17.04.2015
Ve Francii na okruhu Croix-en-Ternois začala evropská série Supermono

K prvnímu závodu evropské série Supermono se vydali o minulém víkendu (10.-12. 4.) jezdci do Francie na okruh Croix-en-Ternois, ležící na severu země je vzdálen 1200 km. Už několik let po sobě můžeme na evropských tratích potkat v motocyklovém depu českého specialistu třídy Supermono Libora Kamenického se svým týmem H.L.M. Libor je i několikanásobný vítěz hořických zatáček.

V pátek byly na pořadu volné tréninky. To znamenalo celkem šest dvacetiminutových jízd. Tým měl v plánu nasbírat co nejvíce dat a vyzkoušet novinky na motocyklu.

Libor #18 :

„Krátký, motárdový, hrbatý okruh. Zkoušíme nové prvky – zadní kyvnou vidlici, přední brzdu, náporové sání a hlavně přidané dva vnější vstřiky paliva.“

Před sobotní kvalifikací sice v noci pršelo, ale před samotným prvním tréninkem již byla trať suchá. Do tréninku vyjelo 25 závodníků a Libor v něm dosáhl na 8.příčku. Na nejrychlejšího Holanďana Jerryho van de Bunta ztrácel 3,958 vteřiny. Po polední pauze opět zapršelo a tak do druhého tréninku vyjížděli jezdci na mokrých pneumatikách. Nikdo ze závodníků však neměl šanci se na zmoklé trati zlepšit. Pořadí se tedy neměnilo a Liborovi tak patřilo osmé místo na startu.

Neděle byla ve znamení dvou závodů. První z nich vypsaný na 17 kol byl pro Libora bohužel smolný. Hned v úvodu ho vyřadila z bojů technická závada na palivovém systému. Vítězem se stal Lukas Wimmer z Rakouska, druhý dojel Allan Ostli z Dánska a třetí byl nejrychlejší muž kvalifikace Holanďan Jerry van de Bunt.

Duhý závod, tentokrát vypsaný pouze na 15 okruhů se jel za krásného slunečného počasí. Při startu do zahřívacího kola se objevily problémy u českého závodníka. Jeho stroj Ahra znenadání utichl a musel být za pomoci pořadatelů roztlačen. Na startovní rošt dorazil naštěstí včas. Start se mu bohužel moc nezdařil a propadl se na čtrnáctou pozici, kde sváděl boje po několik kol v početné skupince jezdců. Vítězem druhého závodu se stal opět Lukas Wimmer, který získal na úvod sezony double a veze si tak z Francie plný počet bodů. Druhá příčka patří Ostlimu, který v posledním kole přišel o vedení. Bronzový věnec vybojoval Francouz Jocelyn Henry, jenž ztratil v cíli na vedoucí dvojici více než 4 vteřiny. Náš závodník Libor Kamenický dokončil závod na jedenáctém místě a připsal si první letošní body.

Příští zastávkou bude až belgický Zolder ve dnech 10.-12. července.