30.12.2016
Sezona 2016 mistrovství světa MotoGP je již minulostí. Pojďme si ještě připomenout ty, kteří skončili na podiovém umístění v celkovém pořadí.

Moto 3

Titul mistra světa získal Brad Binder ze San Marina, který hájil barvy týmu Red Bull KTM Ajo. Během sezony nasbíral úctyhodných 319 bodů. Dovedl zvítězit v 8 velkých cenách. Stříbrnou příčku získal 5x a na nejnižším stupínku skončil 2x. Celkem 6x se postavil na pole position.

Vicemistrem světa se stal Ital Enea Bastianini. V týmu Gresini Racing posbíral 177 bodů. Na nejvyšší stupínek vystoupal pouze jednou. Jedenkrát dojel na místě druhém a bronzový věnec si odvezl celkem 4x. Pole position mu patřilo celkem 3x.

Třetí příčku v celkovém hodnocení obsadil Jorge Navarro. Dvacetiletý Španěl vybojoval 150 bodů. Dvakrát se mu podařilo ve velkých cenách zvítězit. Také na druhou příčku vystoupal 2x. Podiová umístění završil jedním třetím místem. Nejrychlejší kolo v treninku se mu však zajet nepodařilo.

Moto 2

Titul mistra světa obhájil Francouz Johann Zarco. K zisku 276 bodů mu pomohlo sedm vítězství, dvě druhá místa a jednou se postavil na stupínek bronzový. Celkem 7x se postavil na pole position. V následující sezoně ho budeme vídat v kategorii MotoGP.

Titul vicemistra vybojoval Thomas Lüthi se ziskem 234 bodů. Sympatický Švýcar sedlá motocykl Kalex v týmu Garage Plus Interwetten. Pocit z vítězství si mohl vychutnat celkem 4x. Jedenkrát se postavil na druhý stupínek a stejným poměrem i na stupínek nejnižší. Zato celkem 3x si vyjel nejlepší pozici na startu.

Titul druhého vicemistra získal Španěl Alex Rins. Ve službách týmu Paginas Amarillas HP 40 získal 214 bodů. Během sezony vyjel dvě první místa. Třikrát vystoupal na příčku druhou a dvakrát se postavil na místo třetí. Jednou startoval z nejvýhodnější pozice na startu.

MotoGP

Svůj třetí titul mistra světa získal Marc Marquez. Motocykl Honda v barvách koncernu Repsol sedlá již čtvrtou sezonu. v té poslední získal 298 bodů. Z 18 závodů chyběl na podiu pouze 6x. Na nejvyšší stupínek vystoupal celkem 5x. Stříbrnou příčku obsadil 4x a pohár za třetí místo získal 3x. Nejrychlejší treninkové kolo zajel celkem 7x.

Devítinásobný mistr světa Valentino Rossi skončil v celkovém pořadí na druhém místě se ziskem 249 bodů. Dvakrát užíval pocit vítězství, 6x se postavil na druhou pozici a 2x si odnesl pohár za třetí místo. Celkem 3x mu patřilo pole position. Pro Rossiho to byla už 21. sezona v mistrovství světa.

Třetí pozici v celkovém pořadí vybojoval Španěl Jorge Lorenzo se ziskem 233 bodů. Lorenzo dokázal zvítězit ve čtyřech velkých cenách. Třikrát si odnesl pohár za druhé místo a stejný počet pohárů získal i za třetí místo. Nejlepší pozice na startu mu patřila celkem 4x. Po letech strávených u Yamahy budeme v příští sezoně  vídat Lorenza v sedle konkurenční Ducati.

Text: Miloš Rejman