06.11.2015
Letošní rok byl vlastně úspěšný. Úspěšný proto, že jsme za celých celkově sedm závodů neměli žádné vážné zranění. Pokud mluvíme o vážných zraněních, samozřejmě nepočítáme zlomeniny a podobné. Letošní rok byl i výjimečný. Touto výjimkou byl dvoudenní závod v Jiníně. Potkaly se zde dva seriály a to Buksa / Ados motokros MM ČR seniorů a Lorenc Logistic MM ČR juniorů.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Letošní rok byl ale hlavně suchý. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu jsme byli nuceni prohodit dva pořadatele. a to Kaplici, která měla eminentní zájem jet družstva, a Horní Újezd. Bohužel v Horním Újezdě byl v srpnu absolutní nedostatek vody a navíc necelý týden před závodem byl v celém okrese vydán zákaz užívání povrchových vod pod vysokými pokutami. Ale pojďme si krátce říct něco ke každému závodu a hlavně konečně i trochu ke sportu.



1. KRAMOLÍN

První start se letos odehrál v Kramolíně. A ten úplně první si vyzkoušely ženy, které se pro letošní rok staly pevnou součastí tzv. „velkého mistráku“. Jejich první jízda se kvůli naplněnému časovému harmonogramu jede již před obědem, ale to nic neubírá na jejich bojovnosti. Hned první vítězství si zde odbyla Lucie Simonová (HT Group Racing Team s.r.o.), která se jak zde, tak i po zbytek sezony rvala o stupeň nejvyšší s Janou Antošovou (Buksa / Ados KTM Team). A jak ženy stále začínaly před obědem, zbytek dne se pravidelně střídal mezi Veterány, MX1 a MX2. Cílem tohoto prohazování bylo, aby si jezdci z každé ze tříd užili vyhlašování před větším množstvím diváků, než které zůstává na poslední rozjížďku. V Kramolíně si to hned na úvod vyzkoušeli jezdci z MX1. Favoritů zde bylo hodně, včetně čerstvě přestoupivšího loňského mistra MX2 Marka Sukupa (KRTZ). Ten k překvapení většiny hned první jízdu vyhrál a porazil také loňského mistra MX1 Martina Michka (Buksa / Ados KTM Team) a i francouzského rychlíka Florenta Richiera (Buksa / Ados KTM Team), který se po zranění nemohl rozjet a dojel třetí. V druhé rundě ale už neváhal a zvítězil. Objevilo se však druhé překvapení, které v první jízdě nebylo tak znát v porovnání s Markem Sukupem. Tím byl Jára Romančík (Team MAX 2). Zničehonic dojel třetí jen proto, že ho předjel Marek Sukup. V MX2 byl jasným favoritem Sulivan Jaulin (Buksa / Ados KTM Team). Ale i zde čekalo překvapení, tentokráte to byl Tomáš Šimko (KRTZ), kdo ukázal, že přes zimu nezahálel a hned první rozjížďku vyhrál. Sulivan měl technické problémy, a tak bral druhé místo Erik Hugyecz (MoToman Team) a třetí Bence Szvoboda (Buksa / Ados KTM Team). Druhá jízda však už znamenala pro Sulivana vítězství, za ním Szvoboda a třetí Šimko. Ale ve druhé jízdě vystrčil poprvé letos růžky nadějný Martin Krč (SZA Racing Team). Třída Veterán měla letos jasného krále od první jízdy. Byl jím Martin Žerava (Luka Motocross Team), který většinu závodů absolvoval jak ve třídě Veterán tak i v MX1, kde nepříjemně zatápěl klukům téměř o generaci mladším. Marně se ho snažil vždy dohnat Jindra Hrabica ml. (HT Group Racing Team s.r.o.), ale bez šance. Bojovalo se tedy víceméně až o místo třetí, a to mezi Romanem Skalkou (Team MAX 2) a Ladislavem Mikasem (SMS Jižní Čechy). Vrátila se kategorie Veterán nad 50 let, kde pořadí prvních třech v obou jízdách bylo Roman Malý (KRTZ), Ladislav Foretník (KRTZ) a Radek Capka (SMS Morava). Do Kramolína se sjelo celkem 127 jezdců a na jejich boje se přišlo podívat cca 2500 diváků.



2. PACOV

Rekordní diváckou návštěvnost letos zaznamenal Pacov. Téměř 4500 diváků se přišlo podívat na druhý podnik seriálu. Stejně jako divácká návštěvnost byla vysoká i jezdecká účast. Celkem se sjelo do Pacova 144 jezdců a jezdkyň. A právě jezdkyně opět začínaly. A opět to byla Simonová, která vyhrála. Jen tentokráte si pro celkové druhé dojela Bára Laňková (Action Racing Team), když ve druhé jízdě předjela Janu Antošovou, která brala celkově třetí místo. Po polední pauze šli na start jako první Veteráni. A ani zde nenastalo žádné překvapení, když první místo celkově bral Žerava před Hrabicou a třetí pak Mikas. Následovala jízda MX dvojek. Tentokráte nezaváhal ani jednou Jaulin a bral dvakrát jedničku. Ani to mu však nestačilo na to, aby Šimkovi přebral červenou tabulku lídra šampionátu. Druhý byl dvakrát Šimko. Skvěle zajel Martin Krč, který i přes ztuhlé ruce ve druhé jízdě nakonec ožil a bral celkové třetí místo. Jako poslední se postavili na start jezdci třídy MX1. Byla to jedna z nejinfarktovějších rozjížděk poslední doby. František Smola (BV Racing) vyrazil od startu jako divý, první to na něj zkusil Jaromír Romančík, ale se zlou se skácel do bannerů kolem trati, když ho „Ferry“ vyvezl až na vrchol tobogánu. Za Smolou se zformovala silná trojka ve složení Richier, Sukup, Michek. Jako další to zkusil Richier, ale také neuspěl. Následně se ještě podařilo Michkovi pokořit Sukupa, ale pouze na chvíli. Po těchto soubojích získal Smola lehký odstup, ale to se již do boje zamíchali okolečkáři. A to byla Smolova smůla. V posledním kole si při předjíždění jezdce o kolo zpět zašlápl motorku a než opět vyrazil, byl třetí. Cílem proletěl jako první Sukup, za ním Michek a třetí Smola. Neuvěřitelně zajel Petr Bartoš (Orion – RS Petrol Team) na čtvrtém místě. Druhá jízda už tak dramatické chvilky neskýtala. Smola skončil hned na startovní rovině v kolizi s Rudou Weschtou (BV Racing) a se zlomeninou předloktí již do konce roku nenastoupil. Florent Richier do druhé jízdy nenastoupil pro poraněné koleno z první jízdy. A tak se souboj odehrával mezi Sukupem, Romančíkem a Michkem. Ten postupně zdolal oba zmíněné a dojel si pro celkové první místo. Druhý skončil Marek Sukup a třetí místo věnoval náhle zesnulému Lubošovi Strejčkovi Petr Bartoš.

 


3. JINÍN

Jako třetí závod byl v kalendáři naplánovaný Jinín. Jednalo se o dvoudenní závod, kdy se do sebe zamíchal seniorský a juniorský mistrák. I přes velkou snahu pořadatele do Jinína dorazilo za celý seriál nejméně diváků. Jezdců se účastnilo 121, a to pouze seniorského šampionátu. V Jiníně nás potkala velká vedra, ale díky velkému nasazení se podařilo trať udržet v ideální kondici. U žen bylo vše jako v Pacově. Tedy Simonová, Laňková a Antošová. Smolařkou byla Nikola Hošková (Team MAX 2), která si z Jinína odvezla zlomeninu stehenní kosti a tím stopku do konce roku. Stejně jako u holek to bylo i u Veteránů. Žerava, Hrabica a Mikas. Dostáváme se ale ke třídám, kde tak jasno rozhodně není. V Jiníně se dostal ke slovu například i Milan Špičák (HT Group Racing Team s.r.o.), ale na bednu to ještě nebylo. V první jízdě dominoval Jaulin a ve druhé Krč. Celkově to však Krčovi stačilo v kombinaci s třetím místem z první jízdy až na druhé místo. Nejen celkové vítězství, ale i červenou tabulku lídra šampionátu si odvezl z Jinína Sulivan Jaulin. Třetí celkově skončil Tomáš Šimko. A aby nebylo jasno ani v MX1, dorazil do Jinína i Filip Neugebauer (Osička MX Team). V první jízdě se skoro chtělo říct, přijel, zajel a zvítězil, ale ve druhé jízdě už to tak lehké neměl. Po prvním kole byl po nevydařeném startu na 22. místě a jen exceletní jízdou se dostal nakonec až na místo čtvrté. To mu stačilo na celkové vítězství. Skvěle zajel Jára Romančík, kdy v první jízdě projel cílem za Neugebauerem a Sukupem a ve druhé dlouho vedl, ale nakonec podlehl dvojici Richier, Michek. Vzhledem k tomu, že Richier v první jízdě odstoupil, tak to Romančíkovi stačilo na celkově třetí místo. Druhé bral Michek a první zaslouženě Neugebauer. Sukup sice v první jízdě zajel druhé místo, ale ve druhé se trápil a skončil až desátý. Tím také přišel o červenou tabulku lídra, kterou si doma na poličku vystavil Martin Michek. Experiment zvaný dvoudenní závod nakonec přes počáteční nevoli většina hodnotila pozitivně a jistě časem přijde opakování.


 

4. PETROVICE U KARVINÉ

Po víceméně českých tratích nás jako další čekaly Petrovice u Karviné. Trať, kde si na stupně vítězů často stoupne někdo, kdo tam ještě nikdy nestál. A tak tomu bylo i letos. Ale postupně. Rozhodně se zmíněné nestalo ani u žen, ani veteránů. Tedy pokud vynecháme Michala Kynčla (Yamaha Čepelák racing team) na třetím stupínku, ale ten již určitě někdy v minulosti na stupních stál. Doplním jen dokola omýlané, že první Žerava a druhý, zde domácí, Jindra Hrabica. U holek pak obvyklé trio tentokráte v pořadí Simonová, Antošová a Laňková. První změna nastala ve třídě MX2. Zde na stupeň nejvyšší vystoupal za zpěvu polské hymny od téměř domácích fanoušků Tomek Wysocki (JD 191 KTM Racing team), který v první jízdě dojel čtvrtý, ale druhou ovládl a celkově mu to stačilo na stupínek číslo jedna. Se shodným počtem bodů, ale s opačným pořadím si na stupínek s číslem dva stoupnul Bence Szvoboda. Trojku pak obsadil Martin Krč s kombinací třetího a druhého místa. Příliš se nevedlo Jaulinovi, ale na udržení červené tabulky to stačilo. Absolutní premiéru na nejvyšším stupínku měl však Petr Michalec (Spencer life Media team). Ten první jízdu za úžasu všech vyhrál, když ho marně stíhali Sukup, Michek i Romančík. Každý z nich se ho v určité chvíli snažil dojet, ale většinou z toho vytěžil někdo ze soupeřů. Ve druhé jízdě Michalec již neměl tak skvělý start, ale i tak zajel skvělé třetí místo. Ale aby těch premiér nebylo málo, tak pro vítězství v této rozjížďce si celkem s přehledem dojel Jára Romančík. A bylo to jeho poprvé. Pořadí po obou jízdách tedy bylo Michalec, Romančík a trio dopnil Michek s kombinací třetího a druhého místa z jízd. To mu ovšem stačilo na udržení červené tabulky, protože jeho pronásledovatel Sukup si hned za žebříkem druhé jízdy vyřadil a odjížděl tedy ze startu poslední a i přes velkou snahu to dotáhl pouze na šesté místo. Nakonec zbývá jen dodat, že do Petrovic dojelo cca 1500 diváků a 125 jezdců.



 

5. KAPLICE

Dalším místem, kam se Buksa / Ados motokros měl podívat, a to dokonce v historii poprvé, byl Horní Újezd u Litomyšle. Jak již bylo v úvodu řečeno, došlo kvůli extrémnímu suchu ke změně a seriál se přesunul až do jihočeské Kaplice. Na velmi dobře nachystané trati a s dostatkem vody v záloze se opět jako první pustily do boje ženy. Ale opět se nedá rozhodně říci u vítězky. Tým Orion - RS Petrol chtěl na v podstatě domácí trati v Horním Újezdě udělat radost všem fanouškům a dohodl se s vítězkou loketského závodu Mistrovství světa a letošní 2. vícemistryní světa Nancy Van De Ven, aby za ně startovala. Díky změně místa závodu však Nancy svoje umění předvedla divákům v Kaplici. A bylo na co koukat. Její náskok na v první jízdě druhou Antošovou a ve druhé Simonovou byl opravdu velký. Nancy tedy s přehledem vyhrála, Simonová celkově druhá a třetí Antošová. Na Laňkovou tentokráte zbylo dvakrát čtvrté místo. Vedoucí dvojici Veteránů ve složení Žerava a Hrabica na stupních doplnil dvakrát třetí Roman Skalka. V MX2 stylem start-cíl upevnil pozici lídra Sulivan Jaulin, za ním se v obou jízdách lehce bojovalo, nicméně pokaždé cíl vypadal stejně, a to Szvoboda a za ním Šimko. Těsně pod stupni vítězů skončil Richard Šikyňa (Team MAX 2). Krčovi se tentokráte moc nedařilo a skončil pátý. Depem se roznesla fáma, že hlavní důvod přesunu bylo, aby jel Michek na domácí trati a upevnil pozici lídra. Jaký by byl život nuda, bez fám. Michek je v Kaplici opravdu domácí, ale to nic nemění na tom, že jeho hlavnímu rivalovi Sukupovi se zde nedařilo. Už v kvalifikaci zajel pouze šestý čas, v rozjížďkách pak skončil čtvrtý a sedmý. Kaplice je těžká trať a kombinace naražených žeber a stržených puchýřů ze Šenkvic udělala svoje. V první jízdě se mu sice podařil start, ale následně neodolal tlaku a dostal se přes něj právě Michek. A následovali další, Richier, ale i přes něj se následně dostal Neugebauer a tak Sukup bral čtvrté místo. A ve druhé jízdě už Sukup s ohledem na ne moc dobrý start neměl šanci. Michek zajel stylem start-cíl, následován Neugebauerem a Richierem. Neugebauer sice také neměl moc dobrý start, ale postupně se dostal jak před Romančíka, který skoro polovinu rozjížďky jel za Richierem, tak jen co pokořil Járu, tak po dvou kolech předjel i Florenta. Celkově tedy v Kaplici Michek, Neugebauer, Richier. Michka tento závod posunul blíže k titulu a Sukupovi ucukl o rovných 25 bodů. Třetí byl před Bartošem Romančík. Do vzdálené a těžké Kaplice dorazilo jen 102 jezdců, ale cca 1500 diváků.



6. VRANOV U BRNA

Poslední závod jednotlivců byl od počátku plánovaný do Vranova u Brna. Tentokráte však bylo nutno posunout závod na dříve kvůli ISDE (šestidenní enduro), které se jelo v Košicích a za reprezentaci zde startoval letos vynikající Jaromír Romančík. Jen co se přesun doladil, tak FIM Europe přesunulo poslední závod Mistrovství Evropy Open na tento termín a vzhledem k tomu, že zde měli vyhlídky na Mistra Evropy hned dva naši jezdci Michek s Bartošem, bylo jasné, že i tomuto termínu se musíme vyhnout. A bylo to dobré rozhodnutí. Celkové stupně šampionátu ve slovinském Šentvidu obsadili pouze Češi. Nejvýše vystoupal Martin Michek, za ním na dvojku pak Petr Bartoš a na třetí stupínek vyskočil Petr Michalec. Zpět z Evropy domů. Celkem 96 jezdců na startu je málo, ale poslední závod je prostě takový. Ovšem divácká účast byla jedna z nejvyšších. Z Brna a okolí přijelo více než 2500 diváků. Trať byla skvěle připravená, a tak nezbývalo než odstartovat. Kromě třídy Veterán nebylo o mistrovi nikde úplně jasno. Lucka Simonová měla sice hezký náskok 37 bodů, ale na to aby závod sledovala z divácké tribuny, to nestačilo. První jízdu vyhrála, a tím si titul definitivně přivlastnila. Ale ženy jsou bojovnice, a tak samozřejmě nastoupila i do druhé jízdy. Tentokrát jí však podruhé za letošek pokořila Jana Antošová. Na domácí trati skvěle zajela Tereza Hromková (HT Group Racing team s.r.o.) a brala třetí místo. Celkové třetí místo v šampionátu za Simonovou a Antošovou měla již v kapse Laňková. U Veteránů bylo rozhodnuto předem. Jediný, kdo získal plný počet bodů v seriálu ve všech třídách, byl Martin Žerava. A pokud je plný počet 300 bodů, tak vězte, že v MX1 bral celých 133 bodů a skončil osmý mezi téměř o generaci mladšími. Nicméně Martin nastoupil opět do všech 4 rozjížděk. Koneckonců jako čerstvý vícemistr světa ve třídě Veterán má jistě všem co ukázat. Druhý Jindra Hrabica bral všechna druhá místa, a tak z logiky věci skončil i v šampionátu druhý. Ve Vranově je na stupních vítězů doplnil Roman Martyščák. Nicméně to již nic nezměnilo na tom, že celkově třetí v šampionátu je Ladislav Mikas. Vraťme se zde trochu obšírněji ale ke kategorii Veterán 50+. V této kategorii v Kramolíně vyhrál Roman Malý a i přesto, že to bylo poslední vítězství, držel červenou tabulku lídra až do Vranova. Zde ho však nakonec o 7 bodů přeskočil nestárnoucí Miroslav Štaud (HT Group Racing team s.r.o.), který naopak kromě Pacova a Kramolína, kde vůbec nestartoval, bral jedno zlato za druhým. Třetího jim do party dělal Ladislav Foretník. Pouze 14 bodů dělilo Šimka od Jaulina na startu první jízdy MX2. Šimko v první jízdě odpálil a teprve v polovině rozjížďky ho Jaulin dojel a předjel. Šimko ztratil další tři body, ale stále nebylo nic ztraceno. Za Šimkem finišoval na třetím místě Jonáš Nedvěd. Ve druhé jízdě Šimko v pátém kole upadl a přehnal se přes něj nejen Milan Špičák, který nakonec zvítězil, ale i Jaulin. Ten nakonec dojel druhý a mohl slavit zisk titulu. V šampionátu tedy bylo konečné pořadí Sulivan Jaulin, Tomáš Šimko a Martin Krč. Jak jsme již řekli, Martin Michek měl před posledním závodem náskok 25 bodů. Sukup však nechtěl dát titul levně. Hned ve druhém kole se ujal vedení a vozil Michka za sebou. Ten tlačil, co to šlo, protože chtěl titul už po první jízdě. V 17. kole se mu podařilo Sukupa předjet a do cíle už první místo udržel. Mohl slavit. Titul Mistra ČR ve třídě MX1 byl jeho. Druhá jízda tak již postrádala to největší napětí. Nicméně stále ještě mohl Romančík přeskočit Sukupa, ale to by Sukup nesměl vůbec dojet. Ale i to se může stát. Nicméně nestalo se. Druhou jízdu vyhrál Richier, následován Michkem, Sukupem a právě Romančíkem. Celkově tedy Michek, Richier a Sukup. V seriálu pak za Michkem Sukup a Romančík. Tím nám skončil šampionát jednotlivců a zbývala jen družstva.

 

 

MOTOKROS NÁRODU (MXoN) FRANCIE 2015

Jen týden po Vranově se jela ve francouzském Erneé družstva národů (MXoN). Družstvo České republiky vyrazilo ve složení Michek, Neugebauer a Romančík pod manažerským vedením Jiřího Čepeláka, který letos po závodě v Kramolíně ohlásil odchod do jezdeckého důchodu. Bohužel klukům se na velmi těžké trati nepodařilo projít do finálových jízd a celkově skončili na 22. místě. Pro úplnost dodáme, že zvítězili domácí Francouzi před týmem USA a Belgie.



7. HORNÍ ÚJEZD U LITOMYŠLE


Naše česká družstva se jela v Horním Újezdě. Zde se jel velký mistrák úplně poprvé a hned to byla dvojí premiéra. Ta druhá spočívala v tom, že se jelo v podstatě v protisměru. Co trať stojí, jezdilo se vždy po startu za lavicí doprava a nyní se jelo po startu pěkně doleva, přes cíl a pryč. A nutno říci, že to byla skvělá změna. Celé startovní pole se přežene hned po startu před diváky a je rozhodně na co se dívat. Družstev se na start postavilo 22. Dohromady s týmy jela i družstva Středisek motocyklového sportu. Kvalifikační závody nedopadly dobře pro družstva SMS Střední Čechy II. a SMS Jižní Čechy II. Skončila až na 21. a 22. místě a do odpoledních hlavních jízd nepostoupila. Horcí favorité samozřejmě byli, ale jak to dopadne, to si nikdo netroufal odhadovat. Byl tu Buksa / Ados KTM Team ve složení Martin Michek, Florent Richier a Sulivan Jaulin. Pak Osička – Pfeil MX Team s Filipem Neugebauerem, Thomasem Kjerem Olsenem a Arminasem Jasikonisem. A nesmíme zapomenout ani na Team Max 2 – KRTZ ve složení Tomáš Šimko, Jaromír Romančík a Marek Sukup. Koneckonců ani domácí Orion – RS Petrol Spencer Life Media SZA Racing s věčně mladým a usměvavým Petrem Bartošem, Martinem Krčem a Petrem Michalcem nebyl bez šancí si stoupnout na bednu. Kdo si po přečtení těchto řádků myslí, že přeci mít v týmu dva mistry znamená automaticky vítězství, ten se šeredně mýlí. Po první jízdě vedl Team Max 2 – KRTZ, druzí Osička – Pfeil MX Team a třetí byl Buksa / Ados KTM Team. Jízdu MX1 + MX2 vyhrál Romančík, následován Jaulinem a Neugebauerem. Druhá jízda MX2 + MX3 už naznačila více o tom, jak to nakonec dopadne. Vyhrál Jasikonis, v těsném závěsu za ním byl Richier a Szvoboda. Szvoboda ovšem nejel tentokráte za Buksa / Ados KTM Team, ale ti ho půjčili do týmu Orion - RS Petrol – Motosport Chýnov. Zde startoval spolu s Michalem Gregorem a nadějným Jonášem Nedvědem. Sice zde mluvíme o prvních třech, ale daleko více jsou někdy důležití ti, co jsou v hloubi pole a jedou za totéž družstvo. V každé jízdě jedou jen dva členové týmu, a tak se každý potká s každým. A tak po druhé jízdě už pořadí týmů vypadalo Osička – Pfeil MX Team, Team Max 2 – KRTZ a Buksa / Ados KTM Team. Třetí jízda MX1 + MX3 už nic nezměnila. Ač se Martin Michek snažil a dojel druhý, Florent Richier nedojel a možná právě tento škrtaný výsledek rozhodl, že skončil tým Buksa / Ados KTM Team až třetí. Na druhý Team Max 2 – KRTZ, ztráceli pouhé dva body. Jako mašina jel celou dobu Osička – Pfeil MX Team. Škrtali pouze jedno šesté místo. Celkově tak měli 12 „trestných“ bodů, o deset méně než druzí. Nejlepším týmem mezi SMS byli jezdci SMS Nepomuk, druzí pak SMS Pardubice I. a SMS Chomutov. Jako vložený se jel poslední závod juniorské třídy 85 ccm. Dominanci zde potvrdil a titul Mistra ČR získal Petr Polák. Druhý zde i v šampionátu pak protnul cílovou pásku Jirka Matějec. Třetí byl Milan Šturma, avšak v seriálu bral třetí místo nepřítomný René Hofer.

 

Tímto závodem skončil letošní seriál Buksa / Ados motokros 2015 Mezinárodní mistrovství České republiky. Nezbývá, než poděkovat generálnímu partnerovi panu Aleši Buksovi, všem dílčím partnerům, jezdcům, pořadatelům, divákům a všem, kteří se na úspěšné sezóně podíleli svojí prací či jen přítomností.


Promotérský tým Richarda Gironi

Foto: Radim Kubala, Jiří Šplíchal a Josef Vyšata
6. 11. 2015

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.