22.09.2015
Minulý víkend se jezdci v královské motoristické disciplíně představili ve třináctém podniku letošní sezony. Noční závod na jednom z jezdci nejoblíbenějších okruhů v Singapuru má spoustu krás pro diváky a samotné jezdce, naopak týmoví konstruktéři měli plné ruce práce, aby závodní monoposty na tento závod připravili. Proč je právě třináctka v kalendáři formule 1 tak záludná? Podívejte se.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Prvně z hlediska závodní trati – ta je totiž neskutečně hrbolatá. Jezdci se totiž prohánějí na ve zbytku roku pro veřejnost normálně přístupných silnicích, jejichž parametry snesou i mírné nerovnosti. Vtřísetkilometrové rychlosti, kterou formule dosahují, se však jedná o velmi intenzivní masáž zad a oťukávání nepříliš prostorného interiéru vozu. Zároveň má trať Marina Bay na 5 065 metrech 23 zatáček, což je nejvíce v celém seriálu závodů. Jedna zatáčka tak střídá druhou a jezdcům se nedostává odpočinku potřebného pro maximální koncentraci.


Tím se hned dostáváme k druhému kritériu obtížnosti závodu – fyzické náročnosti. Na závodníky totiž kromě samotné trati nepříjemně působí třeba také extrémní teplo a vlhkost. Ač se totiž jedná o noční závod, teplota nad 30 °C není výjimkou a 80% vlhkost je tu běžná. Ve volném překladu pro kokpit závodníků se dostáváme na hodnotu 60 °C, což už je samo o sobě náročné. Bereme-li v potaz, že samotný závod se stěží dostává pod dvouhodinovou hranici, je to výkon přímo heroický.

Neopomenutelnou roli atraktivnosti hraje noční režim, který však jezdce okrádá o jejich pravidelný rytmus. Záv od startuje ve 20 hodin místního času, aby si středoevropský divák mohl užít svou tradiční neděli ve 14 hodin. Týmy tedy místo náročného časového přesunu zůstávají v evropském čase celý závodní víkend. To však znamená vstávat v poledne, snídat okolo druhé odpolední a oběd si dopřát při pozdním večeru. Když si jezdci na tohle zvyknou a dokáží se vypořádat s nástrahami počasí i trati, není důvod proč neuspět.

 


GP Singapuru v přechozích letech

 

Je ovšem velkou výhodou, když jezdec uspěje již v kvalifikaci, jelikož úzká trať nedává příliš možnosti k předjíždění. Není tedy divu, že v pěti ze sedmi odjetých singapurských velkých cen vyhrál závodník startující z pole position. O trošku větší motivaci měl v tomto případě postarán Mercedes, konkrétně Lewis Hamilton, který by mohl vyrovnat rekord Senny v počtu startů z pole position v řadě. Nyní je tento rekord nastaven na laťce 8 závodů. Zároveň se Brit může přiblížit dalšímu rekordu a to v počtu po sobě následujících startů z první řady, když by mohl nasbírat již dvacátý. Více rekordních počinů a výsledků formule 1 na http://extra.bet365.com/news/cs/.


Hamilton byl před víkendem vedoucím jezdcem celkové klasifikace s 53 bodovým náskokem před stájovým kolegou Rosbergem. Třetí byl o dalších jednadvacet bodů zpět Vettel, jezdící letos na Ferrari. V loňské sezoně to byl právě duel Hamiltona s Vettelem, který rozhodoval o vítězi. Misky vah se nakonec přiklonili na stranu úřadujícího šampiona Hamiltona.

 

 

A ještě jedna zajímavost pro milovníky bouraček, odtahových vozů a blikajících majáků. V sedmileté historii závodů na okruhu v Singapuru každý rok minimálně jednou vyjížděl safety car. Celkem si pamatuje historie 10 výjezdů.

Autor: redakce
Foto: Wikimedia 
23. 9. 2015

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.