26.04.2015
Na Masarykově okruhu v Brně opět po roce o Pohár přírodních okruhů

O uplynulém víkendu si na Masarykově okruhu v Brně dali dostaveníčko jezdci z přírodních okruhů, kde se pod záštitou Českomoravské asociace motocyklového sportu konal úvodní podnik – Jarní cena Brna. Víkendový program sliboval skvělou podívanou. Po pátečních volných trénincích se v sobotu dopoledne bojovalo o postavení na startu. Odpolední program už byl předurčen prvním závodům všech kubatur. Po úvodní jízdě „Lap of Honour“, kde jsme měli možnost vidět historické závodní motocykly se nejprve na start postavila spojená třída Klasik. Nejslabší kategorii do 175 ccm vyhrál Jaromír Tázler na stroji Ahra z roku 1967. Třídu Klasik 250 ccm ovládl Zdeněk Hrnčál s Yamahou. Ve 350 ccm byl první v cíli Jiří Švihnos na Yamaze. Silnější kubatury pro sebe rozhodli zahraniční jezdci. Pětistovky vyhrál Němec Sebastian Gutsch s BMW a v nejsilnejší třídě 750 ccm si pro zlatý vavřín dojel Rakušan Johann Fürböck.

Po klasicích se už na start postavila spojená třída malorážek (125 SP, 125 GP, MOTO 3). Tu ovládl zcela bezkonkurenčně Martin Gbelec. Na druhém místě prolétl cílem téměř s půl minutovou ztrátou Němec Reiner Scheidhauer a třetí příčku vybojoval Oldřich Podlipný po vzájemných soubojích s Patrikem Kolářem a Michalem Savinkovem.

Po malorážkách se postavila na start další spojená třída čtvrtlitrů (250 SP, 250GP, 500 GP). Ve startovním poli byla řada zahraničních jezdců, převážně z Německa. Vítězem sobotního závodu se stal Mike Vökt před Heinzem Scheidtem a Heiko Senkelem.

V dalším spojeném závodě (Supermono, Twin, 400 SSP) už hráli prim domácí závodníci. V twinech stále vládne Michal Dokoupil, který také sobotní závod vyhrál. O druhou příčku si to rozdali stále se lepšící Josef Duchan a Slovák David Hanzalík. Ve stejném pořadí projeli i cílem. Mezi Supermony byl nejrychlejší Němec Daniel Zörnweg a ve třídě 400 SSP získal svůj první triumf Jiří Mrkývka, který byl v loňském roce účastníkem Adac Junior Cupu.

Závod šestistovek sliboval napínavé souboje. Z pole position odstartoval Josef Duchan, ale vedení se brzy ujal Marek Červený a rychle navyšoval svůj náskok. První závod také s přehledem vyhrál. O druhé místo na stupni vítězů sváděli boj až na cílovou pásku vítěz kvalifikace Josef Duchan a navrátilec na závodní tratě Václav Bittman. Skvělý Duchan nakonec svou druhou příčku uhájil. Těsně za podiovým umístěním dokončili závod Michal Dokoupil, Michal Vecko a Kamil Holán.

Na závěr sobotního programu byl vypsán závod litrů. Už v kvalifikaci dominoval Michal Prášek na stroji BMW. V závodě pak jasně udával tempo a zvítězil s náskokem více než 15 vteřin na Aleše Nechvátala. Třetí místo patřilo po právu Petru Bičišťovi, který stejně jako Nechvátal sedlá v letošní sezoně motocykl BMW.

Po velmi chladné sobotě a mrazivé noci čekala na závodníky druhá runda závodů. Počasí se umoudřilo a tak po úvodních warm up a historické jízdě „Lap of Honour“ pokračoval závodní víkend druhými závody.

V úvodním závodě Klasiků zopakoval své vítězství v kategorii 175 ccm Jaromír Tázler. Zlatý věnec ve třídě 250 ccm si tentokrát odváží na Slovensko Lukáš Sulo. Ve 350 ccm zopakoval své vítězství z předešlého dne Jiří Švihnos. Mezi půllitry byl ve druhém klání nejrychlejší Kamil Brückner a vítězství v nejsilnější kubatuře 750 ccm získal Petr Kolář na stroji Suzuki.

Ve druhém závodě 125 ccm opět kraloval jezdec Red Bull Cupu Martin Gbelec na moto 3, když svým pronásledovatelům nadělil v cili desátého kola téměř celou minutu. Na druhém místě a nejrychlejším jezdcem 125 GP byl Němec Reiner Scheidhauer a o třetí příčku si to znovu rozdala trojice českých pilotů v podání Podlipný, Savinkov a Kolář. Tentokrát ze souboje nejlépe vyšel Michal Savinkov.

Třída čtvrtlitrů opět patřila zahraničním jezdcům. V GP získal prvenství Švýcar Andreas Gotti. Ve třídě 250 SP obhájil vítězství ze sobotního závodu Němec Heiko Senkel. Na stupně vítězů se propracoval také český zástupce Michal Šlezár, když obsadil bronzovou pozici. Ve třídě 500 GP znovu dominoval Němec Rolf Becker.

V nedělním závodě Twinů potvrdil svou suverenitu Michal Dokoupil a odvezl si tak z Brna plný příděl bodů. Druhý v závodě skončil Josef Duchan a třetí Slovák David Hanzalík. Mezi Supermony byl tentokrát nejrychlejší Václav Jakl a ve třídě 400 SSP Daniel Vysloužil.

Závod šestistovek znovu ovládl Marek Červený, který tak dal jasně najevo, že je na sezonu skvěle připraven. Druhou příčku v nedělním závodě vybojoval Václav Bittman a třetí pozice patřila Josefu Duchanovi. Pod stupni vítězů skončili Michal Vecko a Michal Dokoupil.

V litrech opět nedal nikomu šanci Michal Prášek. V cili ho od druhého Aleše Nechvátala dělilo téměř 22 vteřin. Třetí post si zopakoval i Petr Bičiště, kterému přechod na BMW zřejmě velmi svědčí.