12.02.2017
V šestém závodě šampionátu Monster Energy AMA SX 2017 zvítězil Marvin Musquin před Colem Seelym a Jasonem Andersonem. Ryan Dungey byl po špatném startu až čtvrtý. Tento závod byl ovšem totální bizarnost, která začala už třídou 250SX! Tam po nepochopitelném odstoupení vedoucího Shane McElratha vyhrál Justin Hill. Podrobnosti včetně video záznamů najdete v reportáži!

Trať v Arlingtonu byla jednou z těch kratších a rozdíly mezi jezdci na ní byly minimální. Vždyť v kvalifikaci třídy 450SX se do jedné vteřiny vešlo prvních 9 borců a další nebyli daleko! Za zmínku také stojí heat race číslo 2 třídy 450SX, kde měli poměrně komickou kolizi Malcolm Stewart a Jason Anderson. Koukněte na video:

250SX West Coast Main Event

Shane McElrath bral holeshot, za ním Hill, Forkner a Decotis. Naopak hrozný start předvedli Plessinger, J. Martin i Davalos. Čelo závodu se lehce potrhalo, jezdci si mezi sebou vytvořili menší rozestupy a zdálo se, že tento závod žádné pěkné závodění nenabídne. Omyl! Aaron Plessinger předváděl další skvělou stíhací jízdu, kdy se z 12. místa po prvním kole protloukl až na 4. místo! Kamera se zcela po právu soustředila na něj, vždyť patřil k nejrychlejším jezdcům na trati. Škoda jen, že se mu tak nedaří starty.

Stále vedl McElrath, 3 až 4 vteřiny za ním jezdil Hill a zhruba stejný rozestup od Hilla měl Forkner na třetím místě. Vše se zdálo být jasné, ale pak se stalo něco nepochopitelného! Shane McElrath dobrovolně vyjel z trati a viditelně frustrovaný jel za svým mechanikem. Po výměně několika vět a pokrčení ramen se na trať sice pět vrátil, ale už jen dokroužil na posledním místě. Před tímto závodem měl v průběžném pořadí ztrátu 1 bod na Hilla a tímto kolapsem se jeho ztráta zvýšila na rovných 25 bodů! Neuvěřitelné, tohle nikdo nemohl čekat.

Ještě jednou musím smeknout před Aaronem Plessingerem, který se tak dostal na třetí místo a po jeho bojovném výkonu si pódium jistě zaslouží. Jeho rychlost na roletách byla až neuvěřitelná! Druhý tedy skončil Austin Forkner, pro kterého to byl nejlepší SX výsledek kariéry.

Nyní si jezdci západní divize třídy 250SX dají 8 týdnů pauzu, protože AMA SX série se přesouvá na východní pobřeží. Hilla, McElratha, Forknera, Plessingera a spol. uvidíme až 8. dubna v Seattlu.

450SX Main Event

Cooper Webb získal holeshot, ale Justin Brayton, který jel hned za ním, šel po první zatáčce k zemi a na nohy se mu moc nechtělo, takže závod musel být restartován. Po opakovaném startu šel do čela Marvin Musquin, ale Cooper Webb byl také na špici spolu s Colem Seelym nebo Justinem Boglem. O páté místo si to dávali Trey Canard, Eli Tomac a Jason Anderson. Ryan Dungey byl po prvním kole až třináctý!

Před Bogla šel na druhé místo Cooper Webb a po pár kolech si třetí místo vzal Cole Seely, jenže vedoucí Musquin už měl malý náskok. Mezitím se do první pětky dostal Eli Tomac a rozhodně měl ambice zapojit se do bojů o pódium. To mu usnadnil Webb, ten totiž prorazil zadní pneumatiku a musel k mechanikům na výměnu zadního kola! Tomac tak byl třetí, Seely druhý. Ale i Tomac se ocitl v problémech, zřejmě se mu zakousla přední brzda a šel k zemi! Jeho mechanik mu poté přestřihl hadičku přední brzdy, takže Tomac dokroužil pouze se zadní.

Třetí místo tak spadlo do klína Jasonovi Andersonovi. Dean Wilson, který jel velice pěknou jízdu, byl čtvrtý, ale na svých zádech už cítil tlak stahujícího Ryana Dungeyho. Ryan sice Deana dlouho nemohl zdolat, ale povedlo se. Tímto Dungey přerušil svoji sérii pódiových umístění.

Wow, tohle byl opravdu neuvěřitelný závod! Shane McElrath ve třídě 250SX byl jen slabý předkrm, protože v královské třídě jezdci padali nebo pro nejrůznějších technické závody odstupovali jak na běžícím páse! K zemi šli Bogle při souboji s Andersonem, Baggett, Canard nebo Tomac z třetího místa, který pak musel dojet bez přední brzdy. Cooper Webb zase z druhého místa prorazil zadní kolo a u mechaniků se ocitnul i jeho týmový kolega Chad Reed. Arlington byl masakr!