09.04.2016
Po třídách EMX250 a 300 ccm, které zahájily svůj letošní seriál při třetím závodě MXGP v Holandsku, přišla ke slovu i nejsilnější třída EMX Open. Ta je tradičně středem zájmu našich jezdců, kteří v ní v posledních letech slavili výrazné úspěchy. A tak se na start úvodního závodu evropského mistrovství třídy Open ve slovinské Brežici (2. - 3. 4. 2016) postavili mezi šesticí českých jezdců i tři loni absolutně nejúspěšnější – mistr Evropy Martin Michek, Petr Bartoš a Petr Michalec. A protože špičkoví slovinští závodníci se rádi představí domácímu publiku, měli naši ty nejvybranější soupeře: jezdce mistrovství světa Tima Gajsera, Klemena Gerčara a také loňského mistra rakouských dvěstěpadesátek Aljošu Molnara.

Tim Gajser nenechal nikoho na pochybách o svých kvalitách a zvítězil v obou jízdách. Hned za ním se ale celkově umístil Martin Michek, který v první jízdě využil zaváhání Gerčara a skončil druhý. Ve druhé jízdě dojel s malým odstupem za oběma Slovinci třetí. Druhé místo je pro Michka dobrým východiskem pro obhajobu titulu, protože oba jezdci MXGP se závodů evropského šampionátu zúčastňují výjimečně. Klemen Gerčar skončil v Brežici celkově třetí, čtvrtý byl Aljoša Molnar a pak už další naši. Se shodným počtem bodů za čtvrtá a šestá místa Petr Bartoš a Petr Michalec! Sedmý byl další Slovinec Katanec, osmý Ondřej Brendl, devátý Chorvat Jaroš a první desítku uzavřel Jonáš Nedvěd. Čeští motokrosaři tak vykročili úspěšně do letošního evropského mistrovství své oblíbené třídy, které pokračuje už tento víkend druhým závodem v chorvatském Zaboku.

Součástí sportovního programu v Brežici byly i jízdy jihozápadní zóny evropského šampionátu juniorských tříd 65 a 85 ccm. Ve třídě 85 ccm jednoznačně dominoval mezi jezdci z Francie, Itálie, Španělska, Švýcarska, Rakouska a Slovinska tradiční účastník českého mistrovství čtrnáctiletý Rakušan Rene Hofer, který zvítězil v obou jízdách před domácím Maksem Mausserem. Na dalších místech skončili Italové Kristino a Capuzzo a Francouz Guyon. Rene Hofer patří v našem středoevropském regionu spolu se svým kolegou Marcelem Staufferem a našimi juniory Petrem Polákem a Danielem Stehlíkem k nadějím mladého evropského motokrosu.

Podrobné výsledky

Autor: Petr Starý

Rozhovor z Českobudějovického deníku

Martin Michek vstoupil do sezony stříbrem v závodě mistrovství Evropy

České Budějovice
– V letošní sezoně bude obhajovat titul mistra Evropy ve třídě OPEN a také titul mezinárodního mistra republiky v kubatuře MX1. Nejlepší současný český motokrosař Jihočech Martin Michek (28) vykročil za obhajobou těchto cílů pravou nohou. Na úvodním závodě evropského šampionátu obsadil druhé místo za mistrem světa domácím Timem Gajserem.

Zimní příprava proběhla podle vašich představ?

Zima byla v mém podání hodně podobná jako v předcházejících letech. Makal jsem především na fyzičce. Motorku jsem osedlal až v únoru. Snažil jsem se především připravit tělo po fyzické stránce na celoroční zátěž.

Kterým činnostem jste se při nabírání fyzičky nejvíce věnoval?

Byla to taková klasika. Posilovna, běhání, plavání, kolo. K tomu ale také některé nové dovednosti, které přicházejí do světa sportu. Snažil jsem se na kondici pracovat co nejvíce.