04.04.2015
Třináctiletý Filip Salač absolvoval na okruhu ve španělském Albacete svůj letošní první závod sezony.

Loňský vícemistr mistrovství Moriwaki 250 Junior Cup, třináctiletý Filip Salač má pro letošní  závodní sezonu opět napilno.  V lednu tohoto roku se Filip společně se španělským teamem Llinsual HMA RACING zúčastnil testovacího víkendu na okruhu ve španělské Cartageně. Na motocyklu Beon  najezdil několik set kilometrů a ke spokojenosti všech bylo rozhodnuto. Filip se pro letošní rok stane jezdcem Llinsual HMA RACING team s tovární podporou Beon při španělském mistrovství Pre Moto 3 CEV. Touto cestou děkujeme celému teamu za skvělou práci a majiteli Thomasovi za velkou pomoc se zajištěním zázemí pro celou rodinu, jelikož tento rok budeme většinu času trávit právě ve Španělsku, kde se bude Filip pilně připravovat na závody a samozřejmě se věnovat i škole.

"Jako každoročně se i pro letošek zúčastníme ještě jednoho šampionátu, a to sice nově vypsaného ME Superstock 250cc na motocyklu Moriwaki, kde jsme využili nabídky Davida Ouředníčka a pod záštitou jeho teamu  Dafit Motoracing team se tak můžeme prezentovat nejen v zahraničí, ale především na domácím okruhu Autodrom Most. Tímto bychom rádi Davidovi poděkovali a moc se těšíme na spolupráci.

Při této příležitosti bychom chtěli ještě jednou poděkovat teamu Montáže Brož Racing team, především pak jeho majiteli Jiřímu Brožovi za podporu v loňském roce a další spolupráci pro rok letošní.  Velké díky patří všem ostatním partnerům, kteří nás podporují a bez kterých bychom tento sport nemohli dělat."

Filip Salač:

"I já bych rád poděkoval hlavně rodině, sponzorům a všem, co mi fandí a pomáhají. Jsem moc rád, že jsem dostal možnost účastnit se opět dvou různých šampionátů, protože každý trénink a závod navíc, pro mě znamená mnoho nových zkušeností a posouvá mě to zase o krok dál. I v tomto roce se budu snažit podávat co nejlepší výkony."

O uplynulém víkendu, ve dnech 28.03.-29.03.2015 probíhal první závodní víkend na okruhu ve španělském Albacete při mistrovství CEV. Tímto vzrostl nejen počet jezdců v každé kategorii, ale především získal tento šampionát větší mediální pozornost. Po lednových testech, kde jsme podepsali kontrakt s teamem HMA Llinsual racing team se Filip představil na motocyklu Beon ve třídě Pre Moto3, kde patří stále k těm nejmladším jezdcům.

Čtvrtek a Pátek patřil volným tréninkům, kde se pracovalo především na optimálním nastavení motocyklu a už tady bylo zřejmé, že ač je konkurence pro letošní rok vysoká, Filip bude držet krok s těmi nejlepšími. Toto se potvrdilo už v sobotním prvním měřeném tréninku, který Filip vyhrál. Ve druhé kvalifikaci, která byla zahájena v čase 14: 35 za slunečného počasí s téměř letní teplotou už Filip svůj čas nevylepšil a jediným jeho přemožitelem se stal F. Perez, který Filipa odsunul na druhé místo na startovním roštu.

Nedělní závod byl vypsán na 14 kol při délce trati 3 550 m. V čase 11:15 odstartovalo 34 jezdců, kdy do první zatáčky si Filip udržel druhou pozici, přičemž o přední místa bojovala sedmičlenná skupinka jezdců. Ve druhém kole se Filip ujal vedení, které si držel několik kol. Následně se pak o první pozici střídal s F. Perezem. V druhé polovině závodu začal Filip díky technické závadě viditelně chybovat a postupně se propadl až na páté místo, čímž uzavřel první pětku, která svým soupeřům poodjela. "Neradi bychom se jakkoli vymlouvali na poruchu, jelikož motocykl byl perfektně připravený, ale občas se prostě nějaká závada stane". Do posledního kola ještě Filip zabojoval, předjel svého teamového kolegu D. Valleho a cílovou rovinkou projel v těsném závěsu za první trojicí jezdců, tedy na čtvrtém místě.

Filip :

„ Tento víkend hodnotím jako velice vydařený. V teamu byla skvělá atmosféra a já byl natěšený na sobotní měřené tréninky, ve kterých se mi opravdu dařilo. Byl jsem trochu zklamaný, že jsem si neudržel pole position z první kvalifikace, ale zároveň odhodlaný vybojovat první místo v závodě. To se mi podařilo a několik kol jsem si užíval vedení. Přibližně v polovině závodu jsem začal mít problém s plynem, ubral jsem a motocykl zůstal ve vysokých otáčkách, byl jsem dlouhý v zatáčkách a propadl se až na pátou pozici. V posledních kolech závodu už jsem začal přemýšlet o zajetí do boxu, protože v jedné šikaně jsem všechny 4 jezdce doslova přelítnul na brzdy, což prý bylo pro diváky ohromující, ale pocit nekontrolovatelnosti nad motocyklem je nepříjemný a já už se opravdu bál. Opět jsem se postupně propadl na 5 pozici, kdy do posledního kola jsem ještě zabojoval a dojel čtvrtý. Byl jsem hodně zklamaný, ale s podporou rodiny a teamu jsem vlastně alespoň za to 4.místo rád. Děkuju rodině, celému teamu včetně majitele Tomase, hlavně pak svým mechanikům Alexovi a Javimu, všem, co mě podpořili, fandili mi a hlavně našim sponzorům, bez kterých bych nemohl závodit.“

Další závod mistrovství CEV se pojede na konci května ve španělském Jerezu. Teď už se ale Filip bude připravovat na první závod do Italské Adrie, který pod záštitou týmu Dafit zahájí ME při seriálu Alpe Adria v nové třídě Super stock 250.