22.03.2017
1. závod Mezinárodního mistrovství Rakouska v motokrosu – Langenlois-Mittelberg (18.-19.3.2017): Už třicet let se jezdí motokrosové závody na svérázné trati, poskládané na úzkém pozemku v kopcích u vesnice Mittelberg, nedaleko dolnorakouské Kremže. Po několikaleté přestávce se sem vrátilo mistrovství Rakouska a dvoudenní program zahrnoval všechno, co k tomu patří – jízdy Mezinárodního mistrovství ve třídách 85 ccm, MX2 a Open, závody Poháru Auner ve třídách dvoutaktů a MX2 a rozjížďky seriálu KTM 65SX Challenge.

Ty se jely už v sobotu spolu s pohárem třídy MX2, v neděli se jelo mistrovství a pohárové jízdy dvoutaktů. Časný termín závodů mohlo sice ohrozit vrtkavé jarní počasí, na druhé straně ale lákala jezdce možnost zahájit sezónu a ověřit si formu po zimní přípravě. Toho využila tentokrát řada českých jezdců, a tak měl první rakouský mistrovský závod opravdu mezinárodní úroveň.

Už sobotní závod pětašedesátek měl českého vítěze. Vyhrál Matěj Skořepa po vyrovnaném souboji s domácím talentem Maxem Erneckerem, třetí byl i u nás známý Maďar Noel Zanocz. V poháru Auner MX2 skončil Petr Kolaja celkově patnáctý.

Sobotní odpoledne vrcholilo kvalifikačními jízdami. Ve třídě 85 ccm byl nejrychlejší Maďar Kristóf Jakob před domácím Florianem Diemingerem a nejrychlejším z německé výpravy – Valentinem Keesem. V obou velkých třídách dominoval sedmnáctiletý Roland Edelbacher, loňský rakouský mistr třídy MX2, který zřejmě vyrůstá v jezdce evropského formátu. Čelo obou tříd ovládali dlouho další jezdci třídy MX2, Michael Sandner a Johannes Klein, ve třídě Open se mezi ně teprve v závěru vklínil Petr Smítka a spolu s Günterem Schmidingerem a Rudolfem Weschtou se prvních pět vešlo do jedné vteřiny kvalifikačního času!

Zatímco sobotnímu programu počasí přálo, celonoční déšť připravil všem daleko tvrdší podmínky. Ttrať se rozbahnila a opravdu prověřila fyzickou kondici jezdců. Ale ukázalo se, že závodníci na tom nebyli tak špatně a několik předních jezdců třídy MX2 jelo i obě jízdy třídy Open.

Celkovým vítězem nejslabší mistrovské třídy Jugend – 85 ccm se stal favorizovaný Maďar Kristóf Jakob před nejlepším z Rakušanů Florianem Diemingerem, Němcem Lucou Harmsem, dalším Rakušanem Schützem a naším Matyášem Chlumem, který tak navázal na své loňské úspěšné starty v rakouském seriálu. Další v kvalifikaci úspěšní Němci, Kees a Metzger, ztratili po jedné jízdě, v té zbývající byli oba shodně třetí.

První jízda juniorské třídy MX2 byla sólem Rolanda Edelbachera, který zvítězil s půldruhaminutovým náskokem před domácím Markusem Rammelem , Maxem Banzirschem a Rene Hoferem na dvoutaktní stopětadvacítce. Až pátý po pádech dojel Michael Sandner jako poslední s plným počtem kol, když další z favoritů, Johannes Klein, vzdal v posledním kole pro technickou závadu. Z našich závodníků bodoval Rudolf Plch na 15. a Marek Nešpor na 17.místě. Dušan Drdaj, od kterého se čekal souboj s favority, odstoupil bohužel po kolizi v prvním kole a v závodě už nepokračoval.

Roland Edelbacher vyhrál i druhou jízdu MX2, tentokrát s menším náskokem před pěticí Sandner, Herzog, Marcel Stauffer na stopětadvacítce, Banzirsch a Rene Hofer. Ten jezdil čtvrtý, ale doplatil na pokus jet mimo vyjetou kolej a málem uvízl v hlubokém bahně. S odstupem za touto skupinou přijel jako další a nejlepší z našich Ruda Plch na sedmém místě, Marek Nešpor opět zabodoval jako šestnáctý.

Celkově zvítězil s plným počtem 50 bodů Edelbacher, za ním skončili s minimálními bodovými rozdíly Sandner, Banzirsch, Herzog a Rammel a oba mladíci na dvoutaktních stopětadvacítkách – Rene Hofer a Marcel Stauffer. Osmé místo Rudy Plcha je zatím jeho nejlepším výsledkem v rakouském mistráku, špatné není ani 18. místo Marka Nešpora.

První závod nejsilnější třídy Open byl očekáván s napětím. Chyběly sice loňské hvězdy - Neurauter a Rauchenecker, kteří mají smluvní povinnosti mimo domácí mistrák, nepřijel ani ohlášený Michael Kratzer, ale těsný výsledek sobotní kvalifikace sliboval zajímavý boj. Kdo vyrazí jako první z blátivého trychtýře první zatáčky? Byl to Günter Schmidinger, zkušený, mnohokrát úspěšný jezdec, který byl loni v útlumu po zranění, ale na těžkém terénu ukázal, že je opět fit a jel jako zamlada. Tradiční Hondu vyměnil za Husquarnu a byla to zřejmě správná volba. Günter jel obě jízdy systémem start-cíl, tempem jako by vycházkovým, ale nikým neohrožován, s čistým motocyklem a čitelným dresem. A za ním vyjel z první zatáčky další zkušený matador – náš Petr Bartoš! Petr si před závodem stěžoval, že má málo naježděných hodin a bral možnost jarních startů v Rakousku jako dobrou přípravu před prvním naším mistrovským závodem Lokti. S tím ostatně přijeli do Mittelbergu i ostatní naši borci. Petr Bartoš vydržel na druhém místě do poloviny první jízdy, než ho předjel horký favorit – Roland Edelbacher a pak i Petr Smítka – odolal ale náporu svého vrstevníka, stále rychlého domácího Michaela Staufera. První jízda Openů byla pro naše barvy úspěšná – v první desítce dojeli ještě šestý Rudolf Weschta a desátý Petr Michalec! I ve druhé jízdě se Petru Bartošovi dařilo – dojel pátý za Schmidingerem, Smítkou, domácím Kleinem, kterému se ve velké třídě dařilo víc, než ve dvěstěpadesátkách, a Michaelem Stauferem. Roland Edelbacher měl už asi své čtvrté jízdy dost a „prodal“ ji – dojel osmý, v celkovém bodovém součtu ale skončil třetí, za Günterem Schmidingerem a Petrem Smítkou. Petr Smítka zahájil letošní rakouský seriál, kterému chce dát jako smluvní jezdec týmu Cofain přednost, úspěšně – má zde ostatně dobré jméno pro výrazné výsledky v minulých sezónách. Ve druhé jízdě opět bodovali i další naši jezdci – Michal Bárta dojel desátý, Jiří Vozáb 12. a Petr Michalec 18.

Vystoupení českých jezdců na prvním závodě Mezinárodního mistrovství Rakouska bylo úspěšné. Připomenuli dobré jméno českého motokrosu, vzbudili respekt a sami využili možnosti kvalitního závodění v rámci přípravy na novou sezónu. Tu mohou mít ještě příští týden v nedalekém Imbachu, kde už tuto neděli pokračuje rakouské mistrovství druhým závodem.

Výsledky

Třída Jugend – 85 ccm: 1. Kristóf Jakob (HUN) 47 b., 2. Florian Dieminger (AUT) 40, 3. Luca Harms (GER) 38, 4. Gabriel Schütz (AUT) 32, 5. Matyáš Chlum (CZE) 30, 6. Carl Massury (GER) 26;

Třída MX2: 1. Roland Edelbacher 50 b., 2. Michael Sandner 38, 3. Alex Banzirsch 36, 4. Florian Herzog 35, 5. Markus Rammel 35, 6. Rene Hofer 33, 7. Marcel Stauffer 32 (všichni AUT), 8. Rudolf Plch (CZE) 20,… 18. Marek Nešpor (CZE) 6;

Třída Open: 1. Günter Schmidinger (AUT) 50 b., 2. Petr Smítka (CZE) 42, 3. Roland Edelbacher 35, 4. Johannes Klein 34, 5. Michael Staufer (všichni AUT) 34, 6. Petr Bartoš (CZE) 34, 7. Manuel Bermanschläger 24, 8. Andreas Schmidinger (oba AUT) 23, … 11. Rudolf Weschta 15, 12. Petr Michalec 14, Michal Bárta 11, 16. Jiří Vozáb (všichni CZE) 9.

Text a foto: Petr Starý