18.01.2017
V první části rozhovoru s Pavlem "Kejmim" Kejmarem došlo mj. také na nějaký ten lifestyle. Druhá část se věnuje více závodům samotným. Koho považuje Pavel za největšího soupeře, kam se v sezóně 2017 chystá, jaké je srovnání nákladů motokros versus supermoto... atd. Pokud vás povídání Kejmiho minule zaujalo, nezklame ani pokračování. Neotálejte a pusťte se do čtení.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

1. část rozhovoru:
http://www.motolevel.com/clanek-7783-necekane-otevreny-rozhovor-s-pavlem-kejmarem-1-cast


Pojďme zpět k závodům. Blíží se sezóna 2017, a tak není od věci prozradit, jaké supermoto série máš v plánu.
V plánu mám jet celý UEM šampionát, bohužel už jen dva světy a tréninkově opět MMČR, fenomén Mettet a supermoto národů. Promotér je pravá ruka pana Luonga a tomu já nefandím.

Určitě si v hlavě definuješ jen ty nejvyšší cíle, avšak jaké jsou ty reálné?
Vím, že moje reálné cíle jsou všechny závody vyhrát. Pořád je potřeba mít na paměti, že jsou to závody a v nich není nikdy rozhodnuto, dokud neprojedete cílem. Letos budu mít poprvé k dispozici tovární motocykl a tým, který za mnou bude stát v čele s mým tátou v roli mechanika, který mě zná nejlépe. Mám vše, a proto bych rád tyto cíle naplnil, protože mám prostě rád výzvy.
 

Kdo jsou v současné době Tvoji největší soupeři?
V loňském roce jsme jezdili skoro úplně stejně s mistrem světa Francouzem Chareyrem, Němcem Schmidtem a Rakušanem Hollbacherem. Zbytek startovního pole trochu časově pokulhával. Takže tito tři jsou mými největšími soupeři. Samozřejmě na dva závody mistrovství světa, co se mají jet ve Španělsku a Kolumbii, může dorazit ex mistr světa Hermunen a další. A tato jména poletí pořád strašnou palici, takže rychlých soupeřů je dost.
 



Často je možné slýchat kritiky (hlavně ty u obrazovek, kteří těch motohodin v životě zrovna moc nenakroutili), kterak se opírají do titulů z disciplín, kde není zrovna velká konkurence. Ano, mám na mysli třeba ME, kde sbírají tituly a nejvyšší umístění také naši čeští hoši. Nikdo však nebere v potaz, že zjednodušeně řečeno právě jejich úspěchy jsou zásadní kvůli "tabulkovému" zařazení motokrosu do listiny, která je výchozí pro přisypávání financí do motoristického sportu celkově. Neštve Tě to někdy, že se do Tebe někdo naveze, že vás tam jezdí pět a půl? Tohle by se dalo především vztáhnout na český supermoto seriál.
Neštve, protože lidí, kteří takto kritizují je a bude vždycky víc než těch, kteří vás skutečně podpoří. Češi jsou prostě závistivci. Ale vím, na co narážíš a zkusím uvést jeden příklad, který doufám neurazí.
 

Letošního vicemistra Evropy SM Milana Sitnianského znám a občas s ním trénuji motokros. A víte jak? Vjedeme na trať stejně (Chlístov) a za cca dvacet minut mu dám kolo a oba toho máme tak akorát dost. OK, je tam výkonnostní rozdíl, já na MX vyrostl a mám hafo hodin oproti Milanovi, ale třeba na 1 000 % vím, že by ho ty ostré legendy MX, co mají proti SM nejvíc keců, ani do roka nepředjeli na SM trati na motárdu. Je to totiž úplně něco jiného a jen primitivové řeknou, že je to jednoduché.
 

Když se ohlédnu ještě za Mettetem, tak tam se mnou jel Van Horebeek (vicemistr světa MXGP) a já mu dal v závodě na 30 minut + 2 kola kolo a půl. Když se pojede v Lommelu, tak dá samozřejmě on za stejný časový úsek minimálně dvě kola mně a je to tak v pořádku.


V roce 2013 jsem zkusil po tříleté pauze motokrosový závod v Kramolíně premiérově na čtyřistapadesátce a v kvalifikaci jsem skončil na 5. místě. Myslím, že rychlost jsem nějak extra neztratil. Několikrát jsem nabízel svým vrstevníkům, že jim půjčím výstroj a motorku na trénink. Jmenovat můžu třeba Filipa Neugebauera, Františka Smolu, Jaromíra Romančíka nebo Michala Bártu. Myslíte, že to někdo zkusil? Ne. Ale tito kluci zrovna nejsou z řad těch, kteří vykřikují, jak je supermoto jednoduché a myslím, že nikdy nebudou, protože všichni dobře vědí, že každá disciplína má něco... Už chápete, proč na tu nabídku nekývli? Ale jinak, hoši, moje nabídka pořád platí :-).
 


 

Takže Tě nikdy nenapadne, jaké by to bylo, kdyby ses přece jen dá věnoval motokrosu a nepřesedlal jsi na supermoto speciál?
Samozřejmě napadne. Kdybych nezačal supermoto, jel bych UEM šampionát, který jezdí pravidelně třeba Petr Bartoš.
 

O kolik na trénink/závod vyjde supermoto dráž než klasický motokros?
Tak tohle je klasická MX otázka... Na krajské úrovni je SM závod levnější než krajský MX přebor. Gumy vám vydrží, když netaháte v S1 do TOP5 v pohodě celá sada na víkend. Zbytek ušetříte, protože se jede v čistotě (ložiska, řetězovka, brzdy).
 

Při každém rozhovoru s profi sportovcem mi proletí hlavou, jak se asi cítíte, když se třeba někdo jen zmíní o konci kariéry v souvislosti s možným zraněním, nebo třeba taky situací, kdy ještě nemáš podepsané smlouvy na další závodní rok. Jak vnímáš tyto momenty Ty sám?
Moje heslo už zaznělo: "Vysrat se na to můžeš vždycky." Proto cením lidi jako jsou Zdeněk Velký, Mirek Kučírek nebo Martin Žerava. Ale samozřejmě nic nejde dělat věčně.

Momenty, kdy jsem neměl tým a smlouvu na rok, jsem zažil na vlastní kůži několikrát a řeknu vám, že v hlavě toho máte tolik, že nevíte, co dříve vytáhnout a řešit. Každopádně si musíte poradit a ještě víc makat. Když to nezabere, pořád se do toho znovu a znovu pouštět...
 


Pomáhá Ti třeba nějaký mentální kouč, nebo máš dejme tomu i psychologa? A teď nemyslím jen ve vztahu k případné nedořešené další sezóně.
Ano, jak už jsem zmínil, mám psycholožku, která má už pár let velký podíl na mé úspěšné kariéře. Jsem moc rád, že mě otec dokopal, abych za ní začal docházet, sotva jsem dostal řidičák.
 

A teď poměrně drsná otázka. Když se dozvíš o skonu některého z motoristických závodníků, jak to zamává s Tvojí psychikou?
Všichni víme, že se "to" může stát kdykoli a komukoli. Musím říct, že rok od roku jsme my sportovci větší blázni a nesmíme se dopustit sebemenší fatální chybičky. Proto je strašně důležitá příprava, a to nejen fyzická. Samozřejmě, že jakákoli taková zpráva s mojí psychikou hodně zamává!

I když si říkáš, že následující dotaz je možná mimo a je na něj příliš brzy. Pojďme si trošku zavěštit. Jak to máš s představou vlastní budoucnosti poté, co pověsíš kombinézu na věšák a odejdeš skutečně do závodního důchodu?
Chci se věnovat mládeži. Chci předat SM dál a chci supermotu pomáhat, jak jen to půjde. Trénuji společně s Honzou Zemanem v Supermoto Academy a hodně mě naplňuje, že můžu své zkušenosti a um předávat dál. Když vše vysvětluji vlastními slovy, děti i dospělí si vše přeberou a pomůže jim to tak, že i já vidím pokrok, je to pro mě zadostiučinění. Více o naší Supermoto Academy najdete na www.supermotoacademy.cz. V budoucnu bych měl rád třeba menší tým a rád bych vychoval někoho, kdo bude mnohem lepší než já.
 


Okay, takže jsem tedy fanoušek motoristického sportu a chtěl bych začít se supermotem. Na co se mám připravit? Dej mi expresní návod.

Máš krosku? Pak koupíš kola a přední brzdu a jdeš jezdit. Potom uvidíš, že jednoduché, jak to vypadá na videu, to není. A dát motorku do driftíku, ti bude taky pár hodin trvat. Hlavní je, že Tě to musí bavit a dobrým argumentem je, že jde o bezpečnější sport v porovnání s motokrosem.

Co činí ze sportu drogu a proč i ta občasná bolest s ním spojená zkrátka stojí za to?
Například po maximálně dvou týdnech, kdy nejezdím, mám takový absťák, že jsem schopný rozebrat motorku do šroubku a zase ji složit, jen abych byl s ní a pečoval o ni. V rodině mi říkají, že jsem nemocný. Já si to ale vykládám tak, že jde jen o obrovský chtíč něco umět a dokázat svému vlastnímu já.


Jak jsi na tom se sociálními sítěmi, kde Tě můžeme sledovat?

S manažerem se snažíme hojně aktualizovat Facebook. Instagram je spíš pohledem do mého soukromí, které ne každý musí pochopit.

FB – Kejmi 71
IG - @kejmi71
 


Docela často nám na Instagramu prozpěvuješ, že by nějaký skrytý talent či neproměněná touha?

Okoukal jsem to od Filipa Neugebauera a nedávno jsem si všiml, že se k nám přidal i Petr Smítka, takže se zase budu muset po delší odmlce taky znovu připojit :-).


Co chceš závěrem tohoto rozhovoru dodat? Motivuj nové jezdce, děkuj sponzorům a partnerům, jak je libo...

Tak zaprvé chci moc poděkovat za rozhovor Motolevel.com.
 

Novým jezdcům bych chtěl hlavně vzkázat, že pokud je ježdění baví, ať si jdou dál za svým... Protože když se na všechno budou chtít vykašlat, možná se stačí stimulovat větou, že se na to vykašle jen zbabělec, ale oni NE!
 

Ohromné díky patří mým sponzorům a partnerům v roce 2017. Jmenovitě:
Degasoline motorsport team, TM racing, Dirtbike.cz, ACČR - Jan Šťovíček, Avej vending, Brisk, Bridgestone, LS2 helmets, Faba wheels, MBW, SMA, EXD design a airbrush, Středočeskému kraji, Gaerne, 3F, ČZ Chains, Sharon Exhaust System, Multi Air Filters, Ševčík design, SMC, Autoklubu Karosa Vysoké Mýto, Autodromu Sosnová, Kartarena.eu, Vibram, Sulkar, 101 Underground Riders, 5five Gloves, Delta braking, Městu Roztoky, Tiskdo1000.cz, odhazovačky SV34.
 

Další poděkování letí mojí přítelkyni a rodině, protože mi neustále pomáhají a bez nich bych svůj závodnický život nedával. A mega díky patří mému tátovi – mechanikovi v jedné osobě!


Všem vám přeji v roce 2017 hlavně zdraví, které máme jen jedno. Zbytek přijde!
 


Děkujeme za pořádně otevřené interview, Kejmi! A přeji za celou Motolevel.com partu všechno jen to nejlepší na trati i v životě!


Připravila:
 Lucie Havlíčková (luh) ve spolupráci s Kejmim
Foto: archiv Pavla Kejmara
18. 1. 2017   

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.