20.05.2015
Přinášíme vám další report, tentokrát z trati v Opatově, který se konal v sobotu 16. 5. 2015.

Mezera mezi prvním a druhým závodem MOTOLEVEL MX CUPu byla nezvykle dlouhá. Měsíční pauza v jarní části byla v historii námi pořádaných závodů poprvé.  A tak jsme byli zvědaví, jak se nám letošní Opatov vydaří.

Ve finále vyšla celkem příznivá předpověď počasí, trať byla skvěle připravená, nakropená. Bohužel jsme v sobotu uzavírali prezenci s počtem pouhých 150 závodníků. Vysvětlení tak malé účasti lze snad spojit se sobotním semifinálovým utkáním MS v hokeji a nebo se závody Evropského šampionátu veteránů ECMO v Horním Újezdě.

Každopádně ten, kdo nedorazil, mohl litovat. Počasí tentokrát ideální, z ranních 3 °C se vyklubal krásný slunečný den. Jak se zvyšovala teplota, odkládaly se oděvní svršky. Myslím, že pár jedinců bylo pak večer dost překvapeno účinky jarního sluníčka.

Tréninky a první rozjížďky před polední pauzou se jely na nakypřené a nakropené trati. S postupem času však trať vysychala a kdo zná opatovskou trať, tak ví, že po vyschnutí zůstane tvrdá podložka s vrstvou prachu nahoře. Přesto v průběhu závodů operativně jezdil traktor s cisternou a kropil a kropil… Pořadatelé v polední pauze sice zavlažování spustili, ale v některých místech to bylo pak spíše problémem než přínosem. Po vyhodnocení situace následně zůstala v pohotovosti pouze cisterna, která kropila především část trati po startu. Během druhých rozjížděk se pak v zadní části trati už prášilo, ale vítr prach poměrně rychle rozptyloval, takže podmínky nebyly ideální, ale stále únosné.

Vzhledem k počtu závodníků se zase mohly sloučit kategorie a dlouhá trať tak umožnila komfortní rozptýlení jezdců.

Z Opatova mám tři favority, které musím zmínit.

Prvním z nich je Adam Bednář. Tento borec jezdí standardně MX 50, ale aby toho neměl málo, tak ještě jezdí na 50 ccm motorce závod s MX 65. Nejenom, že ve své hlavní kategorii s přehledem vyhrál, ale hned bez přestávky najížděl do dalšího závodu s MX65, kde se celkově pak umístil na 3. místě!

Druhý z favoritů je Barča Laňková. Barča jezdí taky dvě kategorie (MX2 hobby a MX holky). V obou kategoriích naprosto jednoznačně a s velkým náskokem vyhrála. To, že to natřela i klukům z kategorie MX1 hobby (s MX2 hobby startovali společně) byla velká paráda.

A třetí favorit je Dominik Procházka. Dominik jel vlastní závod, kdy jeho pronásledovatelé v kategorii MX1 byli daleko vzadu za ním. Chvíli se zdálo, že mu budou rovnocennými parťáky Miloš Dvořák a Denis Dvořák z kategorie MX2. Ti dva pak ale sváděli pěkný souboj mezi sebou.

No prostě když má někdo dar od Pána Boha, to se to pak jezdí…..

Když shrnu celý průběh závodů, vše probíhalo, jak na drátkách. V poledne proběhlo další losování o ceny, tentokrát jen helma, brýle a rukavice (dorty budou zase až v Dalečíně, možná..??). Záchranná služba zasahovala jednou, žádný převoz do nemocnice nebyl třeba. Vyhlášení výsledků proběhlo před 17. hodinou.

To je z mého pohledu všechno, tak zase příště - 30. května v Dalečíně na „dvojce“.