09.05.2015
Pátou zastávkou světových Superbiků se stala italská Imola.

Italský okruh Imola přivítal kompletní seriál mistrovství světa Superbiků. Na programu dnešního dne byly kvalifikační jízdy všech kubatur a závod Superstoc 600. Českého fanouška určitě nejvíce zajímalo, jak dopadne český závodník Ondra Ježek, který v loňském roce na okruhu v Imole získal svůj první triumf v kategorii Superstock 1000.

První vyjeli na trať účastníci malých Stocků. O první pozici na startu si to rozdali až do posledního kola Turek Toprak Razgatlioglu a Ital Michael Rinaldi, které v cíli dělily pouhé dvě tisíciny. Po jejich boku se postaví do první řady další Ital Federico Caricasulo.

Výsledky kvalifikace

Superstock 600

V litrových Superstocích vyrazil do boje Český závodník Ondřej Ježek pozvolna. Na čele startovního pole se neustále měnilo pořadí. Rychlá kola zajížděli postupně Lorenzo Savadori, Roberto Tamburini i Raffael De Rosa. Ani Ondra Ježek však nechtěl zůstat pozadu. Jeho časy se pohybovaly mezi třemi nejlepšími. V samotném závěru však Ondra zajel nový kvalifikační rekord okruhu a to znamenalo pole position. V zítřejším závodě s ním odstartují z první řady Raffaele De Rosa a Roberto Tamburini.

Superstock 1000

V Supersportech zajížděl od samého začátku velmi rychlá kola Turek Kenan Sofuoglu a dlouhou dobu držel pomyslné pole position. Dařilo se též pilotům z české stáje Intermoto Ponyexpres. Patrick Jacobsen atakoval neustále třetí příčku. O nejrychlejším čase rozhodlo až poslední rychlé kolo Julese Cluzela, ve kterém překonal dosud suverénního Sofuogla. Ze třetí pozice odstartuje do zítřejšího závodu Marco Faccani.

Supersport

Ve třídě Superbike ohlásil návrat do sedla Ducati Davide Giugliano a jeho výkon byl naprosto excelentní. Ve třetím volném tréninku, který určuje desítku pilotů přímo postupujích do Superpole 2 byl Giugliano nejrychlejší. O dvě postupová místa byl nucen bojovat van der Mark, Guintoli, Fabrizio nebo Camier. Dlouho to vypadalo na dvojici týmu Pata Honda Michaela van der Marka a Sylvaina Guintoliho. V závěru však zajel skvělé rychlé kolo Leon Camier na MV Agustě a stal se tak druhým postupujícím společně s van der Markem. Do Superpole 2 mělo vyjet na trať dvanáct nejrychlejších pilotů. Pro technické problémy však vůbec nevyjel Leon Camier. Davide Giugliano i nadále pokračoval ve skvělých výkonech a získal po dlouhé pauze pole position. Po jeho boku odstartuje do závodu dvojice  pilotů tovární Kawasaki Tom Sykes a Jonathan Rea.

3 volný trénink

Superpole 1

Superpole 2

Superstock 600 – závod

Po startu se na čele usadila dvojice Razgatlioglu a Rinaldi. Po úvodních kolech však Rinaldi havaroval a Turek ve vedení osamotněl. V polovině závodu se na něho dotáhl a v zápětí i předjel Federico Caricasulo z týmu Pata Honda Junior. Dvě kola před cílem vrcholil boj o vítězství. Po několika vzájemných kontaktech však Ital Caricasulo padá a Turkovi nic nebrání v získání dalšího letošního tiumfu. Na druhém místě projel cílovou rovinku Ital Roberto Mercandelli a třetí příčku obsadil jeho krajan Andrea Tucci.

09:30 – 09:40            Superstock 1000      Warm Up

10:30            Superbike                 Závod (1)        Eurosport (živě)
              11:40            Supersport                Závod              Eurosport 2 (živě)
              13:10            Superbike                 Závod (2)        Eurosport (živě)
              14:15            Superstock 1000     Závod

Text : Miloš Rejman

Foto : fullgasrevista.com , erinac.com , yakhnichmotorsport.ru , worldsbk.com ,