26.07.2015
V sobotu 25. 7. 2015 se v Benátkách nad Jizerou uskutečnil druhý ročník O putovní pohár televize Sport 5. Letos se soupeřilo jen ve třech kategorií side, a to veterán, hobby a profi. Už jarní soustředění zde naznačilo velký zájem amatérů o sajdkárkros, ale i kdo má tamější trať nejlépe najetou. Veteránům suverénně vládli Hutira s Plháken, v profi třídě, při neúčasti naší špičky, zvítězili domácí Janouškové, u amatérů se zde blýskli mladičci Herclíkové.
sidecarcrossSidecarcross

Kbelští byli na vše parádně připraveni, jak je jejich dobrým zvykem. Navíc sobotní ranní déšť napomohl k dokonalé připravenosti trati. Na závody dorazilo 26 posádek, které byly následně rozděleny do tří kategorií. Nejpočetnější zastoupení měla třída amatér, a to v počtu 12 posádek, mezi kterými byla i mladičká posádka na Yamaze 85 ccm se startovním číslem 17. Ta se rozhodně nebála postavit na start velkých motorek. Jsme rádi, že i u nás se začíná objevovat juniorská třída, a tak můžeme říct, že jdeme se světovým trendem a vyrůstá nám mládí od útlého věku, které jednou může promluvit do pořadí MS.

Po odjetí kvalifikačních jízd pořadatel rozhodl sloučit kategorii hobby s veterány pro jejich nízký počet. Nikdo se nikomu na dráze nepletl a divácky byl závod z důvodu početné skupiny závodníků velice zajímavý. Souboje se odehrávaly jak v popředí i v zadu. Závodníci se nenudili ježděním sami po dráze, ale tvrdě bojovali o každou pozici až do samotného závěru. V první jízdě hobby kategorie suverénně vládla dvojice s číslem 65 Plašil-Černý před Boubínem a Boubínovou. U veteránů udával tempo Hutira s Plhákem a třídu profi ovládli Janouškové.

Ve druhé jízdě už ale vše tak jednoznačné pro Plášila s Černým u hobby kategorie nebylo. Herclíkům se povedl start a rvali se o každou pozici až do cíle, což jim nakonec vyneslo celkové vítězství. U profiků, ač měl Pudlo se Sejkem nejrychlejší starty, v konečné klasifikaci to více jak na druhou pozici nestačilo. Hold patřil Janouškům, kteří přeci jen zdejší trať znají nazpaměť. Navíc byli více při chuti a v závodě neponechali nic náhodě, a tak si z Benátek odváželi nejcennější trofej, tedy "Putovní pohár televize Sport 5". V polovině závodu ještě všechny přítomné zastihla drobná bouřka s větrem, která poničila v depu, co se dalo a závodnici neměli moc práce s uklizením stanů.

Celkové pořadí na bednách bylo následovné. U hobby kategorie zvítězili Hercíkové před Boubíny a dvojicí Hranický-Stránský. U veteránů slavili Hutira-Plhák, druzí skončili Tyle-Poledník a bronz patřil Háčkovi se Šimůnkem. Profi třídu ovládli Janouškové před druhými Pudlo-Sejk a třetími Vrátný-Vitoň.

Text a foto: Zdeněk Růžička