21.06.2016
Seriál MS v motokrosu se přesunul na Britské ostrovy na krásnou trať Matterley Basin. Závodní víkend třídy MXGP měl jediného krále, a to v podobě Tima Gajsera. Dvojité vítězství si připsal také Jeffrey Herlings, suverén třídy MX2. Tihle dva sice diktovali ve svých třídách, ale hlavní hvězdou byl Chad Reed, který zde startoval na divokou kartu. Třída EMX125 přinesla radost českému fanouškovi díky Petru Polákovi! Jak se dařilo jemu a dalším jezdcům, se dozvíte v našem reportu.

V sobotních kvalifikacích měl tvrdý pád Romain Fevbre, na video z jeho pádu se můžete podívat po kliknutí zde v naší videogalerii. Chvíli byl v bezvědomí a dokonce hrozilo poranění páteře, nakonec to odnesl „pouze“ otřesem mozku a lehčími zraněními. Romain po propuštění z nemocnice zvažoval, zda v neděli závodit, po konzultaci z lékařem a zástupci FIM se ale naprosto pochopitelně rozhodl nezávodit a dopřát si čas na zotavení. S největší pravděpodobností ho neuvidíme ani v dalším závodě v italské Mantově! Tim Gajser tak přišel o nejvážnějšího konkurenta a jeho úžasná cesta za světovým titulem třídy MXGP může směle pokračovat.

MX2

V sobotní části se zdálo, že něco není v pořádku s Jeffrey Herlingsem. Jeho časy rozhodně nepatřily mezi nejrychlejší a v kvalifikačním závodě dojel na pátém místě, více než 27 vteřin za prvním Maxem Anstiem. Všechny pochybnosti ale rozmetal druhý den v prvním závodě, kdy se rychle dostal do čela a zbytku startovního pole ujel. Druhý jezdil dlouhou dobu jeho týmový kolega Pauls Jonass, ale překonal ho Dylan Ferrandis. V posledním kole Jonass podlehl i Jeremy Seewerovi a dojel čtvrtý. Vynikající páté místo bral Conrad Mewse, nováček této třídy jezdící na Husqvarně.

Druhá jízda byla velmi podobná té první, co se dění na čele týče. Herlings získal holeshot a začal se vzdalovat. Dylan Ferrandis se rychle dostal před Jonasse na druhé místo, ale rychlosti Herlingse se nemohl rovnat. Jeremy Seewer opět ukazoval svoji bojovnost, ale hned, jak se mu podařilo dostat na třetí místo, tak efektně upadl a dojel pátý. Dostal se před něj totiž domácí jezdec Max Anstie.

V této třídě jsme měli i dva zástupce, které známe z našeho mistráku. Na start se postavil Jan Vondrášek a Slovák Richard Šikiňa. Kluci ostudu rozhodně neudělali, v první jízdě dojel Šikiňa na 26. místě a Honza Vondrášek na 32. místě. Druhá jízda byla o poznání lepší a kluci dojeli za sebou na 22. a 23. místě v pořadí Vondrášek – Šikiňa. V konkurenci 37 jezdců na startu jsou to pěkné výsledky!

Celkové výsledky třídy MX2 (TOP10):

1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 1-1 (50 bodů)

2. Dylan Ferrandis (FRA, KAW), 2-2 (44 bodů)

3. Pauls Jonass (LAT, KTM), 4-3 (38 bodů)

4. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 3-5 (36 bodů)

5. Max Anstie (GBR, HUS), 8-4 (31 bodů)

6. Aleksandr Tonkov (RUS, YAM), 7-6 (29 bodů)

7. Conrad Mewse (GBR, HUS), 5-9 (28 bodů)

8. Brian Bogers (NED, KTM), 10-7 (25 bodů)

9. Iker Larranaga Olano (ESP, KTM), 11-10 (21 bodů)

10. Tomas Covington (USA, HUS), 6-17 (19 bodů)

MXGP

Rus Evgeny Bobryshev vedl více než první půlku prvního závodu královské třídy, následován Valentinem Guilodem, který na této trati umí, Timem Gajserem a Antoniem Cairolim. Gajser se krůček po krůčku prokousával k vedoucí pozici, až udolal i vedoucího Bobrysheva. Ten posléze udělal chybu, byl příliš dlouhý na jednom skoku a udělal si výlet mezi několik přihlížejících diváků. Před něj se tak dostal Guilod s Cairolim. Tihle dva svedli v posledním kole pěknou bitvu a po chybě Guiloda se z druhého místa v cíli mohl radovat Cairoli. Pátý zajel Gautier Paulin.

Druhý závod nejlépe zahájil Max Nagl a Timu Gajserovi trvalo asi 7 kol, než se před něj dostal. Třetí pozici si celý závod držel Paulin, čtvrtý jel Clement Desalle a pátý Bobryshev. Start se nevydařil Cairolimu, který si navíc zhmoždil zápěstí, když špatně skočil obrovský čtverák proti kopci, takže jeho snažení mu vyneslo pouze desátou příčku. Další dravec z první jízdy, Valentin Guilod, měl také problémy, upadl a ze 17. místa se prokousal na konečné 7. místo v cíli. Toto úplně obrácené pořadí druhé jízdy vyústilo v celkem zajímavé celkové výsledky, když druhé místo bral Max Nagl, který byl v prvním závodě až sedmý. Třetí Paulin, Cairoli až šestý.

Australský veterán Chad Reed po celý víkend poutal pozornost fanoušků jako magnet, ale bylo velmi odvážné doufat v nějaký zázračný výsledek. Chadovi se v motokrosu za poslední roky moc nedařilo a při svém krátkém angažmá v seriálu MXGP mu šlo hlavně o to, aby si užil atmosféru mistrovství světa a pěkně si zazávodil. V prví jízdě dojel 14. a ve druhé po špatném startu 17. Jeho časy ale rozhodně nebyly zlé a jsem zvědavý, co předvede v Mantově! Dle svých slov si svoje vystoupení velice užil a k radosti všech potvrdil, že i příští rok s ním můžeme v několika závodech MXGP počítat!

Celkové výsledky třídy MXGP (TOP10):

1. Tim Gajser (SLO, HON), 1-1 (50 bodů)

2. Maximilian Nagl (GER, HUS), 7-2 (36 bodů)

3. Gautier Paulin (FRA, HON), 5-3 (36 bodů)

4. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 4-5 (34 bodů)

5. Valentin Guilod (SUI, YAM), 3-7 (34 bodů)

6. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 2-10 (33 bodů)

7. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 6-8 (28 bodů)

8. Jordi Tixier (FRA, KAW), 9-6 (27 bodů)

9. Clement Desalle (BEL, KAW), 17-4 (22 bodů)

10. Jose Butron (ESP, KTM), 13-9 (20 bodů)

Průběžné pořadí třídy MXGP po 11. závodě (TOP5):

1. Tim Gajser (SLO, HON), 482 bodů

2. Romain Febvre (FRA, YAM), 408 bodů

3. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 405 bodů

4. Maximilian Nagl (GER, HUS), 378 bodů

5. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 367 bodů

Na shrnutí všech čtyřech jízd se můžete podívat v přiloženém videu.

EMX125

Petr Polák, který díky podpoře ze strany Autoklubu ČR a týmu KTM Diga Junior Racing s tovární podporou závodí celý evropský šampionát této třídy, udělal v tomto závodě velkou radost českým fanouškům, když si vyjel 15 evropských bodů za 13. a 14. místo! Velká gratulace a přejeme, aby forma vydržela a nadále rostla.

Seriál MS MXGP pokračuje dalším závodem již o tomto víkendu v italské Mantově.

Připravil: Jiří Kružík
Zdroj FOTO: MXGP.com