10.04.2016
Máme za sebou v pořadí 13. závod, ve kterém nebyla o překvapení nouze. Po hodně rozpačitém main eventu třídy 250SX přišla nervy drásající bitva o vítězství v královské třídě. Kdo vyhrál, se dozvíte v našem reportu a stejně tak to, komu upadly řídítka!

Třináctý podnik největší superkrosové show na světě se nesl ve znamení retro. Některé jezdce jsme tak mohli vidět v nezvyklých barvách motocyklů a oblečení. Nejvíc nezvykle asi působily žluté Yamahy. Je sice hezké zavzpomínat na staré časy, ale mnohem podstatnější bylo samotné dění na stadionu Lucas Oil! Třináctý podnik se odehrával zpátky na východním pobřeží, takže se nám zase změnili jezdci ve slabší třídě. Není v tom trochu guláš?

Velkým zklamáním bylo
oznámení Marvina Musquina, že kvůli zraněnému zápěstí nepojede tento závod. Marvin se začínal slušně rozjíždět a troufám si tvrdit, že měl i na přímé ohrožení svého týmové kolegy, dosud suverénního Ryana Dungeyho. Tento úkol tak opět připadnul na bedra Kena Roczena, který sice nepodává stabilní výkony, ovšem připsal si již tři vítězství. Po dvou výhrách má Jason Anderson a jednu výhru dokázal urvat Eli Tomac. To nezní zrovna jako „vyrovnané startovní pole“ nebo „vyhrát může kdokoliv“, co říkáte?

Lídrem třídy 250SX před tímto závodech byl Malcolm Stewart
, mladší brácha JS7. Náskok sedmi bodů zněl docela dobře, ale všichni víme, čeho jsou kluci Stewartovi schopni. Nečekaný pád a je po nadějích na titul. Druhý v bodovém hodnocení byl Jeremy Martin a třetí možná trochu překvapivě Aaron Plessinger. Já osobně titul přeji Stewartovi, ale tajně doufám v napínavou bitvu mezi ním a Jeremy Martinem. Chci pořádné drama až do cíle!

Kvalifikace 250SX East Coast

Mladý Stewart nenechal nikoho na pochybách a o svých kvalitách přesvědčil nejrychlejším časem 45.490. Téměř o tři desetiny byl druhý Jeremy Martin a už s velkou ztrátou skončil třetí Tyler Bowers s časem 46.846. Až čtvrté místo obsadil Martin Davalos, který ale od večerního programu bude nastupovat poznamenaný pádem v poslední části kvalifikace. Davalos se sice otřepal a jel dál, byl to ale slušný pád a pár modřin si určitě odnesl. Pátý skončil RJ Hampshire a až sedmý Aaron Plessinger.

Kvalifikace 450SX

Christophe Pourcel sice vynechával posledních pár závodů, to mu ale nic neubralo na rychlosti a mohl tak opět dokázat, kdo je letošním králem nečekaně rychlých kol. Kvalifikaci vyhrál s časem 45.587. Druhý s celkem velkou ztrátou skončil Dungey s časem 45.922 a jen těsně za ním byl Ken Roczen. S menšími odstupy doplnili první pětku Anderson a Canard. Hodně velké zklamání bylo až 22. místo Justina Barcii. Zřejmě ho postihl nějaký problém, který jsem nezaznamenal. Tohle rozhodně nebyla uspokojivá pozice pro číslo 51!

Heat Race 250SX East Coast

V prvním heat race se ze skrumáže po startu nejlépe propletl Jeremy Martin a svoje vedení si pojistil solidním náskokem, takže s přehledem vyhrál. O druhé místo se ale strhla pěkná bitva mezi Davalosem a McElrathem. Davalos se na druhé místo dostal ve druhém kole, avšak upadl, McElrath ho opět dojel a těsně před cílem mu předjetí vrátil! Cílem tihle dva proskočili s minimálním rozdílem. Čtvrtý byl po celý závod Frye a pátý dojel Bloss.

Druhý závod nejlépe odstartoval Alix, ale všichni rychlíci se přes něj rychle přesypali. Do vedení šel Plessinger, druhý Stewart, pak Bowers a Hampshire. Stewart se snažil vyvinout tlak na prvního Plessingera, ale ten jel velice sebejistě a hlavně bezchybně, takže svoje vedení uhájil a získal tak první heat race vítězství ve své kariéře! K zemi se ze čtvrtého místa odporoučel Hampshire, takže první pětka proskočila cílem ve složení Plessinger – Stewart – Bowers – Alix – Bisceglia.

Heat Race 450SX

Z neznámých důvodů nenastoupil James Stewart do večerního programu! Co se mu zase stalo?! Určitě se dozvíme později.

V heat race číslo jedna této třídy nejlépe odstartoval Justin Brayton, za ním se po pár zatáčkách seřadili Anderson – Alessi – Dungey – Reed. Brayton podlehl agresivní jízdě Andersona a posléze přenechal druhé místo Dungeymu. Reed se mezitím nějak zasekl na pomalejším tempu Alessiho a než ho stihl předjet, tak se před něj na čtvrté místo dostal Tomac. V tomto pořadí jezdci dojeli do cíle.

Ve druhé jízdě si holeshot připsal Bogle, za ním jel Roczen, Grant a Weimer. Roczen šel do vedení a ještě v prvním kole se na třetí místo před Granta dostal Canard. Pourcel na pátém místě šel přes řídítka k zemi! Z trati naštěstí odešel po svých, ale po úrazu krčních obratlů je tohle hodně nepříjemný pád. Pěknou bitvu sváděli Bogle a Canard. Trey byl úspěšnější a dostal se na druhé místo. V cíli tedy 94 – 41 – 19 – 33. Grant ke konci nevypadal zrovna uvolněně a za přímý postup byl určitě rád.

Main Event 250SX East Coast

Pozor varování – tohle byl zase jednou divný závod. Ale vezmete to pěkně od začátku. Takže holeshot bere Gannon  Audette, nováček v týmu ProCircuit Kawasaki. Na první místo se ale rychle protáhl Plessinger. Třetí jel Stewart, pak Rodriguez a Martin. Asi ve čtvrtém kole to vypadalo, že Audette pozbyl všechny svoje síly a začal hodně ztrácet. První si to stále neohroženě metl Plessinger, druhý už byl Stewart, třetí Martin, na čtvrté místo se propracoval Davalos a pátý Audette. Takhle to bylo několik kol, jezdci měli mezi sebou rozestupy a už to vypadalo, že půjde o nudnou záležitost.

Jenže z ničeho nic se zjevil záběr na Martina, jak pokulhává u své motorky, které zjevně upadly řídítka!? To je jako mechanik špatně utáhl? Nebo měl Martin takový pád, že urazil klemy? Režie nám žádný záběr nenabídla, takže se můžeme jen dohadovat. Jen malou chvilku potom šel k zemi Davalos při kontaktu s Biscegliou, kterého předjížděl o kolo! Tyhle zvraty katapultovaly na třetí místo nováčka Audetteho. Čtvrtý dokončil McElrath a pátý nakonec Davalos.

Nutno podotknout, že Audette se asi v půlce závodu sebral a začal zajíždět jedny z nejrychlejších časů na kolo! Takže třetí místo si určitě zasloužil. Vyzdvihnout také musím výkon Aarona Plessingera, který si připsal první SX vítězství v profesionální kariéře! Na oslavu si s druhým Stewartem vystřihli povedený brake dance.