22.06.2015
Tretie podujatie šampionátov Alpe Adria a Majstrovstiev Európy triedy Stock 250, ktoré organizátorsky zastrešuje slovenská agentúra Slovakia Racing, sa cez víkend uskutočnilo v chorvátskej Rijeke.

Na mieste sa predstavilo stotridsať pretekárov z pätnástich európskych krajín. Súčasťou podujatia boli aj preteky Majstrovstiev sveta sajdkár a o body bojovali aj jazdci na historických motocykloch. Na súťažiacich čakalo už tradične dvoje pretekov a tentoraz aj premenlivé počasie, i keď slnka si nakoniec užili viac.

V európskom šampionáte triedy Stock 250 sa o víťazstvá podelili českí jazdci Filip Salač a Oliver König, no na čele poradia sa aj po podujatí v Rijeke udržal Talian Manuel Torrini. Jeho krajan, nestarnúci Gabriele Gnani, ovládol alpsko-jadranskú triedu Moto3, keď suverénne zvíťazil v sobotu aj nedeľu a upevnil si vedenie v priebežnom hodnotení. Rovnako dve víťazstvá, ale v triede 125 SP,  vybojoval domáci jazdec Mislav Perkusić, ktorý ale musel po oba razy o prvenstvá bojovať s Talianom Danilom Digiorgiom a v cieli ich delili doslova tisíciny sekundy. Na čele priebežného poradia je ale s istotou Chorvát Andrej Kosmač.

Na štarte pretekov tried do 600 cm3, teda Superstock 600 a Supersport, chýbali obaja vedúci jazdci priebežného poradia, Maďari Dávid Juhász a János Chrobák, ktorí sa v tomto termíne s voľnou kartou predstavili na Majstrovstvách sveta v Taliansku. V Rijeke svojho krajana dvomi víťazstvami v Stockoch dokonale zastúpil bývalý majster Európy Alen Györfi, ktorý sa tak razom vyšvihol na čelo priebežnej tabuľky. Aj Supersporty ovládol jediný pretekár, Igor Kaláb z Českej republiky. Aj on sa stal novým lídrom svojej triedy. Českí jazdci boli úspešní aj v triede Superstock 1000, keď víťazstvá vybojovali Václav Rumlena a Michal Šembera. Na čele priebežného hodnotenia je navyše ich krajan Michal Prášek, ktorý v Rijeke skončil na 4. a 2. mieste. Superbiky mali svojho favorita vo vedúcom jazdcovi seriálu, Rakúšanovi Rolandovi Reschovi. Ten v sobotu skončil „len“ na treťom mieste, no v nedeľu zvíťazil a naďalej s istotou vedie v priebežnom hodnotení seriálu.

Alpsko-jadranský a európsky šampionát pokračujú 17.-19. júla na českom autodróme v Moste, kde sa v rámci podujatia predstaví aj seriál IMRC.