29.03.2017
Týden po sobě a coby kamenem dohodil od sebe, a přece se druhý závod mezinárodního mistrovství Rakouska v Imbachu (26. 3. 2017) od toho zahajovacího v nedalekém Mittelbergu hodně lišil. Už se nejelo za deště na hlubokém blátě, ale za slunka a na suchu a místo dlouhých rovinek čekaly sjezdy a výjezdy na stráni, ztracené mezi vinicemi. Pro oba závody byl ale společný nástup mladých jezdců ve třídě MX2 a početná účast česko-slovenských závodníků ve třídě Open. Osmdesátky se v Imbachu nejely.

Reklamním tahákem obou zahajovacích závodů byla účast loňského mistra světa a Evropy osmdesátek – patnáctiletého Rene Hofera z domácího klubu MSC Imbach. Rene, léta dobře známý i u nás z mnoha úspěšných startů za Motosport Chýnov, potěšil domácí publikum překvapivým vítězstvím v kvalifikaci své třídy MX2 – na dvoutaktní stopětadvacítce! Ale nejen on, také jeho tradiční soupeř a kamarád , o rok starší Marcel Stauffer, pak v závodě ukázal, že stopětadvacítka není žádné ořezávátko, ale v rukou připraveného jezdce je výkonným sportovním nářadím, úspěšně konkurujícím i čtyřtaktním dvěstěpadesátkám.

První jízdu dvěstěpadesátek vyhrál podle očekávání další z mladíků, sedmnáctiletý loňský mistr Rakouska Roland Edelbacher, před zkušenějšími soupeři Perkhoferem, Kleinem a domácím Markusem Rammelem, ale na dalších místech už přijely stopětadvacítky: Marcel Stauffer, který se na pátou pozici prokousal z 19. místa po startu a Rene Hofer. Do první desítky se vešel i náš zástupce, kaplický Ruda Plch na devátém místě. I ve druhé jízdě se vedení ujal Roland Edelbacher. Marcel Stauffer ale přesvědčil, že je na začátku sezóny opravdu rychlý – z desátého místa po startu se v polovině závodu probojoval do čela a druhou jízdu vítězně zakončil. Edelbachera ještě v závěru překonal Perkhofer, který měl taky úspěšný den a čtvrtý skončil na druhé stopětadvacítce Rene Hofer. Celkově zvítězil Edelbacher před Perkhoferem a Staufferem. Ruda Plch dojel ve druhé jízdě jedenáctý a celkově byl v závodě desátý.

K vyrovnanosti čela jezdeckého pole třídy Open a zajímavosti závodu přispěla určitě početná účast českých jezdců, doplněná proti prvnímu závodu Václavem Kovářem a Slovákem Tomášem Šimkem. Prvenství si opět nenechal vzít suverénní Günter Schmidinger, který po profesorsky klidné jízdě vyhrál oba závody. Vedle našeho Petra Smítky mu tentokrát úspěšně sekundoval Manuel Obermair z domácího klubu MSC Imbach. V první jízdě se na třetím a čtvrtém místě drželi Šimko a Kovář, ten měl ale smůlu, když se mu v posledním kole vysypalo ložisko zadního kola a byl klasifikován jako devátý. Šimka pak v závěru překonal Obermair a dojel za Schmidingerem a Smítkou jako třetí. Dobře se držel i Petr Bartoš, jezdil šestý, v předposledním kole měl ale problém a propadl se za bodovaná místa. Na bodech ale dojel osmý Brendl, patnáctý Vozáb a devatenáctý Bárta.

Manuel Obermair
se před domácím publikem vytáhl a ve druhé jízdě překonal i Petra Smítku a dojel za Günterem Schmidingerem druhý. Třetí skončil Johannes Klein před Vaškem Kovářem, Tomášem Šimkem a Petrem Bartošem. Z našich bodovali ještě 12. Brendl, 13. Michalec a 16. Bárta.

Účast ve druhém rakouském mistrovském závodě poskytla našim předním jezdcům možnost kvalitního rozježdění na začátku sezóny a pořadatelé jistě ocenili jejich podíl na zajímavosti závodu. Je škoda, že není zájem o koordinaci termínů našeho a rakouského mistrovství, protože mezi mladými rakouskými jezdci vyrostla řada talentů, kteří se zúčastňují třeba německého mistrovství ADAC, a byli by kvalitními konkurenty i v našich mistrovských závodech. V dresech Motosportu Chýnov se tradičně objevují mladí Rakušané v čele s Rene Hoferem na našich juniorských závodech, s rakouskou špičkou jsme ale v domácím mistrovství ztratili kontakt. Úspěšné vystoupení Michaela Sandnera loni v Kaplici bylo bohužel ojedinělé.

Výsledky:

Třída MX2: 1. Roland Edelbacher 44 b., 2. Manuel Perkhofer 44, 3. Marcel Stauffer 41, 4. Johannes Klein 36, 5. Rene Hofer 33, 6. Markus Rammel 32, 7. Alex Banzirsch 29, 8. Lukas Höllbacher 26, 9. Alex Vesely (všichni AUT) 23, 10. Rudolf Plch (CZE) 22

Pořadí po 2 závodech: 1. R. Edelbacher 95 b., 2. M. Stauffer 73, 3. M. Rammel 67, 4. R. Hofer 66, 5. A. Banzirsch 65, 6. Fl. Herzog 56, 7. L. Höllbacher 46, 8. M. Perkhofer 44, 9. R. Plch 42, 10. M. Sandner 38;

Třída Open:  1. Günter Schmidinger 50 b., 2. Manuel Obermair (oba AUT) 42, 3. Petr Smítka (CZE) 42, 4. Tomáš Šimko (SVK) 33, 5. Johannes Klein (AUT) 29, 6. Václav Kovář (CZE) 28, 7. Roland Edelbacher 28, 8. Michael Staufer (oba AUT) 25, 9. Aljoša Molnar (SLO) 23, 10. Ondřej Brendl (CZE) 23, .. 12. Petr Bartoš 14, 17. Petr Michalec 8, 18. Michal Bárta 7, 20. Jiří Vozáb (všichni CZE) 6;

Pořadí po 2 závodech:  1. G.Schmidinger 100, 2. P. Smítka 84, 3. R. Edelbacher 63, 4. J. Klein 63, 5. M. Obermair 61, 6. M. Staufer 59, 8. P. Bartoš 48, 9. A. Schmidinger 36, 10. M. Bermanschläger (oba AUT) 35, 11. T. Šimko 33, .. 13. V. Kovář 28, 15. O. Brendl 23, 16. P. Michalec 22, 17. M. Bárta 18.

Autor: Petr Starý