20.06.2015
Také nejmenší motokrosoví jezdci mají své vrcholné soutěže. Je jím například Mistrovství Evropy tříd 65ccm a 85ccm a funguje tak, že se jede šest kvalifikačních závodů ve čtyřech zeměpisných zónách a nejlepších deset z každé zóny se pak kvalifikuje na jednorázový závod ME, který se letos pojede 11. července v lotyšském Kegumsu.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Naši mladí reprezentanti startují v severozápadní zóně (NW), což má svou výhodu i nevýhodu. Výhoda je v tom, že je to jednoznačně nejsilnější kvalifikační skupina, kde se účastní mladí junioři z motokrosových velmocí, jako jsou například Holandsko, Belgie, Německo, Švédsko či Velká Británie, což zaručuje tu nejlepší konkurenci a dobrý rozjezd a v případě kvalifikačního úspěchu tedy i nejlepší možný předpoklad dobrého výsledku ve finálovém závodě. Jenže právě ta kvalifikace může být problém, protože dostat se v konkurenci mnoha desítek závodníků z takovýchto zemí mezi pouhých deset postupujících, rozhodně není snadné. Začlenění do příslušné zóny se děje nikoli podle národnosti nebo státní příslušnosti, ale podle toho, kde mají pro daný rok vyřízenou licenci. Jsou i případy, že si jezdec vyřídí licenci u federace, která spadá do slabší konkurence, ale i naopak, že si dobrý jezdec z méně nabité zóny udělá licenci právě u té nejsilnější, tedy té naší, severozápadní, aby už od počátku jel společně s těmi nejlepšími závodníky a optimálně se tak rozjel na finálový závod.

 

Z českých juniorů se letos kvalifikačních závodů účastnilo celkem 5 jezdců ve třídě 65ccm a 6 jezdců ve třídě 85ccm. Jelo se celkem šest závodů, z toho dva v Dánsku, dva v Německu, po jednom na Slovensku a v Holandsku. Nejlepší výsledek ve třídě 65ccm se podařilo zajet Martinu Venhodovi, který vybojoval krásnou třetí pozici, když během celé série bez žádného výpadku poctivě sbíral body a poslední závod v dánském Erslevu dokonce vyhrál! Pěkné, sedmé místo a tedy zajištěný postup na finále ME si celkovým sedmým místem v této kvalifikační skupině zajistil také Radek Větrovský. Tomu se nejlépe dařilo na závodě ve slovenských Šenkvicích, kde byl celkově třetí. Jenom dvou závodů se pak účastnil další český junior, Patrik Příhoda, dvakrát zajel velice slušný výsledek a v celkovém součtu mu patřila devatenáctá příčka. Matyáš Chlum jel sice jeden závod, skončil ale na krásném šestém místě a v celkových výsledcích figuruje z třiačtyřiceti zúčastněných jezdců na 24. místě. Adam Máj patří mezi nejmladší jezdce této třídy, navíc měl zpočátku sezóny zlomenou ruku. Naskočil tak až do posledních tří závodů a i když věděl, že už to na evropské finále stačit nebude, sbíral velice cenné zkušenosti a celkově mu to dalo osmadvacátou pozici.

 

Nejlepší český jezdec této kategorie Martin Venhoda shrnul kvalifikační sérii takto: „V kvalifikačních závodech naší zóny bylo opravdu hodně dobrých závodníků, ta první desítka byla dost nabitá a předjíždět takovéto jezdce je určitě dobrý pocit. Nejvíc se mi líbil závod v Šenkvicích na Slovensku, jsou tam pěkné skoky a to mě baví. Nejhorší to pro mě bylo asi na závodě v Německu v Culitzschu, trať mi tam moc nesedla, a tak ani výsledek nebyl nejlepší. Ve finále ME v Kegumsu bych chtěl být do 10. místa.“

 

Ve třídě 85ccm se dařilo české jedničce v této kategorii, Petrovi Polákovi. Ten ve více jak polovině jízd stanul na stupních vítězů, což mu v konečném výsledku dalo vynikající druhé místo! Nestačil jen na vynikajícího Dána Mikkela Haarupa, který všechny závody vyhrál. Petr Polák bude však jediným českým zástupcem v této třídě na evropském finále v lotyšském Kegumsu. Daniel Stehlík se z celkem sedmasedmdesáti zúčastněných umístil na celkovém 34. místě, když jel jen jeden závod, hned ten první. Zbytek kvalifikační série musel bohužel pro zranění nohy vypustit. Také další čeští jezdci absolvovali většinou jen jeden závod. Jiří Matějec byl celkově 48., Erik Švidra 55., Radim Kraus 60. a Jan Wagenknecht 76.

 

Na všech závodech byl i zkušený trenér Jan Froněk, který se stará jak o Radka Větrovského, tak o Petra Poláka. Jak viděl účast českých juniorů on? Na to jsme se zeptali přímo jeho: „Já jsem z těchto výsledků nadšen! Často se tady u nás doma mluví o tom, že je český motokros na špatné úrovni. To ale vůbec není pravda. Mladí čeští motokrosaři si totiž v zahraniční konkurenci vedou velice dobře! Navíc se tři závody jely na písku, na který z českých tratí nejsou moc zvyklí. Jen pro zajímavost, z takové motokrosové velmoci, jakou je například Belgie, se do finále ME kvalifikoval jenom mladý Liam Everts. Podobně žalostně jsou na tom ve výsledcích kvalifikační série třeba i Angličané nebo Fini. Dále třeba Petr Polák jede se sériovou motorkou, kdežto vítěz jeho třídy a i několik jezdců umístěných za ním, jsou v podstatě tovární jezdci. Motorky i se zázemím továrního týmu přijedou na závodiště již dopředu a jezdec si tam přijede až na vlastní závod. U nás musejí rodiče těch kluků, kteří se těchto závodů účastnili, zavřít v pátek své firmy, celý víkend strávit na závodech, v neděli v noci se pak dostat domů a v pondělí ráno zase do práce. To jsou nesrovnatelné podmínky, přesto se naši mladí jezdci dokáží v takovéto konkurenci prosadit. Velký podíl na tom mají již zmínění rodiče kluků, kteří objeli ty kvalifikační závody komplet, obětovali tomu uplynulý čtvrtrok všechno. Vzhledem k těmto podmínkám považuji výsledky českých kluků z říše snů. Velký podíl na tom má i kvalita českého juniorského mistráku. Já osobně neznám v Evropě lepší juniorský mistrák! Kvalita pořadatelů je u nás také minimálně na úrovni podniků ME. Jsem přesvědčen, že rozhodně má cenu jezdit na závody českého mistráku a pro ty nejlepší pak na závody evropské a světové úrovně! Chtěl bych závěrem poděkovat všem jezdcům, rodičům a týmům, že na český juniorský mistrák jezdí ve slušném počtu a jsou tak součástí dobré kvality a atmosféry každého závodu, kde pak mohou vyrůstat jezdci, kteří se neztratí ani na evropské úrovni.“ uzavírá Froněk.

 

Závěrem zbývá popřát našim mladým reprezentantům, aby se jim 11. července na finále ME v lotyšském Kegumsu vše dařilo a dobře tam reprezentovali naše české barvy...! Budeme jim na dálku držet palce!

 

Autor: Evžen Zadražil
20.6.2015

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.