30.05.2016
Světový šampionát v motokrosu MXGP se přestěhoval do Španělska, kde pokračoval v pořadí již devátým kolem. Místní trať nejlépe sedla Timu Gajserovi a ve slabší třídě opět nenašel přemožitele Jeffrey Herlings. Jak dopadli ostatní jezdci, včetně našich kluků v EMX125, si přečtěte v našem reportu a nezapomeňte kouknout na přiložené fotky a shrnující videa.

Seriál FIM MS v motokrosu si dal na dva týdny pauzu, takže jezdci měli chvíli času odpočinout si od závodního shonu. Příprava na tento závod byla důležitá hlavně pro jezdce královské třídy MXGP, vždyť bodové rozestupy na prvních třech místech se po minulém závodě zmenšily. Gajser vedl šampionát o 4 body před Febvrem, na kterého ztrácel Cairoli 21 bodů. Situace ve slabší třídě je podstatně méně napjatá, Herlings vládne této třídě tvrdou rukou a jediným mužem, kterému se podařilo dokončit rozjížďku před ním, je Dylan Ferrandis.

MX2

A byl to právě Dylan Ferrandis na jeho Kawasaki s číslem 4, kdo se ujal vedení v prvním závodě. Herlings byl ale hned za ním, za pár kol ho předjel a začal se vzdalovat. Na třetím místě jezdil většinu závodu Brian Bogers, ale překonal ho Jonass a také výborně jedoucí Benoit Paturel. Herlings proskočil cílem s náskokem přes 20 vteřin.

Ve druhé jízdě se Herlings opět rychle ujal vedení, ovšem tentokrát byl na druhém místě Paturel, který jel snad svůj životní závod, protože Herlings se mu nevzdálil tolik, jako v první jízdě Ferrandisovi. Ten měl v tomto závodě horší start a navíc ho potkal ještě pád v zatáčce při souboji s Tonkovem. Hodně ostrý souboj předvedli také Jonass a Seewer o třetí místo. Pořadí si několikrát prohodili a při zoufalém pokusu Seewera na poslední chvíli zachránit pódiové umístění došlo ke kontaktu a švýcarský jezdec se odporoučel k zemi. Na celou situaci si můžete podívat na následujícím videu. Velešťastný Paturel proskočil cílem zhruba 7 vteřin za Herlingsem.

Celkové výsledky třídy MX2:

1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 1-1 (50 bodů)

2. Benoit Paturel (FRA, YAM), 4-2 (40 bodů)

3. Pauls Jonass (LAT, KTM), 3-3 (40 bodů)

4. Dylan Ferrandis (FRA, KAW), 2-5 (38 bodů)

5. Aleksandr Tonkov (RUS, YAM), 6-6 (30 bodů)

6. Brian Bogers (NED, KTM), 5-8 (29 bodů)

7. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 11-4 (28 bodů)

8. Samuele Bernardini (ITA, TM), 10-7 (25 bodů)

9. Michele Cervellin (ITA, HON), 7-10 (25 bodů)

10. Max Anstie (GBR, HUS), 8-12 (22 bodů)

MXGP

V obou závodech královské třídy získal holeshot Max Nagl na Husqvarně a v obou případech ho rychle překonal Tim Gajser, tak by se dalo shrnout dění na špici. V prvním závodě se konečně trošku ukázal Clement Desalle, dojel třetí, což je jeho nejlepší výsledek v novém týmu. Snad je jeho zranění již plně doléčeno a Belgičan s přezdívkou MXpanda začne pravidelně promlouvat do bojů o stupně vítězů. Čtvrtý dojel navrátilec po vleklém zranění Gautier Paulin. Paulin dojel ke své velké radosti třetí ve druhé jízdě, což mu zajistilo i celkové třetí místo.

Smolný den měli oba pronásledovatelé Tima Gajsera. Romain Febvre upadl v kvalifikačním závodě a Cairoli mu navíc nechtěně přejel ruku. V nedělních závodech pak oba nemohli najít ten správný rytmus a mladý Slovinec se jim tak v celkovém bodovém hodnocení opět vzdálil. Nejhezčí podívaná ale byla na scruby Valentina Guiloda! Tomu sice přestup na 450 zatím nevychází podle představ, ale dle svých slov už začíná chytat potřebnou rychlost, kterou teď musí skloubit s výdrží a konzistencí.

Celkové výsledky třídy MXGP:

1. Tim Gajser (SLO, HON), 1-1 (50 bodů)

2. Maximilian Nagl (GER, HUS), 2-2 (44 bodů)

3. Gautier Paulin (FRA, HON), 4-3 (38 bodů)

4. Clement Desalle (BEL, KAW), 3-6 (35 bodů)

5. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 6-5 (31 bodů

6. Romain Febvre (FRA, YAM), 9-4 (30 bodů)

7. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 5-9 (28 bodů)

8. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 8-7 (27 bodů)

9. Valentin Guilod (SUI, YAM), 7-8 (27 bodů)

10. Shaun Simpson (GBR, KTM), 11-10 (21 bodů)

Průběžné pořadí třídy MXGP po 9. závodě (TOP5):

1. Tim Gajser (SLO, HON), 385 bodů

2. Romain Febvre (FRA, YAM), 361 bodů

3. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 338 bodů

4. Maximilian Nagl (GER, HUS), 317 bodů

5. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 295 bodů

Na shrnutí všech čtyřech jízd se můžete podívat v přiloženém videu.

EMX125

Stejně jako v Trentinu, i zde se jel další závod evropské série EMX125 s českými zástupci na startu. Nejžhavějším želízkem v ohni byl Kuba Terešák, pro kterého ale po slibném 12. místě v kvalifikaci skončilo jeho vystoupení v prvním závodě zlomeninou holenní kosti. Na jeho FB stránce se objevilo následující sdělení: „1. závod - po startu byl Kuba na skvělé 6. příčce, bohužel závod nedokončil. V zatáčce po startu špatně došlápl na zem a praskla mu holenní kost těsně pod kolenem. Bližší informace o Kubovi zdravotním stavu, budu průběžně sdílet.“. Držme tedy Kubovi palce! Druhý český zástupce byl Petr Polák, který dojel na 28. a 17. místě. Jeho 4 evropské body z druhé jízdy jsou pro něj jistě slušným úspěchem.

Světový šampionát pokračuje dalším závodem 5.6. ve Francii.

Připravil: Jiří Kružík
Zdroj FOTO: MXGP.com, Spainmx.com