08.02.2017
Skvělý víkend pro český freestyle motokros! Libor Podmol si ze dvou závodů mistrovství světa v Berlíně přivezl první a druhou příčku. V neděli jeho bezchybnou jízdu nepřekonal ani Španěl Maikel Melero, který se z triumfu radoval v sobotu. Po zaváhání při závěrečném triku bral úřadující šampion v neděli až třetí místo. Druhý skončil jeho krajan Dany Torres. Na čtvrtém místě byl další český reprezentant Petr Pilát. Filipu Podmolovi se nepovedlo probojovat z kvalifikace do finálových jízd.

Podmol navázal na výkon ze sobotního večera, ve kterém předvedl dva bodyvarialy. Také v neděli na nejtěžší triky, při kterých freestyle motokrosaři provedou otočku nad letící motorkou,  český závodník nejvíce sázel. „Podařilo se mi je ale dát technicky mnohem čistěji, což bylo rozhodující,“ tvrdil Podmol, který v sobotu skončil o čtyři body na druhém místě. Někteří rozhodčí ho však dali na první místo. „Má sobotní jízda byla šílenější, Melero zase předvedl čistý Flair. Kdyby se to bralo na emoce, první místo by bylo moje. Bohužel rozhodčí mají rádi čistotu triků a emoce ne. Jsou to roboti,“ usmál se Podmol, který byl však s druhým místem spokojený. V neděli měl však jiné plány…

VIDEO – Finálová jízda Libora Podmola:

Mistr světa z roku 2010 zařadil do své jízdy skok z quarter pipe rampy. „Navíc se mi povedlo všechno provést perfektně, čímž jsem na Španěla Melera vytvořil velký tlak. Možná i z toho důvodu při posledním triku chyboval, nenajel do něj včas,“ popisoval Podmol, který v celkovém pořadí ztrácí po třech závodech na Melera pouhé dva body.

Překonal pocit otrávenosti

Podmol je jediný freestyle motokrosař, který dokázal trojnásobného mistra světa v posledních dvou sezonách porazit. Společně jsou teď největšími favority. „Po skvělém víkendu v Berlíně jsem všem ukázal, že to s útokem na titul myslím vážně,“ dodal loňský vítěz prestižních X-Games. V úvodním letošním závodě ve švýcarské Basileji se však Podmol trápil. Stejně jako vloni v Rize, kde si zlomil klíční kost, provedl chybu při závěrečném triku. „Bylo hodně důležité, že jsem tuhle zbrklost před závody v Berlíně odstranil. Zaměřil jsem se na to během tréninků ve Španělsku. Vše jsem také konzultoval s mým mentorem – doktorem Rulcem,“ řekl Podmol.

Do seriálu mistrovství světa se po odmlce vrátil Dany Torres, vítěz Red Bull X-Fighters. V Berlíně se divákům představil druhým a třetím místem. „Bavil jsem se s ním a chtěl by se zúčastňovat dalších závodů. Překvapilo ho, že byl tak vysoko,“ dodal Podmol, jehož bratr Filip předvedl v Berlíně rovněž bodyvarial. Na finálovou účast to však nestačilo.

Další závod mistrovství světa se koná 25. března v polském Krakově.

Mistrovství světa ve freestyle motokrosu, Berlín:
1. závod:
1. Maikel Melero (Šp.) 449 bodů, 2. Libor Podmol (ČR) 445, 3. Dany Torres (Šp.) 341, 4. Pat Bowden 328 (Austr.) 328, 5. Marc Pinyol (Šp.) 307, 6. Ryan Brown (Austr.) 296.

2. závod: 1. Libor Podmol (ČR) 433, 2. Dany Torres (Šp.) 418, 3. Maikel Melero (Šp.) 401, 4. Petr Pilát (ČR) 401, 5. Pat Bowden (Austr.) 370, 6. Leonardo Fini (It.) 350.

Celkové pořadí: Maikel Melero 40, 2. Libor Podmol 38, 3. Dany Torres 34, 4. Petr Pilát 32…

Text: Jiří Uhlíř