07.06.2016
Viac ako dvesto pretekárov zo šestnástich európskych krajín bojovalo na maďarskom okruhu Pannoniaring o body v rámci druhého podujatia medzinárodného motocyklového šampionátu Alpe Adria a IMRC Cupu, ktorých organizátorom je slovenská motocyklová agentúra Slovakia Racing. Na pretekárov počas víkendu čakalo dvoje pretekov, po ktorých sa už začali rysovať aj kandidáti na víťazstvo v seriáli, no v niektorých triedach sa situácia ešte viac zamotala.

Preteky triedy  Moto3 ovládol víťaz z prvého podujatia na Slovakia Ringu. 14-ročný Oliver König si aj v Maďarsku po oba razy poradil so svojim krajanom, o rok starším Martinom Gbelcom, takže len na treťom stupienku pódia sa vystriedali dvaja pretekári, v sobotu ho obsadil Čech Petr Svoboda a v nedeľu Cameron Horsman z Anglicka.

Aj obom pretekom triedy 125 Sport Production dominoval víťaz zo Slovakia Ringu, Talian Danilo Digiorgio, rovnako druhé miesto si s istotou po oba dni zaistil český pretekár Radek Lamich. Zatiaľ čo v sobotu si tretiu priečku s náskokom prišiel Chorvát Denis Petric, v nedeľu o posledné miesto pódia bojovali slovenskí pretekári Peter Rauch a Adam Barus, pričom v cieli bol s minimálnym náskokom úspešnejší Rauch.

Trieda Superstock 600 priniesla skvelé súboje a o vyrovnanosti súperov svedčí skutočnosť, že po podujatí na Pannoniaringu je prvá štvorica jazdcov priebežného poradia len v päťbodovom rozstupe! V sobotu zvíťazil Alen Györfi z Maďarska s minimálnym náskokom pred svojim krajanom a obhajcom vlaňajšieho titulu šampióna Dávidom Juhászom, v nedeľu však Györfi preteky nedokončil, zvíťazil Poliak Patryk Kosiniak a druhé miesto si zopakoval Juhász. Dve tretie miesta vybojoval Rakúšan Jochen Rotter, ktorý sa tak dostal aj na čelo priebežného hodnotenia.

Preteky Supersportov spoznali na Pannoniaringu suveréna v poľskom pretekárovi Sebastianovi Zielinskom, ktorý sa dvojitým víťazstvom aj napriek neúčasti na prvom podujatí na Slovakia Ringu razom vyšvihol na tretie miesto priebežného poradia. Naďalej je na čele Čech Igor Kaláb, ktorý bol v sobotu na Pannoniaringu druhý a v nedeľu štvrtý. Darilo sa aj jeho krajanovi Michalovi Chalupovi, druhému jazdcovi priebežného hodnotenia, keď v Maďarsku obsadil tretie, resp. druhé miesto.

Najväčšími favoritmi pretekov triedy Superstock 1000 boli víťazi zo Slovakia Ringu, Čech Michal Prášek, obhajca vlaňajšieho titulu šampióna, a Slovák Jaroslav Černý. Práve Černý však počas prvých pretekov havaroval z prvého miesta, zranil sa a z dvoch víťazstiev sa tak v Maďarsku radoval práve Prášek, ktorý však v sobotu zvíťazil len s minimálnym náskokom pred Chorvátom Markom Višakom. V nedeľu mu pre zmenu na chrbát dýchal Poliak Marcin Walkowiak, ktorý sa prebojoval na druhé miesto priebežného poradia.

Už vo voľnom tréningu triedySuperbike havaroval v rýchlosti 200 km/h hlavný favorit a suverénny víťaz pretekov na Slovakia Ringu, Čech Lukáš Pešek. Bývalý úspešný jazdec svetového šampionátu síce vyviazol z pádu bez zranenia, no jeho motocykel bol doslova nepoužiteľný a keďže prevažná časť tímovej techniky smerovala v tom čase na druhé podujatie vytrvalostných majstrovstiev svetado portugalského Portimaa, nemohol Pešek vôbec nastúpiť na štart. Diváci tak prišli o strhujúce súboje, pretože bez účasti českého pretekára si celkom poľahky pre dve víťazstvá prišiel Poliak Pawel Szkopek, ktorý predtým na Slovakia Ringu chýbal pre účasť na podujatí Majstrovstiev sveta Superbikov. Po oboch pretekoch víťazného Szkopka na pódiu sprevádzali Rakúšan Julian Mayer a Bulhar Martin Choy, pričom Mayer sa posunul na čelo priebežného poradia pred Peška a Szkopka.

Už priebeh druhých pretekov ovplyvnilo nepriaznivé počasie, ktoré poznačilo aj preteky IMRC Cupu. V triede do 600 cm3 zvíťazil Poliak Jakub Bolek pred dvojicou slovenských pretekárov, Milanom Murgašom a Dušanom Kovaríkom. Preteky silnejšej triedy, nad 600 cm3, ovládla trojica poľských jazdcov v poradí Jarek Jakubowski, Rafal Lyko a Lukasz Mierzwinski.

Šampionát Alpe Adria, tentoraz bez IMRC Cupu, pokračuje už 17.-19. júna v chorvátskej Rijeke.