstvím v Dobřanech tak potvrdili i své celkové prvenství v seriálu. Jiří Kavka není v motoskijöringu neznámým jezdcem. Řadu let jezdil jako lyžař, byl dokonce historicky prvním mistrem ČR v roce 1998 s jezdcem Pavlem Čiháčkem.

1. Jiří Kavka – Pavel Sabota, SMK Klášterec nad Orlicí, Honda 500 2T, 5:12,69
2. František Kylar – Tadeáš Majvald, Kunčice, Husqvarna 510 4T, 5:14,16
3. Oldřich Rous – Petr Regnard, SMK Klášterec nad Orlicí, Suzuki 450 4T, 5:14,80

Celkové pořadí Orlického poháru:
1. Jiří Kavka – Pavel Sabota, SMK Klášterec nad Orlicí, Honda 500 2T, 72 bodů
2. Zdeněk Vetešník – Jaroslav Procházka, MX Dalečín, Honda 250 2T, 58 bodů
3. Tomáš Krejsa – Jaroslav Brůna, SMK Klášterec nad Orlicí, KTM 450 4T, 53 bodů

Kladem seriálu byla určitě jezdecká účast. Vždyť se ho zúčastnilo celkem 39 dvojic, dokonce jedna dvojice dámská. Bodovalo celkem 29 dvojic.

Kolem 500 diváků očekávalo, jak si povedou loňští mistři a letošní suveréni mistrovství Mohaupt s Hotovým. Teoreticky je mohli v boji o mistrovský titul ohrozit Mňuk s Langerem, ale to by závod museli Mohaupt s Hotovým úplně katastrofálně nezvládnout. A ti už od kvalifikačních jízd potvrzovali své mistrovství. Dvě kvalifikační jízdy vyhráli a pouze jednou je dokázali porazit bratři Šrolerové – historicky nejúspěšnější jezdci motoskijöringu. Dobřanskou kvalifikaci tak vyhráli Mňuk s Langerem před Mohauptem s Hotovým a překvapivě Roušavým s Marešem, kteří jeli letos svůj první závod. Příliš se nedařilo dalším favoritům Sládkovi s Čížkem, kteří byli v kvalifikaci na 6. pozici, když měli ve 2 jízdách pád.

A Mohaupt s Hotovým neponechali nic náhodě ve finálové jízdě. Měli doslova raketový start, za nimi jeli v prvním kole Kunc s Maisnerem, ale po pádu se propadli do hloubky jezdeckého pole. Za nimi se celou dobu drželi Sládek s Čížkem a do poloviny závodu i v Dobřanech výborní Roušavý s Marešem. Dlouho se nemohli prosadit Mňuk s Langerem i bratři Šrolerové. Klášterečtí bratři dlouho ohrožovali Roušavého s Marešem, až se jim v dramatickém finále nakonec podařilo dostat se na stupně vítězů.

Strhující závěr měli Mňuk s Langerem, kteří se nakonec dokázali probojovat až na 4. pozici. Díky důraznému závěru i 3 bohusovým bodům z kvalifikace tak nakonec udrželi těsně 2. pozici v MČR před Sládkem s Čížkem. Dobřanské finále bylo opravdovým vrcholem letošní sezóny a s jeho průběhem museli být diváci spokojeni.