13.09.2015
Na 14. GP Francie ve St. Jean de Angely se v neděli 13. 9. 2015 rozhodlo o nových mistrech světa. Před posledním závodem si ho zajistila nizozemsko-lotyšská posádka Bax-Stupelis, když po druhém a prvním místě jen navýšila svůj bodový náskok na druhého v průběžné tabulce MS, že už nyní je nedostižný. Ve Francii tak již mohli bujaře slavit. Z českých posádek se blýskli ve druhé jízdě Černý-Musil, když dlouho se pohybovali na 8. místě! Celkově jim patřila 16. příčka a Rozehnalům 14.
sidecarcrossSidecarcross

Na nedělní jízdy zrovna nepanovalo přívětivé počasí. Časně ráno totiž celý paddock vzbudilo klepání kapek deště. Na rozdíl od soboty byla jejich intenzita větší, že za sebou nechávala značně rozměrné kaluže a organizátorům přidělala trochu více práce s odklízením z již kypřené půdy, kterou večer připravovali na zdejší trati. Do tréninku se také spoustě posádkám nechtělo a účast byla malá - jen 13 posádek. Ty se po pár kolech trápení v bahně vydaly do depa mechaniků nebo rovnou zamířily do paddocku. První světová čtyřka vyzkoušela pár rychlých kol a bylo po warm up.

Jelikož trať je postavena do ve svahu a celá přehledně viditelná, nemusel ani pořadatel stavět tribunu pro diváky. Těm postačila protilehlá stráň. Jak je ve Francii zvykem, byla řádně plná a při jízdě domácí posádky dav diváků překřičel zdejšího komentátora.

Před prvním závodem se nám zatáhlo a o sluníčku jsme si už jen mohli nechat zdát. Pořadatel s těžkou technikou se snažil dostat trať do optimální kondice, což se mu podařilo a mohlo se začít.

PRVNÍ JÍZDA: Vrátný s Vitoněm přeletěli řidítka rovnou do sanitky!

První zatáčka po startu sice patřila Baxovi, ale již v druhé přišel o spolujezdce a musel čekat na horizontu, než se mu sebere z kopance, který dostal od motorky. To znamenalo vedení krále Willemsena, který nenechával nic náhodě a tahal za plyn, jak to jen motor dovolil. To bylo vidět již v prvním kole, kdy měl náskok na druhého Hendrickxe, dobrých 20 metrů.

Z našich se nejlépe povedl start Černému s Musilem. Vrátný skončil v kolizi již v první zatáčce, ale pak skočili na motorku a pokračovali dále. Rozehnalům nevyšlo projetí prvních zatáček, kde docházelo ke kontaktům a odjížděli až dvacátíčtvrtí. To by ale nebyl Vašek, aby si nedokázal poradit se svými soupeři. Útočili na ně, co jim jen síly stačily a ve výsledku z toho bylo 11. místo v cíli. Černý s Musilem se snažili držet rychlých posádek, a to se jim také dařilo. Před ně se dostaly jen posádky o třídu jinde. Cíl proťali na 16. fleku. Nejhůře dopadli Vrátný-Vitoň, jelikož jejich setrvání na trati nebylo dlouhé. Na jednom ze skoků stihli udělat parádní kotoul, že jejich cesta vedla sanitkou rovnou do nemocnice. Vrátný si totiž poranil zápěstí. Jeho spolujezdec naštěstí vyvázl bez větších šrámů.

Závěr závodu byl také napínavý. Hendrickxovi v předposledním kole došly síly a toho využil jak Brown a následně i Giraud. To co si ale dovolil Bax v poledním kole, to snad nečekal nikdo. Nevím zda Willemsem tak zpomalil nebo udělal chybu, ale v předposlední zatáčce měl Baxe na zádech a následný skok byl vedle Willemsena. Ten se z toho, jak se lidově říká nepodělal, a cílem prolítl jako první.

Výsledek 1. jízdy:

DRUHÁ JÍZDA: Bax-Stupelis po fantastické jízdě slaví svůj první společný titul mistra světa!

Start druhého závodu nejlépe vyšel opět Willemsenovi před Giraudem, který ale svou přemotivovaností to přehnal, že v úvodu nezvládl svůj stroj a putoval mimo trať. Naopak našemu Černému to vyšlo na jedničku a ze stráně skákal na 8. pozici. Rozehnalů se start nevydařil podle představ, a tak jim nezbývalo, než se vydat znovu na stíhací jízdu. Když připočteme, s jakou bolestí nohy Marek Rozehnal závodí, je obdivuhodné, že cílem nakonec prolétli jako čtrnáctí.

Bax, jak je jeho zvykem, nenechával nic náhodě a již ve třetím kole se ujal vedení a upaloval za titulem mistra světa. Willamsenovi, jakoby docházely síly, začal trochu zpomalovat, čehož využil Hendrickx a přebral jeho druhou pozici. Tu si ostatně s Brownem několikrát v závodě prohodil. Jak ale začalo ke konci závodu pršet, ukázal se jako lepší přeborník na tomto povrchu a v cíli byl druhý.

Z českých posádek se nejlépe vedlo Černému s Musilem. Po výtečném startu totiž převážnou většinu času drželi 8. místo. K závěru si sice pohoršili o dvě příčky, přesto jejich neohrožený let v top 10 stál za pozornost. Bohužel když už se zdálo, že tento krásný výsledek ohlídají, v jedné z posledních zatáček dostal Černý smyk a rázem z toho byl výstup ze sajdkáry. I přes jejich rychlé naskočení zpět, měli co dělat, aby za sebou udrželi kluky Rozehnalovy za sebou. I tak jim v cíli patřila krásná 13. pozice.

Výsledek 2. jízdy:

Celkově:

Celkové vítězství z Francie si odvážejí noví mistři světa Bax-Stupelis. Druhý skončili Willemsen-Bax a bronz si odvážejí Brown-Chamberlain. Našim patřilo 14. a 16. místo, resp. Rozehnalům a dvojici Černý-Musil.

Průběžné pořadí MS po GP Francie:

01. 2 Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP/Zabel 628  - MISTŘI SVĚTA 2015!!!