08.06.2015
Tretie preteky štvorkolkárov a motokrosárov seriálu Slovakia MX&QUAD Championships – Motocorse Cup 2015 pokračovali v Národnom krosovom centre vo Sverepci. Po minulé sezóny v ňom organizátori nemali šťastie, pretože im lokálne prietrže mračien nedovolili dokončiť preteky, no tohto roku sa dážď realizoval ešte v noci pred pretekmi, takže sa nemusela ráno zalievať trať, no množstvo blata v niektorých úsekoch skomplikovalo prejazd strojom aj jazdcom pri zoznamovacom tréningu a viacerí takticky vyčkávali až na čas meraného, kedy už trať rapídne oschla. Účasť bola opäť excelentná, na štartovacej rampe stálo dovedna dvestoštyri jazdcov z Poľska, Česka, Rakúska, Maďarska a Slovenska.

A veru, nikto nikomu v tej svojej triede nič nedaroval, jazdilo sa na doraz. Ako prví vyštartovali na trať štvorkolkári. Prvenstvo si vyjazdili, v skupine hoby poliak Konrad Piechota, v senioroch bratislavčan Roman Brúder a juniorke-dvojke čech Denis Šetek.

Husto bolo v motokrosových triedach MX Open začiatočník a MX2 Začiatočník, kde sa na štartovaciu rampu postavilo štyridsaťtri jazdcov a medzi nimi ako kvetina medzi kaktusmi aj jedna dievčina, Ivana Palacká /145/. Suverénne prvenstvo systémom štart – cieľ zajazdili, v openoch Lukáš Krčmárik/15/ na stroji KTM a v mx-dvojke Michal Kabáč/18/ na yamahe. Kolegyňa Kristína Dugovičová striehla v depe a po finálových rozjazdách vyspovedala ďalších opeňákov – začiatočníkov. Vo veteránskych motokrosových kategóriách MX4 a MX4plus súťažilo 28 pánov vo Veku majstrovstva. Lidrom oboch finálových rozjázd bol šaštínčan Ivan Černý/22/ na motocykli KTM, ktorý zvíťazil v mx-štvorke a medzi päťdesiatnikmi v mx štyri plus bojovali o prvenstvo Slavomír Mrázik/100/ a Ladislav Rúžička/33/, obaja na hondách, no v konečnom súčte bol úspešnejší Mrázik.

Do bojov na sverepeckej trati sa zapojili aj najmladší štvorkolkári v kategórii Junior jeden. Bratia Honza/41/ a Jiří Brhelovci/44/ z českej Opavy, Jakub Cibulka/67/ z Brezovej pod Bradlom, Alex Jantoš/68/ a Laura Mitášová/88/, obaja z Považskej Bystrice a najmladší zo štvorkolkového klanu Vankovcov zo Zbehov, Adam /131/. Do partie im chýbal iba Timo Žubor, ktorý po kolízii na trati v Beckove rehabilituje nohu. Najlepšie sa darilo Honzovi Brhelovi/41/, ktorému vyšli oba štarty a usadil sa na špici, stíhal ho Adam Vanko/131/, no keď sa mu zlomila zadná poloos pred koncom prvej finálovej jazdy, preteky sa preňho skončili. Na druhom mieste dojazdila Laura Mitášova/88/ a tretí celkovo skončil Alex Jantoš/67/. Napriek náročnosti aj táto trieda sa plní jazdcami a rastie nám nová quadová omladina.

V motokrosárskych juniorkách MX85 a MX65 štartovalo vo Sverepci dovedna 15 jazdcov, vrátane slečny Evy Bunovej/93/ na Honde. Lídrom tejto skupiny bol Jakub Leskovský/114/, v MX65-ťke bolo prvenstvo korisťou Ľuba Galandáka/188/. Obaja jazdili na strojoch KTM.

Medzi štvorkolkármi v triedach profi a elit je jednoznačne lídrom aj po týchto pretekoch český jazdec Dan Picmaus/74/ na Yamahe, ktorý jazdil ďaleko pred svojimi súpermi. V technických častiach trate mu sekundoval Denis Vanko/131/ zo Zbehov na KTM, no Picmausove úniky na rovinkách spravili svoje. Tretí v profíkoch dojazdil nakoniec Banskobystričan Adam Crman/86/ na yamahe. V Elitoch sa nevydaril ani jeden štart maďarskému jazdcovi Krištofovi Kárajovi/6/, no v oboch rundách to dokázal dotiahnuť na víťazstvo. Čech Petr Vasiliadis/121/ si udržiaval druhú priečku. Obaja sedlajú štvorkolky KTM a tretí v elitoch skončil nakoniec Patrik Gál/1/ na suzuki.

Aj hobby motokrosárov bolo na štarte ako húb po daždi. V kategóriách hobby open a mx2 hobby sa ich na rampu postavilo dovedna tridsaťosem, vrátane Poliakov a Rakúšanov, jedným z nich bol aj Patrik Mitterbäck/2/ z Grazu. V prvej rozjazde skončil na svojej honde druhý, no druhá finálová runda bola jeho korisťou, takže v hobby mx-dvojke si vo Sverepci zapísal prvenstvo. Za ním dojazdil Matej Mackovič/9/ na yamahe a tretie miesto si vyjazdil oravčan Michal Tuka/115/ na Kawasaki. V triede hobby-open to bol boj medzi Slovákom Lukášom Golejom/35/ na yamahe a poliakom Szymonom Miskowiecom/41/ jazdiacom na honde. Golej bol však v druhej jazde úspešnejší, takže skončil prvý, Miskowiec druhý a tretí dojazdil Milan Tekeľ/245/, tiež na yamahe.

Prekvapilo aj veľké množstvo pretekárov v motokrosovej triede MX Profi. V profíkoch na dvoch kolesách to bol hlavne boj o prvenstvo medzi slovákom Pavlom Repčákom/322/ a poliakom Tomaszom Pacygom/148/, obaja na strojoch KTM. Prvá rozjazda bola Pacygova, no tá druhá Repčákova, takže celkové prvenstvo bolo jeho. Na tretej priečke v oboch rundách jazdil Dubničan Tomáš Barnošák/66/ na suzuki. Tomuto mladému chalanovi ku cti slúži to, že po ranných tréningoch sadol do svojho buldozéra a doupravovával na trati rizikové úseky pod taktovkou Andrei Zmajkovičovej, tak aby všetci mohli odjazdiť obe finálové rozjazdy bez zbytočných pádov a zranení.

Aj preteky vo Sverepci a hlavne ich príprava opäť dokázali, že keď Vám pre tento druh športu bije srdce, tak spravíte všetko preto, aby sa jazdilo... Seriál Slovakia MX&QUAD Championships – Motocorse Cup pokračuje aj cez prázdniny. Štvorkolkári a motokrosári sa stretnú začiatkom júla na trati v Lovčici –Trubíne pri Žiari nad Hronom.

Text: Maroš Palesch