25.01.2016
Úvodní závod seriálu Mistrovství ČR „ORION – SHIVA KTM CUP 2016“ se podařilo uskutečnit v neděli 24. 1. 2016 na trati v Chotčinách členům Motosportu Chýnov v AČR ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči. V elitní kategorii MČR se více jak tisícovce spokojených diváků představilo celkem 16 dvojic. I když byla obleva, podařilo se odjet regulérní závody. Jezdci a hlavně pak jejich lyžaři si ale užili své.

Jízdu od jízdy se povrch trati měnil. Původní trať na bílém ujetém sněhu se postupně měnila na trať s povrchem ze sněhu i hlíny. Ale jezdci motoskijöringu jsou na takové dráhy zvyklí a musí se těžké trati přizpůsobit.

Kvalifikací prošli suverénně mistři ČR z roku 2013 Josef Mňuk s Filipem Langerem.
Ani v jedné ze svých 3 jízd nepoznali hořkost porážky a vyhráli tak kvalifikaci a získali zároveň ještě 3 bonusové body do tabulky seriálu. Na 2. pozici byli bratři Šrolerovénejúspěšnější jezdci celé motoskijöringové historie. Do roku 2015 nasbírali celkem 1 313 mistrovských bodů!! Pro letošní rok změnili značku motocyklu – na trati se objevili s dvoutaktní Betou 300. Loňští mistři Mohaupt s Hotovým se v kvalifikaci neustále zlepšovali (postupně 3., 2. a nakonec 1. místo). Na start finále tak nastupovali z 3. pozice.

Vzhledem k počtu jezdců se jelo i finále „B“. Poslední 2 postupová místa si poctivě vybojovali Roušavý s Marešem a nakonec i legendární Jan Zářecký, který jako jediný jezdec nevynechal žádný mistrovský závod. Chotčiny tak byli jeho 108. závodem v MČR!!!

Hned po startu finále „A“ se na čele usadili Josef Mňuk s Filipem Langerem. A i když se další jezdci snažili, na skvěle jedoucí jezdce Mňuk Racing Teamu neměli. Josef Mňuk s Filipem Langerem v Chotčinách vyhráli všechny své jízdy. Navázali tak na své vítězství na místní trati z roku 2013. Za nimi se dlouho drželi loňští mistři Mohaupt s Hotovým, po 2 kolech ale měli lehký pád a dostali se před ně bratři Šrolerové. Určitě překvapením bylo celkové 5. místo Vetešníka s Procházkou, kteří letos do MČR přešli z Orlického poháru 2015. Závod byl vypsán i pro třídu MX2, ale pro nedostatečný počet jezdců nebyl do MČR započítán. Pořadatel ale stejně odměnil nejlepší jezdce MX2, kterými byli domácí Matouš Matějů s Pavlem Černým.

Výsledky 1. MČR v motoskijöringu - Chotčiny, 24. 1. 2016:

1. Josef Mňuk – Filip Langer, Mňuk Racing Team z.s., Yamaha 450 4T, 8:56,66
2. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, SMK Klášterec nad Orlicí, Beta 300 2T, 9:06,58
3. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion Racing Team, Honda 450 4T, 9:13,24
4. Michal Roušavý – Lukáš Mareš, Orion Racing Team, Honda 450 4T, 9:24,25
5. Zdeněk Vetešník – Jaroslav Procházka, SMS Pardubice, Honda 250 2T, 9:27,89
6. Josef Švorc – Patrik Kříž, SMS Pardubice, KTM 450 4T, 10:15,64

V Chotčinách se jel ještě volný závod v motoskijöringu pro začínající a nelicenční jezdce. Do závodu nastoupilo 26 dvojic. Už od kvalifikačních jízd závod ovládli Kavka se Sabotou na loňském Šrolerově stroji a loni vítězové Orlického poháru. Za nimi jedoucí Jerie s Rumlem se snažili, ale na vítězství nedosáhli.

Podium neličenční jezdci Chotčiny, 24. 1. 2016:
1. Jiří Kavka – Pavel Sabota, Žamberk, Honda, 6:49,97
2. Martin Jerie – Roman Ruml, Jilemnice, Kawasaki, 6:51,24
3. Jurij Povopič – Radek Jirges, Hnátnice, KTM, 7:42,03

Podle kalendáře by se další závod měl jet příští sobotu 30. 1. 2016 v Letohradu.
Ale předpověď počasí není pro motoskijöring příliš optimistická. O uspořádání závodu se rozhodne v polovině týdne a budeme o tom včas informovat.