07.04.2015
Áno, konečne nám odštartovala sezóna, a to práve na území Českej republiky v Netoliciach. Prvý závod sa uskutočnil dňa 29. 3. 2015 v nedeľu množstvom rôznych národností jazdcov, tímov i fanúšikov. Organizátori sa skutočne môžu pochváliť skvelou účasťou pretekárov nie len z domácej pôdy, ale aj zo Slovenska, Rumunska, Maďarska, Poľska, Rakúska a Ukrajiny. Plná rampa v každej kubatúre (50 cm, 65 ccm, 85 ccm, 125 ccm 2T do 19 rokov a MX2 Junior do 21 rokov) nebola k prehliadnutiu rovnako ako skutočne úžasne výkony, hneď na začiatku sezóny.

Už v sobotu za slnečného dňa sa depo Netolíc začalo postupne napĺňať. Jednotlivé tímy rozkladali stany, parkovali karavany a obzerali trať kvôli pripravenosti na závod. O 17:00 hod sa začala prebierka, kde sa postupne tvoril zástup pretekárov. Po vypísaní papierov k účastí preteku, prevzatí čipu a kontroly výstroje i prilieb (kde sa oficiálne zistilo, že nadstavce na kamery a ani samotné kamery sú zakázané na pôde českých závodov) sa zároveň kontrolovala bezpečnosť motoriek a pri 4T i ich zvučnosť.

Večer sa ešte pokropila trať, no o väčšie zavlažovanie sa postaralo počasie v noci. Ráno už jazdci mali nie len príjemne teplo, ale aj skvele pripravený terén trate. Budíčky zvonili v skorých ranných hodinách, keďže už okolo siedmej sa jazdilo(presný harmonogram rozjázd bohužiaľ nebol k dispozícii). Prvou kubatúrou bola novo vytvorená trieda 50 cm3 (ohľadom ktorej nás informoval Václav Vizinger), kde sa nám na rampu postavili naši malinkí začiatočníci, ktorí neboli k prehliadnutiu. Ockovia povzbudzovali a ten najlepší z najmenších si ako víťaz odnesie prémiu na konci sezóny 50 000 CZK, čo je ďalšou novinkou organizátorov pretekov v seriály MMČR junior. "Na každých závodech pak budou jezdcům předávány poháry a věcné ceny do třetího místa celkově. I zde je zajímavý rozpočet 210.000 CZK. Jezdci třídy 50 ccm budou odměněni všichni. Pro tuto třídu jsou i nová pravidla. Motocykly musí mít variátor (bez řazení) a přední a zadní kola motocyklu musí být velikosti min. 10 a 10 palců, maximálně pak 14 a 12 palců. představuje poměrně nový koncept juniorského motokrosu Vizinger."

My už však vieme o prvých troch miestach a úspechoch našich najmenších. Na prvom mieste sa umiestnil Kabát Antonín #525 z Českej republiky, ktorý vyhral obidve rozjazdy závodu. Druhé miesto patrilo Marekovi Vítězslavovi #79 opäť z Českej republiky a tretie obsadil Mikula Julius #11 z ČR.

Ďalšou kubatúrou bola 65 ccm, kde prvú priečku obsadil jazdec Venhoda Marti #37 na motorke KTM. Druhá priečka patrila jazdcovi z ČR Větrovský Radek #225 a tretiu priečku obsadil na motorke KTM Chlum Matyáš #43.

Výbornou kubatúrou bola 85 ccm, kde už nešlo prehliadnuť zručnosť pretekárov. Prvé tri miesta patrili opäť českým jazdcom Polák Petr #313, Stehlík Daniel #427, Matějec Jiří #119. Zo Slovenska to bol práve Samuel Struk #11, čo sa snažil umiestniť, čo v najlepších priečkach. Avšak v prvej rozjazde mu spadla rampa na predné koleso a stratu z posledného miesta vylepšil na 9. miesto. V druhej rozjazde ho bohužiaľ postihol pád, pri ktorom si pravdepodobne vykĺbil prst i cez to do cieľa prišiel na šiestom mieste. Celkovo sa tak umiestnil na siedmom mieste.

Skutočne o skvelom boji môžeme rozprávať v kubatúre 125 ccm juniorov, kde na prvých troch priečkach „hviezdil“ slovenský jazdec Tomáš Kohút #77 z SMX team, ktorý tieto preteky už odštartoval pod iným číslom no opäť s úžasným a rovnakým výkonom. Minulý rok mu ušiel titul o minimálny počet bodov, no tento rok opäť prahne po titule majstra Českej republiky, tak mu držíme palce. To sa odzrkadlilo už na prvom závode, kde v oboch rozjazdách zajazdil na prvom mieste. Druhá priečka patrila jazdcovi Kouble Kryštof #223 a tretia jazdcovi z Rakúska Prammer Lukas# 119.

A tá najväčšia kubatúra s najväčšími súpermi bola kubatúra MX2 junior 4T, kde sme mali možnosť vidieť množstvo skúsených pretekárov. Adrenalín v krvi vládol nie len na rampe, ale ja za bezpečnostnou páskou, kde fanúšikovia nadšene povzbudzovali pretekárov. Neobišli sa ani bez pádov, ale našťastie sa nič vážne nestalo. Prvá priečka patrila jednoznačne jazdcovi z Poľska Wysocki Tomasz #831,ktorý v oboch rozjazdách sa môže pýšiť prvým miestom. Na druhom stupienku už stál jazdec z Česka Vondrášek Jan #25 a tretie miesto si vybojoval Krč Martin #377. Zo Slovenska to bo práve Richard Šikyňa #102, ktorého výsledok bol na úžasnom piatom mieste.

Novinkou českých závodov MMČR junior je vyplácanie odmien za dosiahnuté skvelé výsledky. Ešte v minulom roku sa vyplácali odmeny do desiateho miesta po dojazdení závodu, avšak tento rok nastala zmena. Vyplácanie finančnej odmeny bude síce uskutočnené, ale až k ukončeniu seriálu MMČR junior. Vyhradených je 300 000 CZK ako odmena pre jazdcov, ktorí sa umiestnili do prvej desiatky v celkovom hodnotení.

Nás však čaká ešte množstvo ďalších závodoch. Sezóna len začala no jazdci vedia, čo chcú. My im prajeme množstvo úspechov, víťazstiev a vyhýbanie sa zraneniam počas bojov na trati. Tešíme sa na ďalší závod seriálu MMČR JUNIOR v piatok 1. 5. 2015 v Nové Pake.

Text a foto: Simona Halúsková