22.04.2016
Minulý ročník klatovských soutěží byl významný v mnoha směrech. Rallye Šumava Klatovy zažila své padesáté pokračování, při ní i při souběžné Historic Vltava Rallye se navíc v plné kráse předvedla stoupající úroveň domácího rallysportu. Premiéru měla loni v Klatovech také Rallye Šumava Legend.
autaAuta

Zájem o ročník 2016 je nicméně ještě větší, což je patrné i ze seznamů přihlášených, zveřejněných na klubových stránkách www.pamk.cz.

Klatovy loni zažily velkou premiéru. Právě západočeské město si vybral tovární tým Škoda Motorsport pro první start své zbrusu nové zbraně, vozu Škoda Fabia R5. Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem tehdy také potvrdili roli největších favoritů, když na ně nestačil ani vítěz Rallye Monte Carlo 2011 Bryan Bouffier se spolujezdcem Gabinem Moreau, kteří jeli s vozem Citroën DS3 R5. Další z favoritů Václav Pech s Petrem Uhlem (Mini Cooper S2000) tehdy odstoupili kvůli technické závadě, ve velké bitvě o konečnou třetí příčku se tak v cíli nejvíce radovali Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou (Škoda Fabia S2000). Soutěž byla ale skvěle obsazená, nejen co se týče posádek se špičkovou technikou. Právě Rallye Šumava Klatovy 2015 byla totiž jakousi zatěžkávací zkouškou nového systému domácího soutěžáckého seriálu, ve němž byly mírně uvolněny technické i administrativní předpisy. Na start „Šumavy“ se díky tomu postavilo dvakrát tolik posádek než o rok dříve, ale protože veškeré bezpečnostní standardy zůstaly pochopitelně zachovány, měla soutěž dramatický, přesto víceméně bezproblémový průběh.

Také Historic Vltava Rallye 2015 měla kvalitnější jezdecké obsazení než o rok dříve. Mezi účastníky Mistrovství Evropy zvítězili systémem start – cíl Švédové Myrsell a Junttila, kteří tak obhájili prvenství z ročníku 2014. Neměli to ale vůbec lehké, jejich velkými soupeři byli zejména krajané Johnsen – Johnsenová a norská posádka Jensen – Pedersen. Všechny tyto dvojice závodily se silnými vozy Porsche 911 RS, až za „poršáky“ dojel do cíle Ford Escort maďarské posádky Wirtmann – Barna, která se po odstoupení Johnsenových mohla radovat z konečného třetího místa.

Klasifikaci domácího mistrovství na loňské „Vltavě“ v úvodu vedli Jiří Jirovec s Jiřím Šubrtem, kteří využívali síly vozu BMW M3. Ještě v průběhu první etapy převzali vládu nad soutěží Petr Hustý s Václavem Tesařem, ty ale záhy zklamala technika jejich Alfy Romeo. Do čela se poté opět vrátili Jirovec se Šubrtem, když pak ale druhý den nevydrželo nástrahy těžkých tratí ani jejich auto, využily šanci posádky slabších vozů „východní provenience“. Nejrychlejší v cíli byli nakonec Jan Krejča s Pavlem Šárkou (Škoda 130 LR), druzí dojeli domácí Václav Hostaš s Janem Valešem (Lada VFTS), čest „západní techniky“ zachraňovali třetí příčkou Tomáš Bělohradský s Pavlem Baštou (BMW 318 iS).

Všechny loni vítězné posádky byly už dlouho před konečným termínem přihlášeny i do ročníku letošního. Jeho uzávěrka přihlášek vyprší v neděli 17. 4. 2016 o půlnoci a při pohledu do průběžně se plnících startovních listin srdce fanoušků plesá. Navíc připočteme-li účastníky hostující Rallye Wiesbaden (jejíž soutěž pravidelnosti se v pátek v rámci jedné z rychlostních zkoušek též setká s klatovskými soutěžemi), dojdeme k neuvěřitelnému číslu. O posledním dubnovém víkendu bude totiž letos v okolí Klatov předvádět své umění a přesnost zřejmě přes 200 posádek sportovních vozů!