03.05.2016
Světový superbikový šampionát 2016 zamířil o uplynulém víkendu do Itálie k pátému podniku sezony.
silniceSilnice

Okruh v Imole, který nese jméno Enza Ferrariho, zakladatele slavné automobilky a jeho syna Dina, měří 4 936 metrů. Do Itálie odcestovali i čeští závodníci Karel Abraham a Ondra Ježek. Český tým DRT Racing se pro závod v Imole domluvil s Ukrajincem Konstantinem Pisarevem, který startoval ve třídě Superstock 1000.

Po volných trenincích třídy Superstock 1000 neměl majitel českého týmu DRT Racing Viktor Dušek příliš důvodů k radosti. Jeho svěřenec ztrácel na špičku 8 vteřin. Do kvalifikace nastoupilo 38 jezdců. Hned v úvodu však havaroval Mercandelli a do dalších bojů se už nezapojil. Pole position si před domácím publikem vyjel Roberto Tamburini. V první řadě ho doplnili Leandro Mercado a Marco Faccani. Konstantin Pisarev startoval ze 35. pozice se ztrátou necelých šest vteřin na nejrychlejšího.

1. trenink - Superstock 1000
2 .trenink - Superstock 1000
Kvalifikace - Superstock 1000

Ve třídě Supersport ovládl volné tréninky Turek Kenan Sofuoglu. Český zástupce Ondřej Ježek má v Imole celkem slušnou bilanci. V minulých letech se mu na zdejším okruhu podařilo ve třídě Superstock 1000  zajet pole position a získal i pódiová umístění, včetně vítězství. V pátečních volných jízdách mu patřila desátá příčka. K desítce  nejrychlejších pilotů se po prvním Superpoli připojili Khairuddin a Baldolini. Také v rozhodujícím druhém Superpoli byl od začátku hodně rychlý Sofuoglu, ale v závěru se před něho dostal Jules Cluzel a připsal si tak další pole position. Třetí příčka na startu patřila Patricku Jacobsenovi. Ondra Ježek sice vylepšil čas, ale pozice na startu zůstala nezměněná.

1. trenink - Supersport
2 .trenink - Supersport
3. trenink - Supersport
superpole 1 - Supersport
superpole 2 - Supersport

V nejsilnější kubatuře Superbike byl po pátečních jízdách nejrychlejší Chaz Davies. Karel Abraham z týmu Milwaukee BMW figuroval na konci druhé desítky. O postup do závěrečného Superpole usilovali kromě Karla Abrahama i Xavi Forés, kterého však provázely technické problémy. Obě postupová místa nakonec vybojovali jezdci tovární Hondy Michael Van der Mark a Nicky Hayden. Druhé Superpole bylo poznamenáno těžkým pádem Francouze Guintoliho a následným vyvěšením červených vlajek. Kvalifikaci nejlépe zvládli oba piloti tovární Ducati. Chaz Davies pokořil svého týmového kolegu Giugliana téměř o půl vteřiny. Třetí pozici vybojoval loňský šampion Jonathan Rea. Karlu Abrahamovi patřilo 16. místo na startu.

1. trenink - Superbike
2. trenink - Superbike
3. trenink - Superbike
superpole 1 - Superbike
superpole 2 - Superbike

Start prvního závodu Superbiků byl odložen kvůli nehodě v zahřívacím kole. Pro závodníky Pétera Sebestyéna a Dominica Schmittera tak skončil závod předčasně. Na start se nepostavil Sylvain Guintoli, který utrpěl po sobotním pádu otřes mozku a zlomeninu levého kotníku. Český závodník se tak posunul o jednu příčku na startovním roštu. Nejlépe odstartoval vítěz kvalifikace Chaz Davies, kterého pronásledovaly obě Kawasaki. Jonathan Rea sice pomalu stahoval ztrátu na vedoucího závodníka, ale v polovině závodu chyboval a málem přišel o druhou příčku, kterou atakoval Tom Sykes. Karel Abraham se po celý závod pohyboval na hranici bodované pozice. První závod na domácí půdě italského výrobce Ducati pro sebe získal Chaz Davies, který pokořil své největší soupeře Jonathana Reu a Toma Sykese. Karel Abraham bohužel skončil v sobotním závodě na nebodovaném 16. místě.

1.závod Superbike

Po nedělních warm up přišel na řadu závod Supersportů. Brzy po startu šel do čela Kenan Sofuoglu a vydržel tam až do chvíle, kdy se jeho týmovému kolegovi Krummenacherovi zakouřilo z motocyklu, což mělo za následek nejprve pád jednoho ze závodníků a později i zastavení závodu. V restartovaném závodě se opět dostal do vedení Turek Sofuoglu, kterého pronásledovali Jacobsen a Cluzel. Francouz Jules Cluzel tlačil hodně na pilu. V závěru se ještě dostal před Jacobsena, ale na Sofuogla už bohužel nestačil. Turek tak získal další letošní prvenství. Ondřej Ježek odjel velmi dobrý závod, když projel cílem jako sedmý.

závod Supersport

Druhý závod Superbiků mělo stejný nádech jako první. Na čele se znovu usadila trojice britských pilotů v pořadí Davies, Rea a Sykes. Český pilot v barvách Milwaukee BMW skončil bohužel už v úvodních kolech a z Imoly tak odjíždí bez jediného bodu. Chaz Davies jel bezchybně a svou druhou jízdu dotáhl opět do vítězného konce. Druhou příčku udržel Jonathan Rea před svým stájovým kolegou Sykesem.

2. závod Superbike

Poslední víkendový závod litrových Stocků byl hodně napínavý. Vítěz kvalifikace se po startu propadl pořadím o několik pozic. Start se naopak povedl Leandru Mercadovi. Zezadu se na něho tlačili De Rosa a Faccani. Prvně jmenovaný převzal o několik kol později i vedení. Zkušený Argentinec však získal vedoucí pozici zpět a zvítězil před Kevinem Caliou a Raffaelem De Rosou. Jezdec českého týmu DRT Racing Konstantin Pisarev dokončil závod na posledním 32. místě.