15.09.2016
Pětice předních českých jezdců třídy MX1 byla ozdobou víkendového (10. - 11. 9. 2016) mezinárodního motokrosu v Kefermarktu, městečku nedaleko hornorakouského Freistadtu. Závod nazvaný Starcross byl sice bohatě dotován finančními odměnami za umístění, přesto jeho hvězdné mezinárodní obsazení zůstalo zřejmě trochu za očekáváním pořadatelů. Ti však mohli být spokojeni s výkony našich závodníků, kteří předvedli sport vysoké úrovně a ve všech třech jízdách hlavní třídy MX OPEN byli strůjci zajímavé motokrosové podívané, kterou diváci vděčně přijali.

Hlavní postavou sportovního odpoledne byl náš Martin Michek, který zde vyhrál už loni a ani letos nenašel přemožitele. Zvítězil s převahou ve všech třech odpoledních jízdách, které se jely na 20 minut a dvě kola a stal se tak i celkovým vítězem závodu. V první jízdě za ním skončili Petr Smítka a Rudolf Weschta, teprve čtvrtý byl nejlepší z domácích, zkušený Günter Schmidinger. Pátý byl Brit Steven Clarke, šestý Václav Kovář a sedmý Martin Finěk.

Günteru Schmidingerovi vyšla nejlépe druhá jízda, ve které udržel až do cíle druhou pozici před třetím Václavem Kovářem. Smítka, který se zdržel a Weschta, který doháněl ztrátu po špatném startu dojeli čtvrtý a pátý, šestý byl Clarke a sedmý Finěk. Za ním dojeli v obou jízdách Slovinec Aljoša Molnar a Ital Bertuzzo. Třetí jízda už patřila jen našim: opět vedl Martin Michek, sledován Petrem Smítkou a trojicí Weschta, Kovář a Finěk. Až šestý jel, už asi unavený, Günter Schmiidinger před Clarkem, Bertuzzou a Molnarem.

Celkovým vítězem hlavního závodu se tedy stal Martin Michek, druhý skončil Petr Smítka a třetí Rudolf Weschta – ve stejném pořadí jako před týdnem na českém mistráku ve Vranově. Čtvrtý byl domácí Günter Schmidinger, pátý Václav Kovář, šestý Brit Steven Clarke a sedmý Martin Finěk. Všichni naši jeli naplno a příjemnou finanční odměnu si za dobrou propagaci českého motokrosu jistě zasloužili.

Výsledky třídy MX OPEN:
1. Martin Michek , CZE - 75 b., 2. Petr Smítka, CZE, 62, 3. Rudolf Weschta, CZE, 56, 4. Günter Schmidinger, AUT, 55, 5. Václav Kovář, CZE, 53, 6. Steven Clarke, GBR, 45, 7. Martin Finěk, CZE, 44, 8. Aljoša Molnar, SLO, 38, 9. Pier Filippo Bertuzzo, ITA, 37, 10. Ladislav Červenka, CZE, 31.

Vedle třídy MX Open doplnily sportovní program odpoledne dvě jízdy juniorské třídy 85 ccm, kde byl tahákem pořadateli slibovaný start juniorského mistra Evropy a světa Rene Hofera. Rene ale jel ještě v sobotu závod našeho juniorského mistrovství v Nové Pace. Přesto nezklamal a po závodě se do Kefermarktu přesunul spolu s dalšími tradičními účastníky rakouského mistrovství, Maďary Kovácsem a Jakobem a domácím Oscarem Reichenpfaderem. Zde už na ně čekal další kolega a soupeř, Slovinec Maks Mausser. Všichni se pak podíleli na zajímavém průběhu obou jízd – Adam Kovacs rychlými starty, Rene Hofer perfektní jízdou na vítězství a Maks Mausser stíhačkami na Adama Kovacse. Ta druhá mu vyšla a tak díky „lepší druhé“ získal i celkové druhé místo.

Výsledky třídy 85 ccm:
1. Rene Hofer, AUT – 50 b., 2. Maks Mausser, SLO, 42, 3. Adam Zsolt Kovacs, HUN, 42, 4. Marvin Salzer, AUT, 34, 5. Kristof Jakob, HUN, 34, 6. Florian Dieminger, AUT, 29.

Dalším zajímavým doplňkem programu byly dvě krátké jízdy třídy Enduro – jakási erzeta, využívající částečně motokrosovou trať, z části vedená terénem mimo ni, zpestřená překážkami, připomínajícími trial.

A jak je to správné, byl drsný sport doplněn jemnou podívanou. Tři úhledné dívky s šerpami Miss Starcross asistovaly při vyhlašování výsledků. Třináctiletými mladými pány z osmdesátek byly sice chladně přehlíženy, ale dospělé mistry řídítek pohled na ně zjevně potěšil. A s potěšením z povedeného závodu a dobré reprezentace našeho sportu v zahraničí jsme taky opouštěli motokrosové závodiště v Kefermarktu.

Text a foto: Petr Starý