31.01.2016
Před čtvrtým závodem AMA SX se proslýchalo, že se má za žebřík vrátit James Stewart a Blake Baggett. Opravdu se postavili na start? Pokud ano, dojeli závod anebo v jeho průběhu odstoupili? A co třída 250? Najde konečně někdo recept na Coopera Webba a porazí ho? Christian Craig s ním v minulém závodě předvedl krásný souboj a dnes by ho chtěl dotáhnout do vítězného konce. Jak vše dopadlo? To se dozvíte v naší reportáži.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Minulý report jsem začínal seznamem pochroumaných či jinak indisponovaných jezdců. Teď tomu nebude jinak, protože této nepříjemné povinnosti se nedá vyhnout. Na seznam zraněných jezdců se přidal Dean Wilson, který má utržený křížový vaz v koleni. Pro Deana je to již několikáté zranění kolene a vezmeme-li v potaz, že už při minulém zranění chtěl končit s kariérou, vyvstávají reálné obavy, jestli ho ještě uvidíme na motorce. Ve třídě 250SX se na startu neobjevil Francouz Maxime Desprey, který minulý týden v Anaheimu utrpěl ošklivou zlomeninu stehenní kosti.

 

Naopak vrátil se nám James Stewart a s ním i jeho týmový kolega Blake Baggett! Také Trey Canard to nevzdal a po hodně nevydařeném A2, kde pád střídal pád, se v Oaklandu posadil na svoji Hondu s číslem 41 a šel do toho! Mimochodem, Trey si roztrhl ruku mezi prstními klouby a v Oaklandu závodil se stehy.

 

Minulý týden nám kluci ve třídě 250SX nabídli vynikající podívanou, lepší než v hlavní třídě 450SX. Podobné oživení tahle třída rozhodně potřebovala, a i když znovu vyhrál Webb, tak bylo na co koukat a očekávání fanoušků před tímto závodem trochu vzrostla. Dokázal tedy v Oaklandu někdo prolomit sérii vítězství Coopera Webba? Craig, Osborne, Savatgy, tihle tři jsou podle mě hlavními konkurenty pro „velkého zlého vlka“ Coopera Webba, hlavní star třídy 250SX West Coast. Před tímto závodem byly moje tipy Webb – Craig – Osborne.

 

Ve třídě 450SX to před sezónou vypadalo extrémně nabitě a při pohledu na startovní listinu vstávaly vlasy na hlavě. Realita je ale trochu jiná, Dungey jede profesorsky, přidal trošku na agresivitě a hle, zde je oranžový buldozer s číslem 1. Za očekáváním je Roczen a Tomac. Roczen nemá dobré starty a musí se probíjet dopředu, kdežto Tomac na mě působí nemastně, neslaně. Na Kawě se mi číslo 3 jednoduše nelíbí! Kdo ale každý závod čeří vody je Anderson, jak se mu asi dařilo tentokrát? A co malá senzace letošní sezony, Chad Reed? Udržel svoji konzistenci a objevil se znovu na pódiu? Co asi předvedl tento večer JS7? Těch otazníků je v této třídě pořád hodně a některé odpovědi poskytl závodní večer v Oaklandu! Moje tipy byly Dungey – Roczen – Reed.

 

Ještě pár slov k trati. V Oaklandu byla navezená měkká, lehce písčitá hlína, takže se daly očekávat koleje v zatáčkách a rozbité rolety. Ty byly ale docela krátké, takže nepředstavovaly výrazný dělicí prvek. Tím byl zrádný dračí hřbet, série několika stoupajících vln s dopadem pěkně daleko od poslední vlny a také rytmická sekce triple – triple – triple. V Oaklandu se poprvé v této sezóně konstruktéři odvážili postavit mostek, pro diváka zajímavé křížení trati a pro jezdce snad také.

 

 

Kvalifikace 250SX West Coast

V kvalifikacích se hodně mluvilo o Australanovi jménem Luke Clout. Ten zaskakuje v týmu MAD Racing/Dirt Candy Graphics/Yoshimura/Suzuki za zraněného Daniela Bakera a při jeho premiéře minulý týden se mu dařilo, když dojel na 14. místě v main eventu. To mu zajistilo rovnou dvouletý kontrakt! Jeho časy v první části kvalifikace skupiny B vypadaly velice slušně, bohužel měl ošklivý pád ve druhé části a na start se už nepostavil. Velká škoda! Štěstí, že smlouva je už podepsaná.

 

V hlavní skupině A opět úřadoval Webb a sebral si pro sebe první místo. Druhé místo obsadil Osborne a se třetím místem se spokojil Craig. Bramborovou pozici získal Savatgy a první pětku uzavřel nováček, o kterém jsem se zmiňoval už minulý týden, Colt Nichols. Favorité tedy potvrdili svoji pozici a když porovnám jejich časy se třídou 450SX, tak jsou velice podobné. To v minulých kolech nebývalo zvykem. Možná byly rytmické sekce v Oaklandu málo obtížné a daly se poskákat i na slabší motorce v optimálním rytmu?

 

Kvalifikace 450SX

Dungey to s obhajobou titulu myslí opravdu vážně. Jeho kořistí se stala i kvalifikace, kterou ovládl s malým náskokem před druhým Kenem Roczenem. Specialista na rychlá kola, Francouz Pourcel, bral tentokrát třetí místo, Anderson čtvrté a první pětku v kvalifikaci doplnil Reed.

 

Vím, že se opakuji, ale opět byly časy velice blízko u sebe a očekávání pro závod byla vysoká! V kvalifikaci nezazářil JS7 (6.), Tomac (8.) nebo Canard (10.), ale vytáhli se Musquin (7.) a Weimer (9.). Pourcel později opět potvrdil, že mu jdou pouze rychlá kola, závodní jízdy už mu moc nevoní.

 

Heat race 250SX West Coast

V první závodní jízdě závodního večera v Oaklandu nejlépe odlepil Smith na Hondě. Na záda mu ale dýchali Savatgy s Martinem. Osborne neměl dobrý start, ale nic nebylo ztraceno, jel pátý. Jenže si svoji situaci zkomplikoval, upadl a musel o přímý postup bojovat.

 

Mezitím se na čele sjeli první tři jezdci a proběhla krátká bitva, z níž jako poražený vyšel Smith. První místo musel předat Savatgymu a chvíli poté se vzdal i druhého místa ve prospěch rozjetého Martina. Mimochodem, od Martina to byl velmi dobrý výkon, od začátku sezony se mu moc nedařilo a v tomto závodě se konečně zdálo, že se našel. Za první trojkou proskočil cílem čtvrtý Alldredge a pátý dojel Peters.

 

Před startem druhého závodu jsme se dozvěděli, že Craig zřejmě dostal injekci sebevědomí. Po zkušenosti z minulého týdne totiž věří, že může Webba porazit. Po získání holeshotu to mohl hned dokázat, jenže to by musel Webb odlepit opět někde kolem desátého místa. To se ale nestalo, Cooper byl po startu třetí, ale během chvilky byl za Craigem. Nedal mu jedinou šanci, předjel a ujel. Tohle byl hodně dominantní výkon od Webba!

 

Na druhém místě se ztrátou 4,5 vteřiny Craig, třetí Nichols, čtvrtý Thompson a první pětku uzavřel Decotis. Craig to možná opravdu trošku přehnal se sebevědomím, ale počítá se finále, takže ještě bylo předčasné dělat závěry.

 

Heat race a semi 450SX

Stewart byl nejrychlejší na startu prvního heat race a za ním si to rozdávali Tomac s Alessim. Alessi si dokonce zkoušel vyskakovat na vedoucího Stewarta, ale James dokázal jeho útoky zkušeně odvrátit. Alessi se po pár kolech klasicky vyšťavil a začal se propadat. To umožnilo ET3 zaútočit na JS7 a převzít vedení. Zezadu se pomalu blížil Roczen, který měl neuvěřitelně těsný finiš se Stewartem, nicméně zůstal třetí.

 

Zezadu jel po dalším špatném startu Anderson. Se svým rivalem ze slabší třídy Seelym svedli bitvu o poslední přímé postupové místo. Bylo pěkné vidět, že se toho Seely nebál a dokázal s Andersonem bojovat. Nakonec ho po kontaktu poslal zpět na páté místo a vrátil tak Andersonovi dluhy i s úroky. Tohle byl pěkný závod!

 

Před startem druhého heat race jsme se dozvěděli, že se Trey Canard rozhodl nezávodit kvůli svým zraněním. Škoda! Trey je velký bojovník, doufejme, že ho uvidíme za týden.

 

Nicméně holeshot v druhé jízdě bere Dungey a ihned začíná všem ujíždět. Za ním odstartoval týmový kolega Alessiho Vince Friese a hned potom jel Marvin Musquin a Blake Baggett. Baggett bojoval s Marvinem, ale na jednom menším trojáku ze zatáčky byl krátký a šel přes řídítka k zemi. Nevypadalo to ale zase tak zle, takže Blake se postavil na start semifinále.

 

Na třetím až pátém místě se mezitím sjela zajímavá skupinka jezdců. Třetí jel Friese, za ním Peick a zezadu se dotáhl Reed. Peick zaútočil na Frieseho a po kontaktu v zatáčce ho posílá k zemi. Bylo to ale v mezích fair play, takže smůla pro Hondu s číslem 55, přímý postup byl na dosah! Dungey vyhrál tento heat race s obrovským náskokem 9,5 vteřiny! Druhý v klidu dojel jeho týmový kolega Musquin.

 

V semifinálových jízdách jsme viděli dva protipóly v podání jezdců Husqvarny. Zatímco Pourcel v první jízdě jen kroužil a vůbec nezávodil, tak Anderson ve druhém semi předvedl super rychlost a potvrdil pódiové ambice. Pourcel je hodně zvláštní jezdec, co říkáte?  Uvidíme, kdy bude schopný přenést svoji rychlost z kvalifikace i do závodních jízd. Nicméně po semifinále a následném LCQ, kde už si svoji účast zajistil i Pourcel po nervy drásajícím boji do posledního kola (smutný byl T. Hahn, který v LCQ dojel těsně pátý) nic nebránilo odstartování finálových jízd!

 

 

Main Event 250SX West Coast

Hned na úvod – tohle byl hodně divný závod! Ale pěkně popořadě. Holeshot Craig a za ním se srovnal Webb (nejlepší start v této sezóně) – Savatgy – Martin – Osborne. Všechno nasvědčovalo tomu, že budeme svědky pěkného závodu. Jenže pak se do problémů dostal Osborne a propadl se kamsi do druhé desítky. Na čele byl čtyři kola klid, pak to zase celkem hloupě zahodil Craig a Webb si vyrazil za svým dalším vítězstvím. Alespoň to tak vypadalo. Sympatické bylo, že mu dokázal slušně stíhat Savatgy.

 

Další smůla pro Geico Honda – na čtvrtém místě jel Smith, ale také padá! Čtvrtý byl Nichols. Martin na třetím místě – upadl! Po těchto machinacích se na čtvrtém místě objevil Craig. Tak teď už bude snad klid, ne? Nebude! Webbovi se zakouřilo z výfuku tři kola před koncem, motorka zastavila a nešla nastartovat! Savatgy si tak bere vedení a Nichols se hříčkou osudu dostává na, pro něj neuvěřitelné, druhé místo! Pořadí v cíli Savatgy – Nichols – Craig – Oldenburg – Osborne. Webb nakonec dokázal motorku nažhavit a projel cílem předposlední. Tímto výpadkem se ocitl na druhém místě v průběžném hodnocení, pouze dva body za vedoucím Savatgym. Boj o titul se zdramatizoval!

 

Výsledky třídy SX250 West z Oaklandu:
1. Joey Sa­vat­gy (KAW), 15 kol
2. Colt Ni­chols (YAM), +07.192
3. Chris­ti­an Craig (HON), +10.334
4. Mit­chell Ol­den­burg (KTM), +16.271
5. Zach Os­bor­ne (HUS), +23.404
6. Ky­le Pe­ters (HON), +24.368
7. Mi­cha­el Leib (YAM), +27.353
8. Ky­le Cun­ning­ham (SUZ), +36.788
9. Ja­mes De­co­tis (HON), +38.914
10. Co­le Thomp­son (KTM), +41.231

 



Třída SX250 West – průběžné pořadí šampionátu po 4. závodě:
1. Joey Sa­vat­gy (KAW), 78 bodů
2. Cooper Webb (YAM), 76
3. Zach Os­bor­ne (HUS), 73
4. Colt Ni­chols (YAM), 65
5. Chris­ti­an Craig (HON), 62
6. Jor­don Smith (HON), 61
7. Ja­mes De­co­tis (HON), 59
8. Ky­le Pe­ters (HON), 51
9. Mit­chell Ol­den­burg (KTM), 48
10. Ky­le Cun­ning­ham (SUZ), 41

 



Main Event 450SX

Po startu bylo pořadí Dungey – Musquin (!!!) – Stewart – Roczen – Seely. Špatně odlepil Tomac, který byl mimo první desítku, a také Anderson. Roczen na nic nečekal, rychle se zabydlel na třetím místě a za chvíli si došlápl i na Marvina. Dungey opět suverénní a nedal Kenovi šanci se vůbec přiblížit.

 

Po pár kolech bylo vidět, že JS7 nebyl opět ve své kůži. Postupně se propadal, až nakonec odstoupil ze závodu. Takže Seely se dostal na čtvrté místo, ale dohnal ho Reed. Během boje Seely – Reed se na dostřel přiblížil Anderson. Ten opět předvádí svůj goon style ala „vůbec tomu nevládnu, ale držím full gas“ a v takovém stylu předjel Reeda na páté místo. Hned potom obral Seelyho o čtvrtou příčku.

 

Reed se před Seelyho dostal chvíli po Andersonovi a páté místo uhájil až do konce. Pořadí v cíli bylo Dungey – Roczen – Musquin – Anderson – Reed. Pro Marvina určitě velký úspěch! Trošku jsem doufal, že se Ken rozjede natolik, aby dokázal zatopit Ryanovi. Tak snad příště! Zajímavě to vypadá v celkovém hodnocení. Dungey je jasně ve vedení, ale Reed a Anderson mají shodný počet bodů a čtvrtý Roczen je pouze dva body za nimi!

 

Mám trochu strach o Tomaca. Ten nepředvádí kdoví jaké výkony. Snad se ještě rozjede, stejně jako Marvin Musquin a udělá boj o pódium zajímavější. Pourcel toho opět moc nepředvedl. Kdo ale rozhodně potěšil, byl Weimer. První závod na nové motorce v novém týmu a hned osmé místo? To je slušný výsledek! Na závěr pro vás mám jednu nepotvrzenou zvěst. Josh Grant, který nesehnal angažmá pro tuto sezónu a prohání se v písečných dunách „just for fun“, se možná objeví už v příštím závodě na Kawasaki v barvách týmu Tedder, kde uvolnil místo Jake Weimer. Více budeme vědět v průběhu týdne!


Výsledky třídy SX450 z Oaklandu:
1. Ryan Dun­gey (KTM), 20 kol
2. Ken Roczen (SUZ), +03.131
3. Mar­vin Mus­quin (KTM), +14.271
4. Ja­son An­der­son (HUS), +19.627
5. Chad Reed (YAM), +22.898
6. Co­le See­ly (HON), +30.500
7. Eli To­mac (KAW), +38.511
8. Ja­cob Wei­mer (SUZ), +43.610
9. Jus­tin Bray­ton (KTM), +47.012
10. Wil­liam Hahn (KAW), +50.023

 


Třída SX450 – průběžné pořadí šampionátu po 4. závodě:
1. Ryan Dun­gey (KTM), 97 Punk­te
2. Ja­son An­der­son (HUS), 75
3. Chad Reed (YAM), 75
4. Ken Roczen (SUZ), 73
5. Co­le See­ly (HON), 70
6. Eli To­mac (KAW), 68
7. Mar­vin Mus­quin (KTM), 51
8. Jus­tin Bray­ton (KTM), 47
9. Ja­cob Wei­mer (KAW), 46
10. Da­vid Mill­saps (KTM), 45

 

 

Šampionát Monster Energy AMA SX 2016 pokračuje 5. závodem již v sobotu 6. 2. 2016 v Glendale.

 

 

Autor: Jiří Kružík
Zdroje: Vurbmoto.com, Racerxonline.com
31. 1. 2016
 

Oficiální web:

www.supercrossonline.com 

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.