24.04.2016
Patnáctý závod americké SX série se odjel na Gillette stadionu ve městě Foxborough a přinesl nám velice těžkou a dlouhou trať. V našem reportu vás provedeme celým závodním dnem a dozvíte se, jestli se Kenovi Roczenovi konečně podařilo získat první místo a také jak se dopadla těsná situace v celkovém bodovém hodnocení slabší střídy. V článku najdete i odkazy na videozáznamy v HD kvalitě!

Pro všechny fanoušky, kteří si stěžovali, že tratě jsou příliš lehké a časy na kolo krátké, měli pořadatelé patnáctého kola AMA SX 2016 dobrou zprávu. Trať ve Foxborough rozhodně patřila k těm náročnějším. Hlavně rytmické sekce byly velice zrádné a pro jezdce nebylo vůbec jednoduché trefit optimální rytmus. To se samozřejmě projevilo i na časech, kdy ty nejrychlejší kola z celého dne šly jen těsně pod jednu minutu. Už asi tušíte, že takto náročná trať spolehlivě rozdělila startovní pole a mezi jezdci byly v cíli velké rozestupy.

Situace ve slabší třídě byla před tímto závodem docela napjatá, vždyť Malcolm Stewart vedl o pouhý jeden bod před Aaronem Plessingerem! V silnější třídě se nám konečně rozjel Ken Roczen a začal dosud suverénnímu Dungeymu pořádně zatápět. Před tímto závodem prohlašoval, že se cítí absolutně skvěle a chce konečně Dungeyho porazit. Jestli se mu to povedlo, zjistíte v naší reportáži.

Kvalifikace 250SX East Coast

S blátivou tratí se nejlépe vypořádal Jeremy Martin s časem 1:03.577. S velkou ztrátou zhruba 1,6 vteřiny byl druhý Malcolm Stewart a třetí byl Martin Davalos se ztrátou 0,9 vteřiny na Stewarta. Docela velké rozestupy, co říkáte? Ale trať do odpoledních závodů dostatečně vyschne, takže časy na kolo půjdou dramaticky dolů a samozřejmě se také trošku vyrovnají. Čtvrtý čas zajel Aaron Plessinger a do první pětky nejrychlejších časů se ještě vešel Tyler Bowers.

Kvalifikace 450SX

To časy v silnější třídě byly daleko více vyrovnané a hlavně podstatně rychlejší. Výkon motoru je na blátivé trati jednoduše znát. Nejrychlejší kolo patřilo KTM s číslem 1. Ryan Dungey zajel čas 1:01.793. S rozdílem dvou setin byl druhý Trey Canard a dalších pět setin ztrácel Ken Roczen. Trochu překvapivé, ale rozhodně potěšující bylo čtvrté místo Chada Reeda a také páté místo Cole Seelyho, který se vrací po zranění. Eli Tomac zajel až třináctý čas. Ovšem i zde platí, že odpolední závody se pojedou na daleko lepší trati a časy půjdou dolů.

Heat Race 250SX East Coast

Malcolm Stewart vyhrál první heat race stylem start-cíl. Žádný z jeho konkurentů ho po celou dobu závodu nedokázal vážněji ohrozit. Na druhém místě se celý závod držel Shane McElrath a třetí jel Alex Frye, kterého ale v posledním kole po parádní stíhací jízdě z desátého místa předjel Plessinger. Pátý dokončil Alix.

Ve druhém závodě sice nejlépe odstartoval Davalos, ale rozhodila ho první rytmická sekce a v zatáčce už se poroučel k zemi. Na první místo se tak dostal Bowers, který už před sebe nikoho nepustil. RJ Hampshire tuto rozjížďku odjezdil v poklidu na druhém místě. Nerychlejší muž kvalifikace neměl špatný start, ale zasekl se právě o padajícího Davalose a chvíli mu trvalo, než chytil správný rytmus. Martin nakonec závod dokončil na třetím místě, když předjel skvěle jedoucího Soubeyrase. Soubeyras si ale skvěle rozjetý závod pokazil chybami v posledních dvou kolech a propadl se až na desáté místo, což ho poslalo do LCQ, kde opět chyboval a do hlavního závodu nepostoupil. Čtvrté místo si po pádu vyjel Davalos a pátý byl Rodriguez.

Heat Race 450SX

Start první jízdy nejsilnější třídy se vůbec nepovedl Reedovi, který se v první zatáčce motal někde úplně na chvostu startovního pole. Na druhém konci, tedy na čele, jel Musquin, ale Anderson mu to rychle poslal před přední kolo a Marvina zbrzdil natolik, že jej předjel i Bogle. První dvojice už byla daná, ale na třetího Musquina si ještě vyšlápl Canard. První čtyři postupující máme, ostatní museli jít do semifinálové jízdy.

Ve druhém heat race si Ryan Dungey připsal svůj další holeshot, ale hned za ním jel nažhavený Roczen. Ken na nic nečekal, rychle se dostal na první místo a snažil se od Ryana odtrhnout. To se mu také povedlo a Roczen vyhrál tento závod před druhým Dungeyem. Třetí místo po celý závod uhájil Brayton a čtvrtý byl Tomac. Na čtvrtém místě se sice pár kol po startu pohyboval navrátilec Seely, ale kvůli vlastní chybě upadl a do hlavního závodu nakonec postoupil až z LCQ.

Main Event 250SX East Coast

Nejlépe odstartoval Dakota Alix, ale při souboji s McElrathem nemohl skočit troják a na posledním hrbu šel přes řídítka. McElratha záhy vystřídal ve vedení Stewart, třetí Bowers, čtvrtý Davalos. Špatný start měly obě tovární Yamahy, Martin byl po prvním kole na šestém místě a Plessinger až na devátém. Ve čtvrtém kole se na třetí místo dostal Davalos a na čtvrté postoupil Martin. Plessinger šestý.

Stewart začal vypadávat z rytmu, chybuje a první čtveřice se sjela dohromady! Davalos z těchto bojů vyšel jako vítěz a převzal vedení. Na druhé místo se posunul Martin. Stewartovi jako by došly síly, ale ještě výraznější propad časů na kolo zaznamenal McElrath. Na čtvrtého McElratha se dotáhl i pátý Plessinger a chvíli to vypadalo, že ho i přejede, ale k tomu nakonec nedošlo. Vyhrává Davalos, druhý Martin, třetí Stewart. V celkovém pořadí vede po tomto závodě Stewart o 5 bodů před Plessingerem. Třetí Martin ztrácí 14 bodů.

Main Event 450SX

Ryan Dungey opět získal holeshot a Ken Roczen ho znovu rychle předjel a začal mu lehce ujíždět. Zdálo se, že Dungey nechce moc riskovat a chce si v klidu dojet pro nějaké solidní body. Jeho klidná jízda se mu ale nevyplatila. Dojel ho totiž Tomac a hned se s ním pustil do souboje! Dungey se propadl na třetí místo a jeho časy na kolo se začínaly propadat, takže ho docvakl i čtvrtý Anderson. Netrvalo dlouho a Dungey jel na čtvrtém místě, což by bylo jeho nejhorší umístění v sezóně. Pět kol před koncem se ale přece jen dal trošku dohromady a předjetí Andersonovi vrátil, takže byl zpět na třetí místě.

Téměř celý závod odjezdil na pátém místě Trey Canard. Naopak Josh Grant se po velice slibném začátku propadl až na konečné jedenácté místo. Nějak zvlášť se nedařilo ani Reedovi, který dojel devátý. Před koncem série máme pouze dva závody a žádná velká překvapení už asi čekat nemůžeme. Jezdci se začínají naplno soustředit na start motokrosové série a AMA SX 2016 už berou jako uzavřenou kapitolu. Akorát Ken Roczen se probudil trochu pozdě a začal předvádět svoji rychlost až teď ke konci sezóny. Ovšem lepší pozdě, než nikdy!