15.05.2015
Druhé preteky seriálu štvorkoliek a motokrosu SLOVAKIA MX & QUAD CHAMPIONSHIPS – MOTOCORSE CUP 2015 pokračovali v máji na piesočno-šotolinovej trati pod hradom Beckov. Rušno bolo už v sobotu a ešte rušnejšie v nedeľu, v samotný deň pretekov. Na štartovacej rampe stálo 191 pretekárov.

Predpoludním všetkých šestnásť kategórií absolvovalo zoznamovací tréning. Potom nasledoval kvalifikačný tréning, ten sa už jazdil naostro, pretože podľa jeho výsledkov jazdci štartovali v oboch finálových rozjazdách.

Po malých úpravách trate nastal ten správny okamih na štart finálových rozjázd. Prvou disciplínou boli štvorkolky, kategórie Hoby, Junior II a Senior. Desiatka jazdcov, na špici Roman Brúder, no v druhej jazde mu nevyšiel štart a druhá seniorská rozjazda bola korisťou Mira Jágrika, v juniorke II bojovali medzi sebou Denis Šetek a Ondro Salač, ktorý mal nakoniec v rukách víťazný pohár a zaujímavá bola kategória hobby, kde mladá Klára Kuběnová z českého Rýmařova, ukázovala chrbát chlapom v tejto štvorkolkovej kategórii v oboch finálových rozjazdách.

Boj o prvenstvo v triede MX Open začiatočník zvádzali najmä motokrosári Marian Hajes, Lukáš Krčmárik a Ján Ciho. S plným počtom bodov stál na najvyššom stupni víťazov práve Ciho.

V motokrosovej triede MX2 začiatočník bolo na štarte tiež husto, no na špici to nebolo jednoznačné do konca medzi Marekom Tekeľom, Jozefom Šefčíkom, Lukášom Mrázom a Davidom Snopekom. V konečnom súčte je bol prvý Snopek, ktorý vyhral druhú finálovú rozjazdu.

V Beckove bola zaujímavá najmladšia štorkolkárska skupina Junior I. Na jej štart sa postavilo osem jazdcov. Sedem chalanov, Honzík Brhel, Adam Vanko, Timo Žubor, Alex Jantoš, Jiko Brhel, Alex Szabó a medzi nimi malá bojovníčka Laura Mitášová. Vedzte, že napriek tomu, že jazdili títo drobci skrátenú časť trate, s podstatne slabšími štvorkolkármi než velkáči, bojovali o každý meter a sekundu. Prvú rozjazdu vyhral Timo Žubor, ktorý v Beckove štartoval v tejto sezóne prvý krát. V druhej mal žiaľ kolíziu s Laurou Mitášovou a obaja ju už nedojazdili. Druhá rozjazda bola síce trofejou Adama Vanka, no v celkovom súčte sa z prvenstva tešil Honzo Brhel, ktorý v oboch jazdách obsadil druhé miesto a no súčet 44-och bodov ho v Beckove katapultoval na prvú priečku.

Po štvorkolkovej najmladšej juniorke stáli na štartovacom rošte páni veteráni na dvoch kolesách. Dvadsaťštyri jazdcov medzi 40-tkou a 60-tkou ukázalo mladým ako sa to má robiť a bolo sa na čo pozerať. Víťaz skupiny MX4 Robo Flendrovský z Pezinka predviedol doslova motokrosovú školu pri prejazde každým tobogánom a to nádherným zápichom a následnej profesorskej otočky cez nohu, čím šetril čas pred svojimí prenasledovateľmi Ivanom Černým a Robinom Zigom. V kategórii MX4+ si prvenstvo vyjazdil Slavomír Mrázik pred Ladislavom Rúžičkom a Jozefom Valachovičom.

Po starších pánoch nastúpili na štartovaciu rampu najmladší motokrosári v kategóriách MX65 a MX 85. V oboch kubatúrach pretekali aj dievčatá, v 65-ťke Natália Burdová, ktorá skončila v celkovom súčte tretia a v 85-ťke Eva Bunová, ktorá dojazdila na ôsmom mieste. Prvenstvo si 50-timi bodmi zaknihovali, v silnejšej kubatúre Jakub Leskovský a v MX 65 Bence Somoghy z Maďarska.

Rušno bolo aj v štvorkolkových triedach Profi a Elit. Smolu mal poľský jazdec Jan Guzinski, ktorého v prvej rozjazde zradil motor, no druhú dojazdil v elitoch na treťom mieste, no dvadsať bodov mu na stupeň víťazov nestačilo. Prvý, s plným počtom bodov dojazdil Krištof Kárai z Maďarska, ktorému sekundovali dvaja Patrikovia, Gál a Masaryk. Prvenstvo v Quad Profi bolo záležitosťou čecha Dana Picmausa, ktorý na trati doslova lietal, jeho najlepší čas na kolo sa pohyboval okolo minúty a štyridsiatich piatich sekúnd. Obe jazdy vyhral systémom štart-cieľ. Druhý dojazdil Adam Crman a tretí Denis Vanko, ten mal však za sebou náročný víkend, jazdil až dve podujatia. V sobotu v Čechách v Březové nad Svitavou a druhé tu v Beckove.

Hustý štart bol následne aj na dvoch kolesách v hobíkovských kubatúrach MX Open a MX2. V openoch si prvenstvo kontroloval Tomáš Černák, o druhú a tretiu priečku bojovali Dávid Noskovič a Lukáš Golej, viac bodov mal vo finálnom súčte Noskovič, Golej skončil tretí.

V MX2-ke hobby si prvenstvo vyjazdil v oboch rozjazdách Roman Skoček, druhé Martin Brezničan a tretie miesto Michal Tuka.

Po hobíkoch štartovali profíci s dvoma kategóriami juniorov, 125 a 250. Najväčší boj zvádzali dvaja Tomášovia, Barnošák a Pravda. Ten vyhral aj prvú finálovú rozjazdu. No druhá jazda sa Barnošákovi vydarila a stala sa jeho triumfom, o čom svedčí aj jeho plný počet bodov, čo ho posunulo na celkovú prvú priečku v Beckove pred druhým Tomášom Pravdom a tretím Pavlom Berecom. V juniorke 250-tke sa zadarilo najlepšie dvom Patrikom, Kunovi a Burzovi a do tretice Palovi Munkovi. V juniorke 125-tke stáli na stupni víťazov českí jazdci Ladislav a Petr Kolajovci, tretí dojazdil zverenec trénera Dušana Predanócyho Christofer Mudraninec.