01.05.2016
Ryan Dungey slaví titul, Malcolm Stewart se k tomu svému přiblížil, Ken Rozen potvrzuje svoji aktuální formu, efektní pády a jak se staví SX trať. To a mnohem více v naší reportáži z 16. podniku AMA SX!

Superkrosová sezóna se pomalu chýlí ke konci, titul v nejsilnější třídě po dnešním závodě s největší pravděpodobností poputuje k Ryanu Dungeymu, většina jezdců už pilně trénuje na motokrosech tratích a mohlo by se tedy zdát, že se vytratila ona jiskra zápalu boje. Jenže tohle je AMA SX, kde se může stát cokoliv a kdykoliv! Příkladem budiž Trey Canard a RJ Hampshire, kteří velice efektně vystoupili ze sedla svých motocyklů už při tréninku. Video z jejich pádu už proběhlo sociálními sítěmi, ale pro si je můžete prohlédnout třeba zde. Oba jezdci byly v pořádku a nastoupili do závodů!

Trať na MetLife stadionu nabízela rytmické sekce, které umožňovaly několik variant projetí a také zrádnou roletku v zatáčce, která sloužila spíše jako zpomalovací prvek. I tak ale byla trať poměrně krátká a nejrychlejší jezdci ji jezdili okolo 46 vteřin. Jinak šlo o vcelku standardní trať, která ctí náladu konce sezóny. Nikdo se přece nechce zranit. Koho by zajímalo, jak probíhá stavba tratě, může se podívat na následující časosběrné video, které zachycuje stavbu na Gillette stadionu z minulého kola ve Foxborough.

Kvalifikace 250SX East Coast

Jeremy Martin by se rád vrátil do boje o titul a svoji snahu podpořil i nejrychlejším časem v kvalifikaci, kdy o více než tři desetiny sekundy předjel Malcolma Stewarta a s časem 46.713 se jako jediný z jezdců na 250 dostal pod hranici 47 vteřin. Třetí místo obsadil Aaron Plessinger, čtvrtý Martin Davalos a pátý Shane McElrath. RJ Hampshire po pádu v tréninku zajel desátý nejrychlejší čas.

Kvalifikace 450SX

Marvin Musquin měl v posledních týdnech nějaké problémy, protože po slibných výsledcích, kdy bojoval o vítězství s týmovým kolegou Ryanem Dungeym najednou přišel útlum. V tomto závodě bychom ale opět mohli vidět starého známého Marvina, jelikož zajel nejrychlejší kvalifikační čas s hodnotou 45.868. Těsně druhý byl Eli Tomac a třetí lehce potlučený Trey Canard. Čtvrté místo bral Jason Anderson a až na pátém a šestém místě byly dva největší rivalové Ryan Dungey a Ken Roczen.

Heat Race 250SX East Coast

Malcol Stewart nejlépe zvládnul průjezd prvních dvou zatáček a usadil se na čele. Prvních pár kol se ho pokoušel stíhat Martin Davalos, ale marně. Malcolm si svoje vedení udržel až do cíle a přidal k tomu náskok okolo 2,5 vteřiny. Na třetím místě dojel mladý Alex Frye, který sice získal holeshot, ale hned potom chyboval, což ho stálo dvě místa. Na Stewarta v cíli ztrácel přes 12 vteřiny. Čtvrtý dojel Soubeyras a pátý Durham.

Podstatně zajímavější podívanou nabídnul druhý heat race této třídy. Nejlépe odstartoval McElrath, hned za ním jel Bowers a Martin. O první místo probíhaly krásné a tvrdé souboje. Kluci si pořadí několikrát prohodili, ale nakonec to byl Bowers, který převzal vedení. McElrath vzápětí chyboval v rytmické sekci a předjel ho i Martin s Plessingerem, který se propracoval ze sedmého na čtvrté místo. Souboj týmových kolegů od Yamahy! Plessinger zaútočil na Martina a je druhý. Poslední kolo do konce, poslední zatáčka a Plessinger se tvrdým předjetím dostává i před Bowerse! Parádní závod, doporučuji shlédnout. S větší ztrátou na první čtyřku dojel pátý Alix.

Heat Race 450SX

V prvním heat race nejlépe odstartoval Friese a hned za ním se hnal Bogle a Roczen. Z Roczenovi jízdy byla vidět dravost a touha po vítězství, takže netrvalo dlouho a předjel Frieseho a za pár chvil to v zatáčce trošku víc agresivně poslal i Boglovi. Friese upadl, takže se na třetí místo dostal Brayton, který za sebou držel nalepeného Seelyho a Tomaca. Tomac se sice moc snažil, ale na čtvrté, tedy přímé postupové místo, to nestačilo. Trošku překvapením bylo sedmé místo Jasona Andersona, který po špatném startu nebyl schopný najít správný rytmus.

Ryan Dungey nenechal nikoho na pochybách, kdože je králem letošní sezóny. Nejlépe odstartoval a vyhrál druhý heat race stylem start-cíl. Hodně pěknou jízdu předváděl Reed s Canardem, kteří se Dungeyho téměř po celý závod drželi na dostřel. Reed dlouho držel druhou pozici, ale ke konci závodu ho Canard přece jen udolal. Pěkné, čisté závodění. Čtvrtý dojel Weston Peick.

Main Event 250SX East Coast

Byl to Martin Davalos, který nejlépe zvládl úvodní zatáčky po startu a usadil se na čele startovního pole. Za ním jel Bowers, McElrath a Martin. Startovní manévr se moc nepodařil mladšímu Stewartovi, který se během prvního kola pohyboval okolo pátého místa. Ještě hůr na tom byl Plessinger, který byl až dvanáctý. Nicméně Stewart našel ten správný recept na tuto trať a rychle se začal probíjet dopředu. Už ve druhém kole byl na druhém místě a po rychlém předjížděcím manévru se dostal před Davalose na prví místo. O vítězi tedy bylo rozhodnuto už ve třetím kole, protože Stewart svým soupeřům nedal žádnou šanci na ohrožení jeho vedení.

Stejně tak Davalos jel vcelku neohroženě na druhém místě. Ještě před půlkou závodu ale začal ztrácet třetí Bowers, takže ho předjel Martin a po něm i McElrath. Plessinger opět předváděl krásnou stíhací jízdu a i díky Bowersově ztrátě rytmu se dokázal v jedenáctém kole dostat do TOP5. Tohle byl osmý závod této třídy a díky špatném startu Plessingera zvýšil Stewart svůj náskok na 14 bodů.

Před námi je poslední štace v Las Vegas, kde se představí nejlepší jezdci obou divizí třídy 250. Novinkou je, že i tento závod se bude započítávat do bodového hodnocení jednotlivých divizí!